Má smysl si pořizovat ještě kreditní platební kartu, když mám již "normální" (debetní) kartu? Tak tuto otázku si klade stále větší počet lidí, kteří jsou ochotni naslouchat marketinkovým kampaním bank. Význam to pro mnoho lidí určitě má. Na druhou stranu je ale třeba, aby se klienti měli u kreditní karty na pozoru a nepodlehli lákavému pokušení pohodlného a nekontrolovaného utrácení.
Oba typy platebních karet vypadají stejně
Nejčastějším typem platební karty v Česku je tzv. debetní karta. Pro ni platí, že je vždy napojena na bankovní účet. Transakce je pak kartou zrealizována jen v případě, když má klient na účtu dostatek peněz. Zcela něco jiného platí pro kreditní karty, které se ale od debetních nijak neliší vzhledem. Obě karty mohou být jak VISA, tak i MasterCard (respektive jejich elektronické varianty VISA Electron nebo Maestro). Rozdíl však panuje v systému zúčtování. U kreditní karty se nejdříve utrácí na dluh a teprve potom se poskytnutá půjčka splácí. Jedná se tedy o úvěrovou kartu, která svému majiteli umožňuje pohodlné nakupování, aniž by měl v ten okamžik dostatek peněz.
Úroky se u kreditní karty šplhají hodně vysoko
Negativní stránkou kreditních karet je vybíraný úrok. Ten se pohybuje podle vydavatelské banky mezi 15,4 až 26,4 procenta ročně. Úvěrová karta se proto zdaleka nehodí pro každého. Kartu by si rozhodně neměli pořizovat lidé, kteří se snaží co nejvíce ušetřit a utrácet co nejméně. Právě kreditní karta ze všech nejvíce přímo láká k tomu, aby se jejich držitelé zadlužili a banky pak profitovaly na úrocích.
Krátkodobá půjčka může být bez úroků
Placení úroků nemusí být u kreditní karty žádným problémem, neboť to nastupuje až po určité době. Hlavním lákadlem u kreditních karet pro jejich držitele je totiž tzv. bezúročné období. Jedná se o určitou lhůtu od provedení transakce či obdržení výpisu plateb za minulý měsíc, během níž je možné bez jakýchkoliv úroků dlužnou částku uhradit. Pro majitele karty to znamená výhodu bezplatného získání velmi krátkého úvěru, a to na dobu až 51 dní.
Banka přirozeně klienty nijak nenutí, aby vyčerpané půjčky splatili v této lhůtě, protože po jejím uplynutí již nastupuje placení úroků. Navíc klienti mohou být u kreditní karty neustále v minusu. To je v důsledku toho, že karta je spojena s nekonečným revolvingovým úvěrem. Jedinou podmínkou je pouze každý měsíc splatit určitou část z vyčerpaného úvěru. Podle konkrétní banky musí klient splatit buď pět nebo deset procent.
Na úvěrovou kartu láká klienty již sedm bank
V současné době nabízí pravou kreditní kartu s bezúročným obdobím celkem sedm bankovních domů. První bankou, která v zemi tyto karty nabídla, byla Česká spořitelna. Na počátku ale tato karta ještě neměla v sobě ono bezúročné období. Nyní již všechny kreditní karty lhůtu bez úroků nabízejí. Vedle České spořitelny mohou lidé kreditní kartu získat také v ČSOB, Komerční bance, HVB Bank, Citibank, Raiffeisenbank a Živnostenské bance. Cena karty se odvíjí od toho, zda je použitelná i pro off-line transakce (platby mimo elektronické terminály) a také, zda je s ní spojené cestovní pojištění. U off-line varianty se lidé setkají s cenou od 300 do 1000 korun za rok.
Podmínkou pro získání kreditní karty je určitá historie klienta v té které bance, nebo doložení potvrzení o výši příjmu. Kreditní karta totiž není nic jiného než speciální typ spotřebitelského úvěru, který je klientovi dostupný v libovolném okamžiku. Z toho důvodu než banka zájemci kreditní kartu vydá, chce o něm mít určité informace. Klient musí absolvovat běžný kredit skórink. Na základě jeho výsledku mu pak banka přizná určitou výši úvěrového rámce, nebo žádost zamítne.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist