Počet osob samostatně výdělečně činných klesl v prvních dvou měsících roku o 24 tisíc na 975 tisíc lidí. Uvedla to včera mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Mikešová. Do kategorie živnostníků patří podnikatelé, soukromí doktoři, umělci či zemědělci. V únoru se přitom počet těchto osob snížil o více než šest tisíc.
Tento vývoj zřejmě způsobily nové daňové zákony, které platí od ledna. To potvrdila i anketa, kterou Hospodářské noviny provedly mezi úřady práce počátkem roku. "Je jisté, že kdyby se neměnily daňové zákony, nebylo by jich tolik," uvedla tehdy například Magdalena Čadová z plzeňského úřadu práce.
Na rozdíl od loňského roku totiž živnostníci musejí odvádět minimální daň, i když jsou ve ztrátě. O několik tisícikorun ročně navíc zaplatí i na zdravotním a sociálním pojištění.
Souvislost mezi první fází reformy veřejných financí a poklesem počtu podnikatelů připouští i prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. "Dnes je často výhodnější pobírat sociální dávky a občas si přivydělat na černém trhu než podnikat," vysvětlil.
"Snížení počtu podnikatelů není nijak zásadní, nezaměstnanost by byla bez zavedení reformy ještě vyšší," reagoval mluvčí Ministerstva financí Marek Zeman. Reforma omezila zneužívání sociálních dávek a nemocenské a snižuje daně pro firmy, poznamenal s tím, že druhá fáze reformy navíc podpoří hospodářský růst a pracující rodiny s dětmi.
Drábek však tvrdí, že kroky při reformě veřejných financí znesnadnily podnikání. "Přitom drobní podnikatelé od státu nic nechtějí. Pokles počtu podnikatelů pak snižuje odvody do rozpočtu a zároveň tím vzniká nutnost financovat sociální dávky," dodal Drábek. Podle něj by mezi opatření ke snížení nezaměstnanosti měl patřit systém kontroly zneužívání sociálních dávek.
Živnostenské úřady zaznamenaly letos po Novém roce vyšší počet rušených živností než v předchozích letech. Nová daňová úprava zavedla takzvanou minimální daň. Živnostníci, kteří vykážou ztrátu, musejí letos zaplatit stejně vysokou daň jako zaměstnanec s polovinou průměrné mzdy. Zvýšily se i odvody na sociální a zdravotní pojištění.
Počet podnikatelů v České republice je přesto stále poměrně vysoký. "Poměr počtu podnikatelů k celkové zaměstnanosti by Česku mohla závidět většina Evropy," upozornil analytik Patria Online David Marek. Větší podíl podnikatelů na celkové zaměstnanosti vykazují podle něj ze zemí Evropské unie jen Řecko, Portugalsko, Itálie, Španělsko a Irsko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist