Pacient si určí, zda hodlá doplácet

Lidé, kteří dnes půjdou k lékaři a budou potřebovat předepsat léky, si sami budou moci určit, zda chtějí předepsat lék, na který si budou muset doplatit, nebo zda chtějí lék bez doplatku. "Pacienti často nevědí, že máme v každé lékové skupině lék, který je plně hrazen ze zdravotního pojištění," vysvětlila rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví šéfka úřadu Marie Součková.
Lékař tak od února musí pacienty informovat, jaké léky jim má možnost předepsat a kolik by je mohly stát.
Zavedeny tak budou nové recepty, na kterých budou vyznačena tři písmena - P, C a I. Lékař bude povinen na receptu jedno z písmen vyznačit. Písmeno P znamená, že lék hradí pacient. C znamená spoluúčast pacienta a I signalizuje, že lék plně hradí zdravotní pojišťovna. Kopii receptu bude lékař zakládat do zdravotní dokumentace pacienta.
Pokud se pacient až v lékárně rozhodne jinak, bude mít možnost na zadní stranu receptu napsat, že chce jiný lék, na který se vztahují jiná pravidla pro úhradu, a své rozhodnutí podepíše.
Ministerstvo zdravotnictví si od tohoto opatření slibuje, že pacienti budou více přemýšlet o tom, jaké chtějí léky, a lékaři budou méně předepisovat dražší léky s vyšším doplatkem pro pacienta.
"Smyslem toho je nabídnout pacientovi možnost volby," říká zdravotnický expert lidovců Josef Janeček. Netroufá si ale odhadnout, kolik peněz za léky se podaří ušetřit. "Velký dopad to mít nebude," domnívá se Václav Krása z Unie svobody.
Koalice bude také zvažovat variantu, aby pacienti za každý recept zaplatili 20 korun. To by mělo přispět k tomu, aby se léky neplýtvalo.
Na zavedení poplatku za recept se zatím koalice nedohodla, protože výhrady má ČSSD.