Finanční úřad požaduje potvrzení od banky

Splácíte hypoteční půjčku, případně úvěr ze stavebního spoření? Uplatněte ve svém daňovém přiznání odčitatelné položky ve výši zaplacených úroků, radí daňoví poradci.
U hypotéky ve výši jeden milión korun se roční částka zaplacených úroků pohybuje okolo padesáti tisíc korun. Výše zaplacených úroků je přitom určena sazbou, uvedenou v hypoteční smlouvě.
Poplatníci, kteří čerpají oba dva druhy půjček, přitom mohou ročně snížit svůj základ daně až o 300 tisíc korun. Tato částka se přitom vztahuje na poplatníky žijící v jedné domácnosti.
Pokud poplatník čerpá pouze úvěr ze stavebního spoření, nemusí daňové přiznání podávat. U hypotečního úvěru je situace odlišná. V obou případech je však nutné mít potvrzení o výši zaplacených úroků.

Potvrzení o zaplacených úrocích z úvěrů

Potvrzení o výši zaplacených úroků vydá poplatníkovi hypoteční banka či stavební spořitelna. V současnosti je v České republice deset hypotečních bank. Českomoravská hypoteční banka, Česká spořitelna, HVB Bank, Živnostenská banka, Raiffeisenbank, Československá obchodní banka, Komerční banka, eBanka, GE Capital Bank a Wüstenrot. O úvěr ze stavebního spoření lze pak žádat u Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky, Stavební spořitelny České spořitelny, Hypo stavební spořitelny, Raiffeisen stavební spořitelny, Českomoravské stavební spořitelny a stavební spořitelny Wüstenrot.
Většina peněžních domů přitom zasílá svým klientům potvrzení o zaplacených úrocích již na začátku kalendářního roku. Pokud jej však klient banky, či stavební spořitelny nedostane, nebo jej ztratí, je možné o toto potvrzení požádat znovu.
V případě odčitatelných položek úroků ze stavebního spoření je možné požádat svého zaměstnavatele o uplatnění odpočtu v rámci ročního vyúčtování daně. Aby tento krok ale mohl zaměstnavatel za svého zaměstnance udělat, musí o něj poplatník požádat nejpozději do 15. února.
U hypotečních půjček musí poplatník (pokud chce snížit svou daňovou povinnost) podat daňové přiznání ve všech případech. Podle konkrétní situace podává daňové přiznání typu A, nebo B.
Vyjma potvrzení o zaplacených úrocích je však nutné podat na finanční úřad ještě úvěrovou smlouvu, případně doklad o svém trvalém bydlišti, výpis z listu vlastnictví, nebo nájemní smlouvu. Daňoví poradci přitom upozorňují, že ve vztahu k hypotečnímu úvěrování k dani z příjmu existují mezi finančními úřady různé výklady. Proto je dobré se vždy na místně příslušném úřadě informovat, jaké nároky v této konkrétní situaci berní úředníci mají.

Ve kterých situacích je možné uplatnit nárok na odpočet

Aby si poplatník mohl odečíst úroky z hypotéky, nebo z úvěru ze stavebního spoření, musí oba typy půjček směřovat na bytové potřeby poplatníka.
U úvěrů ze stavebního spoření s touto podmínkou problém není. Stavební spořitelny si totiž na základě zákona hlídají, na co budou poskytnuté peníze využity. U hypotečních úvěrů však některé nesrovnalosti mohou nastat. Hypotéku lze totiž čerpat i na výstavbu, případně koupi bytu, která bude v budoucnu využívána k podnikatelským účelům.
Obecně však platí, že odpočet od daně je možné uplatnit na koupi, nebo výstavbu rodinného domu či bytu, případně na koupi stavebního pozemku.
Vyjma toho je možné odečíst i úroky z půjčky, která byla vyplacena například na splacení členského vkladu bytovému družstvu.
Podstatnou nutností pro uplatnění daňově odčitatelné položky je také využívání bytové jednotky k trvalému bydlení. To znamená, že zde musí být nahlášen trvalý pobyt. Tuto podmínku musí splnit buď sám poplatník, nebo někdo z jeho přímé příbuzenské větvě (manžel, manželka a děti).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist