Práci nemají, zbývá násilí

Je to tak "trochu jiný kraj". Kovový boxer na silnější úder pěstí tu mladí lidé nosí po kapsách stejně běžně jako třeba zapalovač. Most a Litvínov. Dvě severočeská města s obrovskou nezaměstnaností, kde řádí party mladistvých "ranařů".
A policie tomu jen přihlíží.
Organizované nájezdy na noční podniky a vydírání podnikatelů trvají už víc než dva roky. Od té doby, kdy v regionu dramaticky začala stoupat nezaměstnanost, která je dnes v Mostě vůbec nejvyšší v zemi - bez práce je tu každý pátý člověk.

Po bitkách zůstávají mrtví

Po diskotékových bitkách zůstávají na severu Čech mrtví. Střelba před litvínovským nočním klubem Calypso stála předloni život dva bodyguardy. Z Litvínova se pak násilí přesunulo do Mostu. Výsledek: "vánoční" konflikt před klubem Neprakta, při němž ochranka zastřelila dva mladíky.
Mezi majiteli podniků zuří neúprosná konkurenční bitva.
"Aby to majitelé podniků ustáli, platí gangům obvyklou měsíční taxu deset tisíc jako výpalné. Možná to vypadá málo, ale když si to vynásobíte nějakými čtyřiceti podniky, tak to už nejsou zanedbatelné peníze," popisuje místní praxi majitel klubu Neprakta Josef Smolík.
Špičky mostecké a litvínovské radnice se snaží situaci ve městech zlehčovat. "Jsem primátorem tři roky a ani jednou mě nikdo neupozornil, že by se na diskotékách dělo nějaké násilí. A to mi sem chodí opravdu hodně dopisů," tvrdí primátor Mostu Vladimír Bártl.
A jeho litvínovský kolega Karel Zdražil uklidňuje: "Situace se tu už stabilizovala."
Další členové radnic si to však ani zdaleka nemyslí. "Nic se nezklidnilo, nic není pod kontrolou. Jsem lékař a každý víkend ošetřuji zranění z potyček z nočních podniků," říká litvínovský radní Petr Myšák.
Totéž si myslí i hejtman ústeckého kraje Jiří Šulc: "Je to velký problém. Bohužel, policie se moc nečiní a systém sociální podpory tomu jen nahrává. Motivace pracovat je tu nula."

Jsou to kluci pitomí...

Sociální pracovníci i místní podnikatelé, kteří nájezdy gangů zažili na vlastní kůži, se shodují v jednom - místní "galerka" je velmi mladá.
"A pořád se omlazuje. Jsou to všechno kluci mezi sedmnácti a dvaceti lety. Pro gangy to je výhodnější, kluci jsou naivní, nemusí se tolik platit a jsou daleko oddanější. Souvisí to s obrovskou nezaměstnaností v regionu," říká podnikatel Martin Láter, kterého loni jeden z útočníků málem připravil o život.
Právě mladí lidí tvoří na Mostecku podstatnou část klientů pracovních úřadů. "Mladistvých do osmnácti let tu v evidenci máme tři stovky," uvedl Milan Hanzlík z úřadu práce.
Šéf okresní policie v Mostě Václav Jakubík k tomu podotýká: "Lidi tady na Mostecku si zvykli nemakat, sociální jistoty mají obrovské. Válí se to, pak to vstane, protože to do práce chodit nemusí. Ceny jsou tu tak nízké, že jim to stačí. A oni pak vyráží a násilnostmi se baví. Jenže když pak sháníme svědky, žádní nejsou."
Souvislost mezi stoupající nezaměstnaností a kriminalitou potvrzují i zjištění sociálních pracovníků. "Násilí, drogy a alkohol jsou tady mezi mladými velmi rozšířené. Díky závislosti jsou pak samozřejmě vhodným terčem pro nejrůznější gangy, které je využívají," říká sociální pracovník Roman Thöma z krizového centra v Mostě.
Ze školních lavic zamíří rovnou na pracovní úřad každý rok na Mostecku polovina středoškoláků. A právě mladíků kolem dvaceti let se lidé v okrese bojí nejvíc. "Nepište o mně. Právě proto, že jsou mladí a pitomí, nepřemýšlejí o tom, co dělají. V tom jsou nebezpeční. Klidně vám rozbijou hlavu a ani nevíte proč," odmítal rozhovor svědek jedné z přestřelek.

