Foto: Bloomberg

Většina Čechů je přesvědčena, že nejužší vztahy, i ty obchodní, máme se Slovenskem. Jde však jen o pocit - suchá čísla dokazují, že Česká republika je ekonomicky svázána nejtěsněji s Německem a vzájemné vztahy jsou pro nás výrazně pozitivní.
Jen vloni byla celá třetina dovezeného zboží na český trh původem z Německa. A náš vývoz na německý trh tvořil dokonce 37 procent veškerého exportu. Už jen z tohoto objemu vyplývá, že hospodářský vývoj našeho západního souseda se nás bytostně dotýká. Podobně těsné napojení na německý trh má i sousední Polsko.
Zvláštní ekonomický vztah přitom podtrhuje fakt, že jednoduché ekonomické poučky v něm často neplatí. Řada ekonomů se například před časem obávala, že blížící se německá recese stáhne ke dnu i český hospodářský růst. Nestalo se tak. Dokonce došlo k paradoxnímu jevu: Zatímco německá ekonomika zažila vloni první pokles za posledních deset let, česká rostla.
Zdůvodnění má svou racionální logiku. Právě v době recese (a její očekávané hrozby) hledaly německé firmy možnosti, jak co nejvíce ušetřit na nákladech. "Přirozeným zdrojem úsporných opatření bylo hledání nových subdodavatelů ve výrazně levnějších sousedních zemích - nebo přímo přesun výroby do těchto států," vysvětluje Radek Malý, analytik Citigroup.

Svoji roli sehrála i změna v uvažování německých spotřebitelů, zejména v bývalých západních spolkových zemích. Ti se po skokovém růstu cen po zavedení eura a při obavách z pokračující hospodářské stagnace začali více zajímat i o východoevropské, levnější zboží. Ani tento psychologický faktor však českému zboží na sousedním trhu dlouhodobě nepomohl. Domácí poptávka na německém trhu zůstává slabá, nehledě na mírné oživení hospodářství v závěru loňského roku. Statistiky přitom nedokázaly vyloučit, že jde o jednorázový výkyv k lepšímu, který s sebou pravidelně přináší předvánoční trh.
Základem zbrzdění dlouhodobě úspěšného německého hospodářství bylo v roce 2001 oslabení americké ekonomiky a následné exportní problémy německých firem. "Situaci na přelomu předloňského a loňského roku zhoršila irácká krize," upozorňuje na silný dopad politických událostí na ekonomiku Josef Kvarda ze společnosti Atlantik Finanční trhy.
"Hlavními důvody poklesu ekonomiky byly slabé investice a soukromá poptávka. Rovněž mírně klesl příspěvek zahraničního obchodu," zdůvodňuje stagnaci v loňském roce Brend Weidensteiner z DZ Bank. Vzhledem k silnému euru to podle něj není žádným překvapením.
Německý ministr hospodářství Wolfgang Clement se raději dívá dopředu a tvrdí, že oživení nabírá na tempu. "Nahromaděná nová poptávka a zmírnění daňové zátěže spotřebitelů a podnikatelů znamená, že můžeme doufat v obrat v investicích i spotřebě," prohlásil ministr v polovině ledna.

V posledních měsících německá ekonomika těží z globálního oživení. To zvýšilo poptávku po německém zboží v zahraničí a vyrovnalo negativní vliv vysokého kursu eura. Průmyslová výroba se od listopadu zvýšila druhým měsícem za sebou a nové průmyslové zakázky rostly již třetím měsícem.
"Pokud euro přestane výrazně zpevňovat, pak by mělo oživení získat na dynamice," domnívá se Jörg Krämer, stratég investičního fondu Invesco Asset Management. Očekávané oživení by mělo podle hlavního analytika ČSOB Petra Dufka pomoci také exportérům i celé české ekonomice.
Růst německého hospodářství je pomalejší, zrychlení se očekává až příští rok. Již dnes jsou němečtí podnikatelé mírně optimističtější. Z průzkumu Sněmu německých obchodních a průmyslových komor mezi 11 500 firmami vyplývá: třetina firem počítá se zlepšením. A indikátor podnikatelské důvěry v budoucnost institutu Ifo dosáhl tříletého maxima. Německý výzkumný institut DIW předvídá domácí ekonomice růst 1,4 procenta. Spolková vláda je ještě optimističtější a očekává až dvouprocentní růst.
Podle českých analytiků je oživení v Německu velmi důležité i pro domácí ekonomiku. Dosavadní výhody levnějšího dodavatele a výrobce se časem vyčerpají - a bohatý bonitní trh je zárukou i naší prosperity.
[*]

HDP na osobu podle parity kupní síly

Do Česka míří další vlna investorů