Postupná liberalizace zpestřuje obraz Číny
/Od našeho spolupracovníka/
Končící zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců dospělo k dalším v řadě úprav ústavy, které v tomto případě mají kodifikovat právní záruky pro soukromé podnikání a vlastnictví soukromého majetku.
Tím se posiluje právní postavení soukromých subjektů ve vztahu k státnímu sektoru a státním úřadům. Tato změna v ústavě navazuje na řadu předchozích úprav, kterými od konce 90. let reformistické vedení komunistické strany obrátilo politický styl doprava, s cílem podpořit produktivnější složky hospodářství, pročistit vládnoucí ideologii a současně zdůvodnit legitimitu své moci.
Je pozoruhodné sledovat, jak v Číně praxe předstihuje zákonodárství a ideologii. Soukromé podnikání se objevuje již od přelomu 70. a 80. let, aniž by mělo odpovídající zajištění v ústavě. Oficiální konstatování, že společenský systém v Číně je socialistický s tržními prvky, také přišlo s mnohaletým zpožděním (1992), v roce 1999 bylo do ústavy zaneseno, že ČLR je socialistickou zemí založenou na vládě zákona. V posledním případě lze značně zapochybovat, ale znělo to progresivně. V roce 2001 se oficiálně představila formule "trojí reprezentace", která připustila pozitivní úlohu podnikatelů i v řadách strany. Těch se do Ústředního výboru však dostal jen zanedbatelný počet, zato členové nejvyššího vedení jsou přes své příbuzné již dávno v pozicích finančních magnátů.
Vztah moci a zákona je klíčovým problémem moderního čínského státu, který vznikl po rozpadu poslední dynastie (1911), ale neměl příhodné podmínky, aby vytvořil základy stabilního parlamentního systému. V současné době lze alespoň očekávat pokračující liberalizaci ekonomického prostředí, které poskytne občanům lepší právní ochranu než diktatura proletariátu.
Dnešní režim se postupně ocitá v situaci republikánské vlády za Čankajškovy diktatury. Její vývoj v liberálnější a modernější systém znemožnili především komunističtí vzbouřenci a japonská invaze. Bylo by nešťastné, kdyby současná vládní garnitura reformistů musela vyčerpávat své síly proti nějakému radikálnímu hnutí, jaké kdysi představovali komunisté.
Současné snahy o liberalizaci ekonomiky a modernizaci legislativy nemusí vůbec souviset s politickými reformami, které by nastolily demokracii. Za úraz na mokré podlaze u McDonalda v Pekingu lze podat na majitele žalobu, také lze upozornit soudy na stranické funkcionáře zneužívající svou moc, ale za "protistátní" řeči a skutky čeká provinilce kriminál. Další liberalizace prostředí bohatých měst, ekonomických zón a provincií však vytváří zárodky plurality, které zpestří charakter současného autoritativního režimu a dávají občanům více prostoru, který se jim bude těžko brát zpátky.
Autor pracuje v Ústavu mezinárodních vztahů
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist