Korupce roste, peníze jsou nad boha
Díllí, 7. 1. 2004
Když v Indii zazvoní pošťák, nemusí zrovna chtít předat dopis. Čas od času stojí muž s bradkou přede dveřmi a s chladným pohledem říká: "Dej mi peníze, nebo napříště budu všechnu poštu vyhazovat pryč."
Korupce se rozmáhá nejen mezi špatně placenými úředníky, ale také na té nejvyšší úrovni politiky a správy, což dokazuje řada skandálů posledních dní. Médii tak právě koluje tajná nahrávka, na níž Ajit Jogi, bývalý premiér státu Chhattisgarh, nabízí poslankyni vítězné opozici peníze za to, že jej opět dostane do funkce.
Krátce předtím byl naopak natočen Jogiho protikandidát Dilip Judeo, jak zvedá balíček peněz nad hlavu a říká, že "peníze jsou nad Boha" a slibuje jednomu podnikateli jisté výhody. S právě probíhajícím vyšetřováním si ale podobně jako Jogi příliš hlavu lámat nemusí. Mnozí jiní indičtí politici, jimž již byla korupce dokázána, jsou stále ve svých funkcích.
Bát se musí spíše upřímní občané. Ty nedávno šokovala smrt stavebního inženýra Satyendry Dubeyho. Ten v listopadu poslal dopis premiéru Atalovi Bihari Vajpayeemu, v němž protestoval proti "zneužívání veřejných prostředků" při největším projektu infrastruktury, který právě v zemi probíhá.Vyjmenoval konkrétní příklady korupce při stavbě tzv. zlatého čtverce, neboli 6000 kilometrů dálnice v hodnotě 12 miliard dolarů. A jelikož si byl vědom rizik, které jeho dopis nese, prosil zároveň o utajení svého jména. Přesto byl o dva týdny později zastřelen. To se premiéra očividně dotklo, a ten proto rychle slíbil nápravu.
Koneckonců je právě tento projekt, na němž Dubey pracoval, pro Vaypeeho důležitý - při příštích volbách má dokázat, že jde země ekonomicky dopředu. Vinu za katastrofální stav infrastruktury a zaostávání země přitom paradoxně nese právě zpronevěra peněz. Podle odhadů odborníků při veřejných stavebních projektech dochází ke zneužití až 40 procent vymezených prostředků.
Ekonomika však netrpí jen kvůli katastrofálnímu stavu silnic a elektrických sítí. Korupce brání hospodářské soutěži a zvyšuje náklady. To vše tak přispívá ke špatné pověsti Indie mezi zahraničními investory. Mnohá zahraniční firma může referovat o byrokratech, kteří za každé udělené povolení požadují nějaký ten "bakšiš" či o soudcích, kteří za úplatek slibují mírnější rozsudky.
Také na listině Transparency International, srovnávající korupci v různých zemích světa, je Indie na 72. místě z celkových 102. Jen Pákistán, Filipíny, Vietnam a Bangladéš jsou na tom v Asii hůře. Srovnávat Indii s Čínou, kde je korupce také běžná, investoři nechtějí. "V Číně zaplatíte a dostanete za to reálnou protislužbu," vypráví manažer jedné farmaceutické firmy. "V Indii zaplatíte a jen doufáte," dodává.
Korupce je rozšířena také mezi částí vojska, policisty, u lékařů, na elitních univerzitách či mezi národním týmem kriketu. Skrupule ale nemají především politici. Bývalý premiér státu Paňdžáb byl zatčen, protože ilegálně nashromáždil prostředky ve výši patnácti miliónů dolarů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist