Na zasedání třetího řádného sněmu Českého institutu členů správních orgánů (CIoD) proběhla zajímavá diskuse na téma vzdělávání a individuální rozvoj členů představenstev a dozorčích rad. Institut totiž od letošního jara nabízí Národní certifikační program studia správy a řízení společností - corporate governance. Členové institutu - velkou většinou předsedové či členové představenstev a dozorčích rad nejúspěšnějších akciových společností - se na sněmu zamýšleli, jak co nejefektivněji v rámci šesti modulů tohoto programu sdělit účastníkům své dobré i špatné zkušenosti z práce ve správních orgánech.

Zajímavé je, že nikdo z této hvězdné sestavy nevyjádřil pochybnost o tom, že výkon funkce člena představenstva a dozorčí rady v řadě dimenzí překračuje rámec znalostí a kompetencí, které výkonný manažer získává v klasickém systému manažerského vzdělávání, a vyžaduje proto specifickou přípravu.

Názory na vzdělávání se různí

Výsledky ankety umístěné na informačním portálu www.governance. cz nevyznívají tak jednoznačně. Čtenáři portálu zaměřeného na nové poznatky z oblasti řádné správy společnosti - členové představenstev, dozorčích rad, tajemníci společností a interní auditoři - odpovídali na otázku, zda se má člen představenstva/dozorčí rady v této oblasti dále vzdělávat. K 6. březnu 2004 se 23 procent respondentů domnívalo, že je to zbytečné, další měli pochybnosti (23 procent) a více než polovina (54 procent) odpověděla, že zcela určitě se dále vzdělávat mají. Pokud čtenáři hlasovali odpovědně, byl by to možná největší pozitivní posun za posledních deset let.

Rozvojové programy pro členy představenstev a dozorčích rad byly na trhu vzdělávání už od počátku devadesátých let. Ale po počátečním boomu, daném spíše spontánním hladem po informacích, poptávka pomalu začala stagnovat. V druhé polovině devadesátých let výkon funkce člena představenstva či dozorčí rady s sebou nenesl takřka žádnou vynutitelnou odpovědnost, povinnosti byly čistě formální, a tak se kvalita správních procesů řídila jen a jen dobrou vůlí zúčastněných. Všichni v představenstvech a dozorčích radách byli "dokonalí", protože chybělo srovnání, znalosti, nástroje, metody a postupy řádné praxe správy.

Zajímavé je, že ani dlouhá řada kolapsů velkých společností nevedla ke kritické sebereflexi partajních ekonomických leaderů, kteří napříč politickým spektrem zpravidla ze sdružení svých soukmenovců obsazovali lukrativní posty v představenstvech a dozorčích radách. Sporadické dozvuky této hrdinské éry máme možnost vidět ještě dnes v televizi, když informuje o probíhajících soudních řízeních s bývalými členy správních orgánů zkrachovalých společností, kteří od soudu odcházejí s úsměvem, protože "úmysl nebyl prokázaný".

Pouze malá skupina manažerů v roli členů představenstev a dozorčích rad se pachtila za zkušenostmi a měla dostatečnou vnitřní integritu k tomu, aby viděla své slabé stránky. Ti získávali nové poznatky u svých strategických partnerů, od nově příchozích zkušených zahraničních odborníků a snažili se doplnit svůj rozhled na seminářích v zahraničí. Investoři je vyhledávali a draze platili.

Mění se nároky na členy správních orgánů

Dnes, kdy je možné si odpovědnost vyplývající z výkonu funkce dokonce pojistit, přesto dochází k obratu. Manažeři už přestávají zaměňovat obsah corporate governance za etiku v podnikání, začínají za tímto pojmem vidět specifické procesy vytvářející přidanou hodnotu pro investory. Změnilo se mezinárodní prostředí, ve kterém se odehrává správa společností. Nejdříve Sarbanes-Oxley Act v USA donutil ohnout záda americké manažery. Jak konstatoval jeden z účastníků sněmu CIoD, americký manažer se zkušenostmi i v českém prostředí, v USA se nyní správní rady obtížně naplňují, násobná členství mizí. Tíha sankcí za chybu nebo selhání je tak veliká, že správní proces úplně paralyzuje, tvrdí zmíněný manažer. Nevytvářejme byrokratické bariery členství ve správních orgánech, říká, ale trvejme na tom, aby se do představenstev a dozorčích rad dostávali vzdělaní a zodpovědní manažeři.

Předseda představenstva jednoho z českých gigantů, který má své cenné papíry umístěné na amerických kapitálových trzích, se svěřoval s pocity stresu, které má, když podepisuje místopřísežné prohlášení o pravdivosti finančních výkazů, jež nebylo reálně možné v celém rozsahu a do všech podrobností osobně zkontrolovat. Představenstvo a dozorčí rada průměrné české akciové společnosti se s odezvou na tvrdou regulaci mezinárodního kapitálového trhu setkává pouze zprostředkovaně ve chvíli, kdy se externí auditor před výrokem začne zajímat o soulad corporate governance s mezinárodními standardy a ptá se například na výbor pro audit a jeho práci.

Situace na českém hřišti

Jako reakce na vývoj na světových trzích roste poptávka členů představenstev a dozorčích rad po seminářích s tématy, jako jsou soulad s mezinárodními standardy nejrůznějšího charakteru (compliance), metodika reportingu exekutivy pro dozorčí rady a interpretační problémy s tím spojené. Členové správních orgánů navštěvují semináře zabývající se komplexní bezpečností společnosti a řízením rizik a po zvládnutí práce výboru pro audit se přesouvá zájem i na semináře zabývající se pracovními postupy personalistiky správních orgánů, tedy výboru pro jmenování, odměňování a individuální hodnocení výkonu členů správních orgánů.

Pro nově jmenované členy je dále přitažlivá aktivace znalostí v corporate governance formou základních jednodenních seminářů. Zasvěcené diskuse k tomu, co se skutečně odehrává na jednáních představenstev a dozorčích rad, probíhají na seminářích určených předsedům těchto orgánů společností. Pravidelné seznamování s vývojem a trendy správy společností se pomalu dostává do seznamu povinností, které členům správních orgánů ukládá jejich smlouva.

Zcela jednoznačně v sebevzdělávání nad členy správních orgánů vedou administrátoři správních procesů ve společnostech - jejich tajemníci. Jsou sdružení v Českém institutu tajemníků obchodních společností a také mají své odborné semináře.
Z diskuse na zmíněném sněmu k roli vzdělávání v profesionalizaci správy akciových společností vyplynula i řada otevřených otázek. Například jaký je kompetenční profil profesionálního člena dozorčí rady, jak precizovat jeho odpovědnost? Existují jednoznačná kritéria pro výběr člena správního orgánu, která zaručí, že dotyčný zvládl technologii corporate governance a je ochoten a schopen se jí v praxi řídit?

Je jasné, že vzdělávání ve správě a řízení společností samo o sobě podnikatelský úspěch nepřinese. Vždy bude muset být na počátku osobnost s nějakým penzem podnikatelských zkušeností, lidské zralosti a schopnosti integrovat nové poznatky do rozhodovacího procesu. Odborné semináře přinášející přehled specifické oblasti práce člena představenstva a dozorčí rady však také dávají účastníkům nové pohledy a zkušenosti, umožňují jim tříbit jejich vlastní postupy a techniky, které využívají v procesu správy.

Autorka je ředitelkou CG Partners