Působí tichým dojmem. Mnoho lidí jej zatracuje, ale ještě více lidí jej obdivuje.
Bill Gates vybudoval nejúspěšnější firmu světa, společnost Microsoft, a v současnosti drží coby softwarový architekt v rukou opratě celého počítačového světa. Systém Microsoft Windows používá nyní asi 90 procent všech počítačů.
Právě tato dominance je trnem v oku mnoha jeho konkurentům, státním institucím, ale i miliónům obyčejných lidí, v jejichž očích jsou Windows mnohdy nutné zlo. V posledním desetiletí proto Microsoft téměř neustále vedl nějaké soudní spory. "Není ráno, kdy by někdo nevstal a řekl si: Proč bych si zrovna já nemohl sáhnout na padesát miliard dolarů, které má Gatesovo impérium v hotovosti v bankách," uvedl před časem blízký spolupracovník Billa Gatese Jan Mühlfeit.

Vize, která přinesla miliardy dolarů
Díky své vizi "počítač v každé rodině a kanceláři" je nyní Gates nejbohatším mužem planety. Z této pozice je také jedním z největších mecenášů světa. Společně se svou ženou založil nadaci Billa a Melindy Gatesových, která je nyní jednou z největších charitativních organizací světa, jejíž jmění činilo na konci roku 2002 více než 24 miliard dolarů.
Přese všechnu svou otevřenost se Bill Gates na služebních cestách odmítá bavit o svém soukromí. Konference, jako je ta dnešní, kdy promlouvá k tisícům odborníků, je pro něj čistě pracovní záležitostí. Je čas na byznys a je čas na soukromí, říká.
Právě podnikání bylo důvodem, proč Bill Gates v roce 1975 po dvou letech opustil Harvardskou univerzitu. V této době totiž společně se svým spolužákem Paulem Allenem vytvořili programovací jazyk BASIC, díky kterému mohli tvořit programy pro osobní počítače.
První jeho velký úspěch ovšem přišel až v roce 1980, kdy firma Microsoft dostala zakázku od výrobce počítačů IBM, aby vyvinula operační systém pro její osobní počítače. Tehdy Gates koupil prvotní řešení operačního systému od jiné firmy ze Seattlu a zaměstnal i jejího hlavního inženýra Tima Patersona, aby pracoval na zakázce pro IBM. Vznikl tak produkt MS-DOS, který položil základy pozdějších úspěchů Microsoftu.

Za zásluhy se Gates má stát rytířem
Přední světové zpravodajské deníky přinesly o víkendu zprávy, že by Bill Gates měl být za své zásluhy jmenován Čestným rytířem britského impéria. Britské ministerstvo zahraničí v těchto dnech zkoumá, zda si Gates čestné rytířství za rozvoj informačních technologií skutečně zaslouží.
Titul skutečného rytíře, tedy člověka, který má právo používat titul sir, může získat jen rodilý Brit.
Čestnými rytíři se stali v minulosti například režisér Steven Spielberg či americký ministr zahraničí Colin Powell.
Rytířem se stal také zakladatel moderních internetových stránek Tim Berners-Lee.