Zejména v době chřipkových epidemií a ve chvíli, kdy řádí virové infekce, si lidé berou k srdci lékařské rady. Jednou z těch základních je zvyšovat obranyschopnost svého organismu během celého roku. Jak? Především konzumací vyvážené stravy, pěti porcí ovoce či zeleniny denně, dostatkem vhodného pohybu. Další z možností, jak posílit zdravotní stav, a zvyšovat tak ochranu před různými nemocemi, je pravidelné saunování. Tím se posilují vlastní obranné síly těla vlivem reakcí na tepelný podnět. Střídáním horkého vzduchu a chladné lázně probíhají v těle biologické procesy, které zdraví prospívají.
Organismus se brání přehřátí tím, že se potí. "Kůže se více prokrvuje, potními žlázami odcházejí z těla škodlivé látky a kůže se pročisťuje," vysvětluje přední český odborník na saunování, lékař Antonín Mikolášek v knize Saunujeme děti.
Vlivem tepla dochází při každém saunování ke změnám v počtu určitých buněk, které jsou schopny pohlcovat viry a mikroby způsobující některé nemoci. Prohřátí organismu vyvolává zvýšení tvorby ochranných protilátek, například imunoglobinů. Sedmý den po saunování začne jeho hladina klesat, proto se doporučuje saunování nejméně jednou týdně.
Pro začátek stačí několik minut
Jak dlouho je dobré v sauně setrvat? Záleží na tom, jaké máte se saunováním zkušenosti. Ti, kdo teprve začínají a nejsou zvyklí na horký vzduch, vydrží zpravidla jen několik minut. Na tom však není podle odborníků nic špatného. V sauně by měl člověk pobývat tak dlouho, aby mu to bylo příjemné. Organismus si totiž určuje sám, na kolik je pobyt v horkovzdušné lázni pro něj přijatelný. Tělo se začíná potit po dvou až třech minutách, pak záleží, jak se cítíte. V žádném případě však nezůstávejte v sauně, pokud začne pálit pokožka. To je signál k odchodu. Poté je čas na opláchnutí těla pod vlažnou či studenou sprchou či v bazénku. Není důležité vrhat se rovnou do lázně se studenou vodou, pokud se na to necítíte. Proces ochlazení organismu zajistí i vlažná sprcha. Snažte se ochladit i hlavu či alespoň zátylek.
Pak je třeba nechat organismus odpočinout, nejlépe na lehátku v relaxační místnosti, kterou by měla mít každá dobrá sauna. Jste-li připraveni a cítíte chlad, vraťte se do sauny. Celý proces střídání tepla a hladu se doporučuje opakovat třikrát.
"Při pocení vlivem horkého vzduchu nedochází k úbytku tělesné hmotnosti, ale organismus pouze ztrácí vodu z takzvané mezitkáňové tekutiny," vysvětluje Antonín Mikolášek, který se věnuje saunování přes padesát let. Ztrátu tekutin lze nahradit vypitím například čtvrtlitrového nápoje (třeba ovocného džusu) po skončení saunování.
Alkohol až za hodinu
Nejméně hodinu po sauně je třeba se zcela vyhnout alkoholu. Tělo má v té době stažené kapiláry, aby si udrželo vnitřní teplo, a alkohol cévy rozšiřuje. Roztažení cév vyvolá pocení, v jehož důsledku je pak tělo náchylnější k prochladnutí.
Mnoho lidí hodnotí saunování jako prostředek k navození příjemné nálady a celkovému povzbuzení organismu. Odborníci dokazují, že euforie a psychické a fyzické uvolnění jsou vyvolávány reakcí hormonálního systému. Hormony však vyvolávají nejen tyto stavy, ale uvolňují také dýchací cesty a vedou k ústupu některých druhů bolestí kloubů a svalstva. Vlivem horka narůstá roztažitelnost vaziva a zlepšuje se prokrvení kloubních pouzder. To prospívá nejen revmatikům a lidem s artrózou, ale také sportovcům.
Pobytu v sauně by se však měli vyhnout zejména lidé s nemocemi srdce a cév, s vysokým krevním tlakem či s onemocněním centrálního nervového systému. Do sauny by se nemělo jít, pokud u vás nějaké onemocnění probíhá, nebo se z něho zotavujete. Sauně by se měli vyhnout i ti, kteří trpí kožními chorobami.
"Saunování je jen podpůrná, rozhodně ne vždy a vše léčící procedura. Nemůže u kohokoli vyléčit příčinu nemoci. O to nejde. Saunová lázeň jako fyzikální prostředek může jedině přispět k podpoře vlastních obranných sil organismu. Ukázalo se to při sezónním výskytu nejčastějších onemocnění horních cest dýchacích virového původu, před kterými se snažíme chránit především děti," dodává Antonín Mikolášek.
Nemá-li člověk přístup do soukromé sauny, může mít zpočátku ostych před ostatními lidmi. Ten však není vhodné řešit například nošením plavek či jiných kusů oblečení. Jakékoli pokrytí těla totiž může vyvolat nechtěnou reakci - vyrážku či zapaření. Nejvhodnější je čisté prostěradlo, které by měl mít každý pod sebou, i z hygienických důvodů.
info
Na co myslet před a při saunování
1. V sauně pobývejte tak, dlouho, jak je vám to příjemné. Důležité je poslouchat své tělo, které vás upozorní, kdy byste měli odejít a ochladit se. Za optimální lze považovat osm až deset minut.
2. Není nutné využívat bazén se studenou vodou. K ochlazení organismu stačí i vlažná sprcha.
3. Nechoďte do sauny v plavkách. Může dojít k nežádoucí reakci pokožky (vyrážka, zapaření). Používejte ručník či prostěradlo.
4. Po každém saunování nechte tělo, aby si odpočinulo, nejlépe na lehátku.
5. Saunování by se měli vyhnout lidé s onemocněném srdce a cév, s vysokým krevním tlakem, s onemocněním centrálního nervového systému, s kožními chorobami, ale i ti, kteří mají zrovna nějaké běžné onemocnění či se z něj zotavují.
Co se děje s tělem
Při vstupu do horkého vzduchu sauny se rozšiřují cévy, z potních žlázek odchází pot. Kůže se více prokrvuje, což se projevuje zčervenáním pokožky i sliznic. Zvýšené prokrvení dýchacích cest vede k rychlejšímu odstraňování hlenu, k uvolnění hladkého svalstva průdušinek, a tím i ke zlepšení dechu. Po ochlazení se všechny funkce zase velmi rychle vracejí zase do normálu. Pravidelné návštěvy vedou k posílení imunity.
Jak působí výměny na organismus
Jeden až dva pobyty v sauně s následným ochlazením způsobují prohřátí, osvěžení a odpočinek organismu. Dodají energii a povzbudí organismus. Trojí zopakování má relaxační účinek, po kterém následuje mírná únava a dobrý spánek. Čtyři až pět výměn je vyčerpávající, vede k útlumu, malátnosti a spánku. Větší počet pobytů v horku je nebezpečné.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist