Lehké váhy vládnou skokům na lyžích
Skoky na lyžích jsou jen pro závodníky vážící méně než šedesát kilogramů. Ti těžší nemají šanci na úspěch. Taková je realita a nejspíš i nejbližší budoucnost skokanského sportu. Realita, při níž ale může jít i o zdraví sportovců.
"V některých případech jde skutečně o absolutní extrém," připouští trenér a současný sportovní manažer českých skokanů na lyžích Jan Matura, podle něhož není normální, aby závodník při výšce přes 180 centimetrů vážil kolem 55 kilogramů. "A přesto takové případy mezi účastníky Světového poháru jsou," uvedl Matura a jako příklad uvedl norského reprezentanta Larse Bystola, který měří 186 cm a váží pouhých 52 kg.
Před nedávnem označil nucené udržování nízké váhy za neustálý teror německý skokan Frank Löffler. Podle něho si řada závodníků měřících přes 180 centimetrů drží váhu těsně pod šedesáti kilogramy jen zásluhou drastických diet. "Mohl jsem jíst je 1200 kalorií za den. To je normální spotřeba člověka, který nesportuje, ale já musím trénovat. Vypadáme jako duchové," prohlásil Löffler, který odmítl hladovět a kvůli tomu byl údajně vyřazen z německé reprezentace.
Vedení německého týmu to však odmítlo. Jako důvod vyřazení uvedlo špatné výsledky a disciplinární důvody. Podle lékaře reprezentace Ernsta Jakoba jsou závodníci i jejich dietní program pod přísnou zdravotní kontrolou. "Relativní výška a relativně nízká váha ještě neznamenají, že existují zdravotní rizika," uvedl Jakob. "Jsem rád, že Löffler tuto otázku otevřel. Může se z toho stát problém," poznamenal Matura.
S následky razantního hubnutí se ale potýká i nejlepší český skokan na lyžích Jakub Janda. Český reprezentant měl za sebou vydařenou letní sezónu korunovanou vítězstvím na mistrovství Rakouska, ale vstup do zimní sezóny se mu nepovedl. "Jakub zhubl až na 58 kilogramů. A to už asi bylo příliš, pod hranicí jeho minima. Nejspíš došlo k oslabení jeho imunity, sám si stěžoval, že ztrácí energii po jednom skoku a chybí mu dynamika," konstatoval Matura, který sice přiznává, že není jiné cesty než hledat vhodné typy pro skokanský sport a těm vytvářet podmínky. "Jiný způsob, jak se dostat do světové špičky, není," přiznal.
Zároveň se ale omezení skoků na lyžích pouze na "superlehké" váhy brání. "Některé případy už mohou ohrozit zdraví závodníků, snižování váhy může vést k extrémním situacím," tvrdí Matura, podle něhož ale dnes nemá skokan vážící 65 kilogramů v soubojích s o deset kilo lehčími soupeři šanci na úspěch. "Jedinou možností, jak dát šanci i těžším skokanům, je zavedení handicapů pro lehčí závodníky. Už jsem několik návrhů skokanské komisi při Mezinárodní lyžařské federace FIS poslal," uvedl Matura.
A není sám, kdo by přivítal změny pravidel, které by dostaly zpět do hry o nejvyšší příčky i těžší závodníky. Také čtyřnásobný mistr světa Němec Martin Schmitt požaduje, aby se délka lyží vypočítávala nejen podle výšky skokana, ale i podle jeho váhy. "Jsou i další možnosti, nejen kratší lyže. Například těžší kombinéza, delší nájezd a tím vyšší nájezdová rychlost," vypočítal různé možnosti Matura.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist