Evropská unie se začíná více obávat možného exodu Romů

/Od našeho zpravodaje/
Evropská komise a členské státy unie sice nekomentují romské násilnosti na Slovensku, o romské problematice se ale začíná hlasitěji hovořit s blížícím se rozšířením o deset nových zemí.
Zejména britské bulvární deníky opakovaně popisují atmosféru po vstupu desítky nováčků v barvách hrozícího exodu Romů na západ. Listy jako Daily Express, The Sun, Daily Mail a dokonce i seriózní The Times uvedly, že britský sociální systém svádí ke zneužívání a mezi prvními, kdo se chopí šance, bude více než jeden a půl miliónu Romů žijících v Polsku, České republice, Slovensku a Maďarsku.

Státy zpřísňují podmínky pro podporu a úlevy

Po britském bulvárním tisku se o tomto problému rozepsala i média v Belgii, Nizozemsku a Švédsku. Objevily se téměř hysterické články o "hrozbě z východu" nebo "romské sociální bombě, kterou unijní rozšíření odjistí".
Velká Británie a Dánsko se proto rozhodly výrazně omezit sociální dávky pro občany nových zemí, kteří by k nim přišli za prací. V Dánsku by měl mít člověk pouze možnost získat zaměstnání, pokud by práci ztratil, nepobíral by podporu v nezaměstnanosti a nebude mít ani nárok na různé úlevy jako dánští občané. Podobná pravidla zavede Británie a zvažuje je dokonce i Irsko, které jako jediné ještě nedávno hodlalo otevřít pracovní trh pro nové země za stejných podmínek, jaké mají místní občané.

Politici hledají cesty, jak zabránit exodu Romů

"Není pochyb o tom, že v Evropské unii se rozmáhá podivná hysterie kvůli romském exodu. Rozšířila se představa, že nové členské země jim vzaly sociální dávky a vystrčily je na okraj společnosti. Romové se proto mají vydat na západ, o němž si myslí, že je bohatým rájem," uvedl pracovník Evropské komise, jež si nepřál být jmenován. "Jelikož po rozšíření nebude mít žádná země možnost uvalit na jiného člena vízovou povinnost, hledají se cesty, jak případnému exodu Romů zabránit, státy se ale dostaly na tenký politický led," uvedl Michael Emerson, analytik Centra pro studium evropské politiky v Bruselu.
Problémy se silnou romskou migrací měly v minulých letech Velká Británie, Belgie a Finsko. Vlády těchto zemí kritizovaly středoevropské země, že zhoršují sociální postavení Romů, a interpelovaly Evropský parlament a komisi, aby se situace změnila ještě před rozšířením.
Komisař pro rozšíření Günter Verheugen se ale postavil na obranu někdejších kandidátských států. Obhajoval je tvrzením, že začlenění Romů do společnosti je složité a nedá se vyřešit během několika let. "Romská otázka je celoevropský problém. Musí se najít komplexní řešení a využít fondy Evropské unie," řekl Verheugen.