Nemají mě rádi? No a co

Samotné vydírání majitelů klubů má vždy stejný scénář. Násilníci si nejdřív podnik obhlédnou a buď si rovnou řeknou o peníze, nebo diskotéku rovnou "vymlátí". "To se stalo třeba v litvínovském klubu Hudy, kam taková parta vtrhla několikrát. Majitelé raději klub zavřeli," popisuje jeden z místních policistů.
Vlastníci velkých diskoték se k placení veřejně nehlásí. "Za diskotéku neplatím a k ostatním podnikům, které mám, se raději nebudu vyjadřovat," říká majitel největší mostecké diskotéky Jiří Mikač.
Místní lidé, s nimiž HN hovořily, připisují největší výtržnosti mladíkům, kteří se pohybují okolo litvínovského podnikatele Martina Macháčka. A samotného Macháčka pak označují za člověka, z něhož mají strach.
"Dokud se ve městě neobjevil Macháček, byl v Mostě klid," říká majitel klubu Neprakta Smolík.
Další ze šéfů místních klubů Ladislav Varga si servítky už vůbec nebere: "Macháček je normální grázl."
Sám Macháček se tomu jen směje. "Co mi je po tom, co o mě říkají? A že mě nemají rádi? Hele, podívej se, tebe taky určitě nemá spousta lidí ráda, na tom přece není nic divného," říká.
Přestože útoky trvají už dva roky, policie tvrdí, že až na ojedinělé výjimky nejsou lidé ochotni svědčit. Jenže postižení tvrdí něco jiného: policie nemá zájem něco vyšetřit. "Zažil jsem policajty v akci a vlasy by vám z toho vstávaly hrůzou. Přijelo sem sedm maníků a poldové, které jsme přivolali, jim ani nezkontrolovali občanky," říká šéf Pijonýru Varga.
Podnikatel Martin Láter má na policii ještě horší vzpomínku. Když se rozhodl svědčit o jedné z potyček, stal se terčem útoku, který přežil jen díky své kondici. O jeho svědectví předtím unikly informace z policie. "Vznikla tu zvláštní provázanost mezi policií a těmi gangy. Policajti jsou zčásti zaplacení, zčásti jsou si zavázaní z minula," tvrdí Láter.
S prací policie není spokojen ani starosta Litvínova Zdražil. "Pokud by byla pravda, že s nimi nikdo z policajtů nespolupracuje a nikdo s nimi nekamarádí, nemohly by si ty bandy dovolit takhle tady řádit."
Na své kolegy si stěžují i někteří řadoví policisté. Ti však mluví jen anonymně. "Svědčil jsem v jednom případu, který se týkal bitky v klubu, a pár dní po výpovědi už ti rváči znali moje osobní údaje i číslo telefonu a vyhrožovali mi. Mohli se to dozvědět jen ze spisů policie. Po doporučení služebně starších kolegů jsem se nadřízeného ptal, jestli bych nemohl dostat ochranu. Na to mi řekl, ať si mě doma ubytuje ten, kdo mi to poradil," uvedl jeden z policistů.
Šéf mostecké policie Václav Jakubík ale trvá na svém: "Ne všichni policajti jsou přece grázlové. Ať ty lidi přijdou sem a řeknou nám to tady do protokolů. Jinak se nehneme z místa."
Lidé na nečinnost policie reagují po svém. Ozbrojují se. "Když jsme otvírali podnik, vybrali jsme u vchodu tolik zbraní, že se nevešly ani do trezoru. Pistole, nože, dýky, boxery, baseballové pálky," potvrzuje Smolík z Neprakty.

Začarovaný kruh

Policie se dožaduje svědků, ti se bojí vypovídat, a výsledek je už měsíce stejný: účastníci víkendových zábav v klubech pravidelně končí v nemocnicích a podnikatelé dál platí za "ochranu".
Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc je přesvědčen, že bez hluboké reformy veřejné správy se situace v regionu nezlepší: "Řádění gangů musí čelit policejní represe. Jenže když nemusí policejní šéfové skládat účty veřejnosti, nemusí se moc snažit. Posílení pravomocí krajů by napomohlo tomu, aby se chapadla veřejné moci dostala pod veřejnou kontrolu."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist