Sociálně demokratický ministr práce Zdeněk Škromach chystá zásah do sociální sítě, který by měl motivovat lidi k práci a odrazovat od toho, aby se spoléhali na dávky od státu.
Cestou k tomu má být změna životního minima, tedy státem uznané hranice chudoby. "Dnes zaručuje větším rodinám často vyšší životní úroveň než takovou, na jakou si dokáží vydělat. Mnoha lidem se proto nevyplácí pracovat. Je naopak nevýhodné pro samostatně žijící lidi," říká Škromach.
Stále větší část rodinných peněz pohltí výdaje na společné potřeby domácnosti, hlavně bydlení. Méně pak například na potraviny, což znevýhodňuje zejména osaměle žijící lidi.
Příjmy člověka, který žije sám, nesmí klesnout pod 4100 korun, u rodiny se dvěma dětmi pod 11 980 měsíčně. Životní minimum této rodiny je tak téměř třikrát vyšší než v případě jednotlivce. Například v Německu, Británii či Francii je to jen dvojnásobek. Sociální sítě zemí Evropské unie totiž počítají s tím, že výdaje na bydlení u čtyřčlenné rodiny nejsou několikanásobně vyšší než u člověka, který žije sám.