kjoklova@seznam.cz

Češi většinou nejsou příliš ochotní se stěhovat za prací. Světlou a prakticky jedinou výjimku představují absolventi. "Když ale srovnáme české studenty a absolventy se slovenskými, tak zjistíme, že ti naši jsou stále ještě pohodlnější," říká Alena Kořínková ze společnosti LMC, která provozuje internetové servery jobs.cz a prace.cz. "Na druhou stranu se ale situace trendově dlouhodobě zlepšuje," dodává.

Z průzkumu společnosti vyplynulo, že za zajímavou prací do zahraničí je ochotno vyjet kolem 60 procent studentů a absolventů, 84 procent absolventů resp. 70 procent studentů si pak umí představit, že by se za lákavým zaměstnáním přestěhovali do jiného regionu republiky. "Rozdíl mezi mobilitou absolventů a studentů je dán patrně tím, že studenty problém s pracovním uplatněním zatím tolik nepálí," vysvětluje Alena Kořínková. Upozorňuje také na odlišnosti mezi jednotlivými obory. Ekonomové jsou podle průzkumu daleko mobilnější než technici, což může souviset s horší jazykovou vybaveností absolventů vysokých škol technického zaměření.

Na první pohled povzbudivá čísla ale skrývají jedno velké úskalí. Hodně totiž záleží na tom, kam by se absolventi byli ochotni přestěhovat. Zatímco do Prahy by se za slibným výdělkem vydal téměř každý a zdejší velké mezinárodní firmy odmítají stovky kandidátů, do regionů se absolventům zatím příliš nechce. Hlavně tamější střední výrobní firmy pak čelí chronickému nedostatku kvalifikovaných pracovníků, především technického zaměření. S malou mobilitou uchazečů o práci se ale potýkají i větší podniky.

"Mobilitu pracovní síly pokládám za jeden z největších handicapů našich lidí," tvrdí Radovan Ocsovay, manažer společnosti Plzeňský Prazdroj, a. s. Tato firma má přes dva tisíce zaměstnanců.

Výjimku tvoří absolventi, kteří dříve dojížděli za studiem. "Ti jsou, až na malé výjimky, ochotni cestovat za prací nebo se přestěhovat tak, jak to dosud dělali kvůli vzdělání." Manažer Prazdroje přitom - stejně jako jeho kolegové v ostatních firmách mimo velká centra - věří, že se blýská na lepší časy, a upozorňuje, že situace na trhu práce se, co se mobility týče, dlouhodobě zlepšuje. Stále ale máme pořád co dohánět.

Pro dokreslení: Plzeňský Prazdroj v roce 2003 přijal 20 absolventů, z nichž čtyři pocházeli z jiných regionů.

Cesta z města: dobrá příležitost

Ve firmách, které stále častěji zakládají své provozy na zelené louce mimo aglomerace, se přitom absolventům nabízí velká šance. Čerství majitelé diplomů jsou totiž většinou bez závazků a nemusí řešit dilema, zda se přestěhovat s rodinou a podobně, což v praxi představuje jistou konkurenční výhodu.

Uchazeč, jenž při přijímacím pohovoru uvede, že je ochoten se za prací přestěhovat, obvykle získává u manažerů a personalistů pomyslné body navíc.

Je přitom zvláštní, že sami absolventi a studenti mobilitu za své plus příliš nepovažují. Když byli společností LMC dotázáni, co je jejich největší předností na trhu práce, mobilita zůstala daleko za znalostí cizích jazyků, tvůrčím myšlením i slušnými teoretickými základy. Uvedla ji jen dvě procenta respondentů.

Když nabídka míst převyšuje poptávku cílové - ve velkoměstě spokojené - skupiny, musí firmy vyrukovat s novými lákadly. Regionální podniky tak dnes už často nabízejí minimálně srovnatelné platy jako jejich konkurence v aglomeracích nebo zaručují příspěvky na bydlení či přestěhování. Klasickým příkladem je společnost Robert Bosch, která sídlí v Českých Budějovicích. Firma se zabývá výrobou autokomponentů, a tak se zajímá hlavně o absolventy škol s technickým zaměřením, v Českých Budějovicích ale žádná taková není. Podle slov Evy Polcarové z personálního oddělení se proto společnost snaží podchytit zájem perspektivních mladých lidí už při studiu a nabízí jim letní odborné praxe, pomoc při vypracovávání diplomových, semestrálních či doktorandských prací a třeba i finanční podporu při studiu. Novým zaměstnancům pak kromě jiných finančních výhod přispívá na nájemné, a to až do 70 procent celkové částky. Taková aktivní politika se jí vyplácí, o místo u společnosti se ucházejí mladí vysokoškoláci z velkých měst i z Prahy.

Firmy pomáhají hledat byty

Mezi nimi byl také Jaromír Nový z Rokycan, absolvent Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni. Když se po studiu rozhlížel, co dál, nechal se zlákat trainee programem právě ve firmě Robert Bosch. Rozhodování mu ulehčil jednak fakt, že měl v regionu přátelské a rodinné vazby, jednak skutečnost, že společnost nabízela příspěvek na bydlení a pomoc při hledání bytu. "Zaměstnavatel mi pomohl překonat hlavní úskalí, tedy zajištění bydlení. Přiznávám, že mě lákala možnost rychle se osamostatnit a koneckonců i porovnání finanční nabídky s ostatními zaměstnavateli mluvilo vzhledem k poskytnutí bytu také pro Bosch," vypočítává Nový, který ve firmě zůstal i po skončení trainee programu a dnes pracuje jako technolog/plánovač výroby palivových modulů.

Nechat se zlákat nabízenými výhodami ale může být někdy dost ošidné. "Uchazeč by si měl v hlavě přehodnotit své cíle a nestěhovat se za velkou firmou nebo za podnikem, který mu nabízí nejvíc výhod, ale za dobrou pracovní příležitostí, jež může kolikrát nastartovat jeho profesní kariéru správným směrem," radí Alena Kořínková.


Ankety na jobs.cz
únor 2004

Co považujete za největší přednost absolventů na trhu práce?
/421 hlasujících/
Slušné teoretické základy 4 %
Časová flexibilita 3 %
Schopnost přizpůsobit se 40 %
Mobilita 2 %
Tvůrčí myšlení 14 %
Znalost cizích jazyků 23 %

V čem vidíte největší slabinu absolventů při získávání zaměstnání?
/688 hlasujících/
Nedostatečná sebeprezentace 5 %
Nejasné představy co by chtěli dělat 12 %
Nereálné představy a požadavky 11 %
Neochota stěhovat se za prací 2 %
Nedostatečná praxe 66 %
Jiné 3 %
Zdroj: www.jobs.cz