Městský soud zpřísnil trest za Mein Kampf


Za vydání českého překladu Hitlerovy knihy Mein Kampf dostal včera vydavatel Michal Zítko v odvolacím procesu u Městského soudu v Praze tříleté vězení podmíněně odložené na zkušební dobu pěti let.
Odvolací soud zpřísnil Zítkovi trest, který mu loni v srpnu uložil Obvodní soud pro Prahu 7. Tehdy Zítko odcházel s trestem v délce 22 měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky.
Městský soud zároveň změnil kvalifikaci trestného činu, kterého se Zítko dopustil. Z hanobení rasy, národa a přesvědčení jej překvalifikoval na podporu a propagaci hnutí potlačujících lidská práva.
Soud potrestal Zítka za to, že si před čtyřmi lety nechal přeložit originální text Hitlerovy knihy a překlad vydal v nákladu 100 tisíc exemplářů, z nichž stihl 90 tisíc prodat. Zbytek zabavila policie, když začala vydavatele stíhat.
Přestože Zítkův obhájce Tomáš Sokol přišel k soudu s tím, že vydání knihy nemůže být trestným činem, uznala předsedkyně senátu Eva Burianová argumenty žalobců, že v České republice působí neonacistické skupiny, které se Hitlerovou knihou inspirují. To podle ní postačí k tomu, aby byl Zítko uznán vinným z jejich podpory. Není přitom podle soudkyně podstatné, zda členové těchto skupin skutečně používají knihu, kterou Zítko vydal. Postoj soudkyně Burianové je v rozporu s tím, jak se k Zítkově kauze postavil předloni Nejvyšší soud v Brně. Ten uvedl, že Zítko může být za tento delikt odsouzen jen v případě, když se prokáže, že Mein Kampf ovlivňuje současná extremistická hnutí působící v Česku.
Zítko byl včerejším verdiktem rozčarován. Uvedl, že ho považuje za ohrožení svobody slova, protože podle něj v praxi znamená, že o tom, co se bude vydávat, nerozhodují vydavatelé, ale soudy.
"Naopak - nevydání této knihy by bylo v rozporu s právem garantovaným Listinou základních práv a svobod - šířit informace. Protože v tomto případě vydání knihy neohrožuje žádným způsobem základní práva a svobody v této zemi tak, aby bylo nutné k této kvazicenzuře přistoupit," uvedl před zahájením včerejšího jednání Zítkův advokát Tomáš Sokol.
Zítko řekl, že se proti rozsudku bude bránit všemi právními prostředky. Chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu i stížnost k Ústavnímu soudu. V případě, že u české justice neuspěje, chce se obrátit až k Mezinárodnímu soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
V Zítkově kauze do včerejšího verdiktu padly tři nepravomocné a jeden pravomocný rozsudek. V listopadu 2000 soud Prahy 7 Zítka odsoudil ke třem letům vězení s podmíněným odkladem na pět let a pokutě dvou miliónů korun. V únoru 2001 ale pražský městský soud rozsudek zrušil a vrátil případ obvodnímu soudu k novému projednání. V květnu 2001 pak obvodní soud Zítkovi vyměřil totožný trest, který na jaře následujícího roku městský soud potvrdil. Krátce na to Nejvyšší soud rozsudek zrušil a případ vrátil k došetření. Státní zástupkyně proto důkazy doplnila a podala novou obžalobu, o které soud Prahy 7 rozhodl loni v srpnu. Proti verdiktu se ale Zítko i státní zástupkyně odvolali.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist