Třicet let na severu Itálie, v autonomním regionu Jižní Tyrolsko, spolu bez problémů žijí tři evropské národnosti: Rakušané, Italové a Rétorománi, nazývaní též Ladini. To se však může brzy změnit. Evropský komisař pro vnitřní trh Frits Bolkenstein má totiž k rozsáhlé jihotyrolské autonomii značné výhrady. Podle rakouského listu Die Presse chce Italy přimět, aby výsady tamní německy mluvící populace, která tvoří v oblasti většinu, zrušila.
Bruselu vadí, že se byty, umístěnky v mateřských školkách či pracovní místa v Jižním Tyrolsku přidělují na základě etnických kritérií. Takzvaný proporční systém, ukotvený ve dvoustranné smlouvě mezi Rakouskem a Itálií, například německy mluvícímu obyvatelstvu zaručuje snazší uplatnění ve veřejné správě.
Problematický je podle Bolkensteina už samotný fakt, že občané ze stotisícového Bolzana a okolí musí při pravidelných sčítáních lidu hlásit příslušnost k jazykovým skupinám. "V nepřípustné míře to zasahuje do soukromí," argumentuje nizozemský komisař, citovaný deníkem Die Presse. I proto navrhuje, aby bylo v polovině příštího týdne s Itálií zahájeno řízení kvůli porušení evropských smluv.
Rakouské politiky zpráva z Bruselu zaskočila. "Je to minové pole," řekl novinářům rakouský diplomat. Předseda parlamentu Andreas Khol proto na 14. ledna svolal mimořádné zasedání parlamentního podvýboru pro otázky Jižního Tyrolska.
"Vídeň má na fungování jihotyrolské autonomie mimořádný zájem a bude ji i nadále aktivně prosazovat," reagovala ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová. "Rakousko si, stejně jako Itálie, přeje, aby i v příštích letech sloužila jako vzor pro řešení ostatních, zatím nevyřešených problémů s menšinami v Evropě," citoval ji měsíčník Österreich Journal.
Odborníci navíc varují: Pokud by většinové německy mluvící obyvatelstvo přišlo o autonomii, hrozí, že se znovu rozpoutá konflikt, který Jižní Tyrolsko sužoval ještě v šedesátých letech minulého století. Jihotyrolští Rakušané tehdy na útlak ze strany Italů reagovali masovými demonstracemi, na nichž žádali právo na sebeurčení. V Itálii vybuchovaly i bomby - asi tři sta z nich nastražili nespokojení příslušníci menšiny u sloupů elektrického vedení, policejních služeben a italských státních budov.

040108-07 ()