Před čtvrtstoletím padl v Kambodži genocidní režim Rudých Khmerů

Vypouštěním holubic a balónků a sliby, že spolupracovníci Pol Pota budou potrestáni, si Kambodža včera připomněla, že od pádu genocidního režimu Rudých Khmerů uplynulo už pětadvacet let.
Odhaduje se, že kvůli snu ultramaoistického režimu o nové zemědělské utopii zemřelo v letech 1975 - 1979 na "smrtících polích" 1,7 miliónu lidí.
Mnohé z obětí - muži, ženy i děti - byly před popravou mučeny. Další zabily nedostatek potravin, přepracování či nemoci.
Polpotovské dědictví: chudoba a zaostalost
Dědictví čtyřleté Pol Potovy vlády, svržené po vpádu Vietnamců, je v zemi patrné i po čtvrtstoletí od Pol Potova pádu: Kambodža zůstává jednou z nejchudších zemí Asie. Má zanedbanou infrastrukturu a málo vzdělanou populaci.
Pro vládnoucí Stranu kambodžského lidu je výročí důvodem k oslavám. I když je v ní několik politiků, kteří začínali jako Rudí Khmeři, strana jako taková vznikla až po odstranění Pol Potova režimu a s pomocí vítězných Vietnamců. Proto také kambodžská televize blízká Straně kambodžského lidu zahrnovala v posledních týdnech diváky pořady, jež oslavovaly konec Rudých Khmerů a podrobně líčily jejich předchozí zvěrstva.
"Dnešek je výročím pětadvacátého výročí slavného Vítězství 7. ledna, které osvobodilo kambodžský národ od genocidního Pol Potova režimu," řekl předseda Strany kambodžského lidu Chea Sim na včerejší oslavě, které se účastnilo zhruba deset tisíc lidí.
Opoziční kambodžské strany se ale snažily připomínat hlavně důsledky pádu polpotovského režimu, a především to, že vietnamská vojska zůstala v zemi deset let, až do roku 1989.
Ze zločinů, které se za polpotovské diktatury páchaly v Kambodži, nebyl dosud potrestán žádný z předáků Rudých Khmerů.
Pol Pot, který byl jejich hlavním vůdcem, "bratrem číslo jedna", zemřel před necelými šesti lety v odlehlém koutku džungle u hranic s Thajskem. Další se vzdali nynějším kambodžským vládcům a v posledních letech vedli klidný život.
Kambodžská vláda dlouho uhýbala tlaku Organizace spojených národů, aby byli postaveni před zvláštní tribunál, ale loni se s OSN dohodla a čeká se, že soud, jehož výlohy bude platit OSN, bude letos.

Kdo půjde před tribunál

Před soudem by se mělo zodpovídat šest spolupracovníků Pol Pota, včetně exprezidenta Khieu Samphana a ministra zahraničí Ieng Saryho.
Khieu Samphan, který studoval ve Francii, v prosinci jako první z rudokhmerských předáků přiznal, že za vlády jeho hnutí se páchaly masové vraždy. Dodal však, že o tom nevěděl, dokud byl u moci. Údajně se to dozvěděl teprve nedávno z dokumentárního filmu.