Foto: DZT

Téměř dvě třetiny malých a středních saských podnikatelů vidí v českém členství v Evropské unii spíše riziko. "České firmy jsou nezřídka vnímány jako konkurenti," potvrzuje obavy našich sousedů anketa drážďanské Průmyslové a obchodní komory. Zlá krev je kvůli přetahování o investory, vzhledem ke shodným exportním komoditám a žárlivosti ohledně nižších nákladů v ČR a možné ztrátě pracovních příležitostí v Sasku. O to více si Sasové svůj trh snaží chránit. Češi to pak nemají lehké.
"Vzhledem k vysoké nezaměstnanosti je tamní trh velmi dobře chráněný. Firmy tam prostřednictvím českých zaměstnanců nemohou pracovat, například při stavbě investičních celků," uvádí ze zkušenosti František Jochman, místopředseda Krajské hospodářské komory v Ústí nad Labem.
Podle jeho informací české firmy nezřídka poukazují na určitou nesolidnost saských podniků. "Po uskutečněné dodávce hledají důvody k reklamacím a tím snížení ceny. Odebírané množství někdy přeceňují a poté nedodržují. Neplacení faktur není ojedinělé. Saské firmy se také spoléhají, že česká firma nevyužije německých soudců a právníků," upozorňuje Jochman.

Nehledě na problémy podnikání v Sasku hraje tato spolková země pro Česko, při vzájemném obchodním obratu 1,5 miliardy eur, nemalou roli. Patrných je několik výhod. "Pro naše podnikatele bylo a bude lehčí rozvíjet aktivity, a to jak z důvodu geografické blízkosti a nižších dopravních nákladů, tak i z důvodů jazykové vybavenosti a znalosti podnikatelského a kulturního prostředí a zázemí," vypočítává přednosti Karel Synek, vedoucí obchodně-ekonomického úseku zastupitelství ČR v Drážďanech.
Sasko má také určitý růstový potenciál. Hospodářsky stojí v čele nových spolkových zemí. S růstem 1,4 procenta předstihlo ostatní. Navíc jsou saské i české oficiální kruhy nakloněny spolupráci. "V loňském roce se podařilo obnovit činnost Česko-saského hospodářského fóra, které pod záštitou hospodářských ministrů obou zemí usiluje o zintezívnění hospodářských vztahů," potvrzuje Karel Synek. Další konání fóra je plánováno ve dnech 23. - 24. 6. 2004 na Lipském veletrhu.

Šancí pro spolupráci podniků je rozvoj dopravních sítí a přeshraniční infrastruktury. Je to ostatně jedna z priorit saského premiéra Georga Milbradta a jeho programu Evropské infrastruktury.
Značný prostor vidí znalci poměrů ve vytváření a propojování národních subdodavatelských sítí, zvláště pro podporu malého a středního podnikání. Na německé straně jsou velké automobilky (VW a BMW) a jejich subdodavatelé, podobně je tomu na české straně.
Vzhledem k hraničním přechodům a čekacím dobám se spolupráce zatím nerozšiřovala, firmy nemohly garantovat termíny a čas dodávek. K podpoře tohoto podnikání byla na MPO ustavena zvláštní pětičlenná expertní skupina, která se schází se saskou stranou.

Po vstupu Česka do unie saské firmy využijí možnosti volného pohybu zboží a najdou si v ČR subdodavatele prací. "Zájem již registrujeme," potvrzuje František Jochman.
Hledání partnerů má zájemcům ulehčit v Praze předloni otevřené Zastoupení saského hospodářství. "Loni jsme se podíleli na organizování setkání v oborech strojírenství, životního prostředí a automobilového průmyslu, konaném v Drážďanech, a na projektu Vytvoření sítí ve strojírenství v Sasku, Durynsku, Česku a Maďarsku. Setkání se připravují i letos," říká Michaela Textorová z kanceláře zastoupení.
Češi již nyní počítají s usnadněním exportu. "Cla a extrémně dlouhé doby pro odbavení nákladních aut na hranicích odpadnou," uvádí Jens Handkammer, jednatel THIMM Obaly.
Nová situace otevře zatím nevyužívané příležitosti pro export potravin, jako jsou pečivo, uzeniny, pivo a jiné drobné zboží, jehož vývoz byl regulován, nebo které bylo zdražováno čekacími dobami na hranicích.
[*]

Obchod se Saskem podporuje síť institucí