Jestliže lze pochopit zamítavé postoje občanů k jaderným elektrárnám a úložištím jaderného odpadu, pak stanoviska některých oficiálních činitelů jsou zcela nepochopitelná. Veřejnost, stále popichovaná různými organizacemi oživujícími strašáka Černobylu, se nemůže chovat jinak. Dlouhotrvající mizerná úroveň výuky fyziky, zatlačení vědeckého poznání na periférii společnosti, kterou ovládá pseudokultura a sport, to vše působí vysloveně negativně. Žádná z televizí občanu neposkytuje dost kvalifikovaných informací.

@Normal:Tak žije občan v přesvědčení, že energie bude dost - a vesele nakupuje spotřebiče, stejně jako nakupuje auta, kde se řídí v prvé řadě cenou a pak teprve technicko-ekologickými parametry. Uniká mu, že civilizace se řítí do katastrofy, i když je to v měřítku desítek, možná set let.

Je ovšem nepochopitelné, že řídící orgány státní správy zaujímají shodná stanoviska (viz Jihočeský kraj). Jsou přece složeny z kvalifikovaných lidí, majících k dispozici kvalitní informace, které jim dávají možnost kvalifikovaně rozhodnout. Vždyť i Hospodářské noviny přinášejí často stanoviska odborníků, která zdůvodňují smysl a význam jaderné energetiky. Pracovníci správních orgánů přece nejsou tak hloupí, aby nebyli schopni situaci v energetice pochopit. Takže se naskýtá jediné vysvětlení: místo aby voličům věci vysvětlovali, podléhají tlakům politických organizací, aby za cenu populistických rozhodnutí udrželi křesla.

Na řešení situace je - kromě tvrdého diktátu - jenom jediný recept: osvěta a zase jen osvěta. Všemi prostředky, kterými vládne dnešní mediální technika, řízená ovšem kvalifikovanými pracovníky vědeckých pracovišť, vysokých škol i za přispění třeba populárních osobností, které jsou schopné pozornost lidí připoutat. Jinak se naše děti a vnuci budou postupně vracet ke svícení loučemi a k volskému potahu.

Boris Valníček, Ondřejov