Kauza Kaddáfí: Západ selhal
Římský vojevůdce Caesar řekl, že zabít jednoho člověka je vražda, ale zabití miliónu činí z člověka dobyvatele. Stalin výrok upravil. Milión obětí byla už jen statistika. Příklad libyjského vůdce Muammara Kaddáfího ukazuje, že pokáním ve správný čas se může někdejší excentrický tyran s rukama od krve stát snad i hrdinou.
Jen málo politiků si vysloužilo tak hrozivou pověst. Na území Libye se vystřídaly téměř všechny teroristické skupiny, jimž jinde hořela půda pod nohama. Stačilo, aby je s Kaddáfím spojoval odpor ke USA a západní Evropě. Kaddáfí osobně organizoval atentáty a vraždy.
Poté, co libyjský vůdce oznámil, že končí s vývojem zbraní hromadného ničení, se z něj stal najednou partner demokratických zemí. Předseda Evropské komise Romano Prodi chce vidět Libyi co nejrychleji v "okruhu spřátelených zemí". Kaddáfí by měl brzy přijet do Bruselu a jeho syn Sajf ohlásil, že v Tripolisu by se měl letos objevit britský premiér Tony Blaire a americký prezident George Bush.
Politik musí hledět především na zájmy vlastní země a osobní sympatie a antipatie si má v kritických chvílích odpustit. Trocha zdrženlivosti ale občas nezaškodí. A právě tady unie prokázala velkou míru licoměrnosti. Potvrzuje, že v zahraničních vztazích používá až příliš často dvojí nebo i trojí metr.
Kaddáfí vytvořil z Libye autokratický režim jedné rodiny: té svojí. Věznicemi prošly desítky tisíc politických vězňů. Ekonomika po desetiletích sankcí chátrá.
Zatímco v minulosti si západní politika vždy posteskla, že nemůže napravovat svět, když nemá adekvátní nástroje, co se stane v době Mezinárodního trestního tribunálu? Kaddáfího činy nesou známky nejnebezpečnějších zločinů. Má stanout před soudem, ale to by asi musel jako Saddám prohrát válku.
Hlavním zájmem demokratických zemí je bezpečnost. Tou může malá nepřátelská země s hodně penězi otřást. Pokání tedy přišlo jako vysvobození. Rozpočet USA se prohýbá pod výdaji na iráckou válku. Washington ještě nedávno označoval za další "ohniska zla" Severní Koreu, Írán, Sýrii a Libyi, podezřelé z podpory terorismu a držení zbraní hromadného ničení.
Západu se tedy značně ulevilo, když se z Kaddáfího stal mírotvorce. Jde mu přitom jen o přežití. Libyjský jaderný program byl zatím ve stadiu zrodu a kromě posílení pověsti arciďábla není jasné, co by jím Kaddáfí získal.
V zájmu této bezpečnosti, která je i bezpečností českých občanů, Západ obětuje Libyjce. USA pod heslem pragmatické národní politiky chrání americkou svobodu a ideály, unie s nadějí, že vtažení Libye do mezinárodního společenství ji zlepší, přinese víc práv a demokracie. Těmto snům ale málokdo věří.
Kaddáfí totiž udělal geniální věc. V atmosféře strachu z terorismu se ho vzdal a podal ruku. Západ ji přijal a kromě jaderných inspekcí si neklade podmínky. K nevíře...
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist