Hip-hop, rhythm&blues, soul, částečně pop. Tyto čtyři hudební žánry opanovaly nedělní udílení amerických hudebních cen Grammy. Předávání cen se podle tiskových agentur odehrávalo v mírně nervózní atmosféře.
Organizátoři se báli podobného skandálu, který se svým odhaleným ňadrem nedávno předvedla Janet Jacksonová. Televizní diváci tak nesledovali ceremoniál v přímém přenosu, ale z preventivních důvodů s pětiminutovým posunem.
Proti loňskému roku, kdy se jednoznačnou královnou stala sympatická a talentovaná debutantka Norah Jonesová, neměly poslední Grammy jednoznačného vítěze či vítězku.
Nejvíce zlatých gramofonků získala členka oblíbené dívčí formace Destiny's Child Beyoncé Knowlesová, která patří v posledních měsících k nejpopulárnějším osobnostem Spojených států. Za své debutové sólové album s názvem Dangerously In Love si jich vysloužila pět. Ze strany porotců šlo o sázku na jistotu.
Beyoncé se navzdory nejvyššímu počtu cen trochu ztratila v žánru R&B a do nejsledovanějších kategorií se nepropracovala. S nahrávkou, která vedle klasických postupů rhythm a blues využívá i rapových, gospelových a soulových postupů, jí pomáhali umělci, kteří se rovněž objevili mezi oceněnými. Například Luther Vandross si z Los Angeles odnesl Grammy za Nejlepší skladbu roku.
K překvapení nedošlo ani v dalších kategoriích. Nejlepším albem bylo vyhlášeno dvojCD Speakerboxxx/The Love Below atlantské hip-hopové dvojice OutKast, Nejlepší nahrávkou roku pak píseň Clocks od britské kytarově-popové skupiny Coldplay. Ta sbírá vavříny se svým dva roky starým albem A Rush Of Blood To The Head.
Ačkoliv jsou americké hudební ceny - podobně jako Oscary - sledované po celém světě, pro evropské posluchače příliš velký význam nemají. Alespoň v těch hlavních kategoriích: Beyoncé, OutKast, Luther Vandross, Christina Aguilera (držitelka Grammy za Nejlepší ženský výkon) ani Justin Timberlake (Grammy za popový počin) se v evropských, potažmo českých hitparádách prodeje nijak zvlášť nedrží.
Důvěrněji známá jsou jména dalších letošních nositelů Grammy. Vedle Pata Methenyho, Chicka Corey nebo Waynea Shortera v oblasti jazzu porotce zaujal Ibrahim Ferrer, člen legendárního kubánského Buena Vista Social Clubu, albem Buenos Hermanos.
Ferrer se spolu s dalšími čtyřmi kubánskými hudebníky postaral o nechtěnou popularitu ještě před udělováním cen. Americké úřady jim totiž neudělily vstupní víza. Důvodem měly být podle listu Miami Herald nejen restrikce související s tažením proti terorismu, ale rovněž obava před tím, aby honoráře hudebníků neskončily u Fidela Castra.
Uznání se dostalo Leoši Janáčkovi. Jenůfa (Její pastorkyňa) v nastudování orchestru Covent Garden mimo jiných s českou pěvkyní Evou Randovou získala titul Nejlepší operní nahrávka.
Českému publiku je známý i dirigent Michael Tilson Thomas, jenž stojí za Nejlepším albem vážné hudby - Mahlerovou Symfonií č. 3. Nahrál ji se sanfranciskou symfonií. Tilson Thomas je zasvěceným mahlerovským interpretem, autor je mu blízký a spřízněný. Mahlera hraje sršatě, břeskně, v tempu, na potřebných místech i mysteriózně, či odlehčeně a pobaveně.
Živé nahrávky Mahlerových symfonií vycházejí z koncertů v běžné abonentní sezóně v Davies Symphony Hall. (jh, VEB)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist