Magnesia Litera: esence překvapení a kvality
Průběh třetího ročníku knižní soutěže Magnesia Litera, jejíž výsledky byly v sobotu večer vyhlášeny v pražské Městské knihovně, říká jasně: byl to ročník zatím nejvyrovnanější a patrně nejlepší. Naznačily to už nominace v sedmi kategoriích. Nebyly mezi nimi výkyvy jako v předchozích letech, což je důkaz, že bylo z čeho vybírat.
Galavečer se přesto neobešel bez překvapení. Cenu v kategorii prózy si neodnesl Edgar Dutka za knihu U útulku 5, jak se dalo hádat z předchozího "hlasování" médií, ani Daniela Hodrová, která si cenu za některý ze svých formálně vycizelovaných románů zaslouží už dávno.
V kategorii poezie se zase sotva očekávalo vítězství sbírky Karla Šiktance Zimoviště - ne proto, že by nebyla dobrá, ale protože jde o poezii vnitřně komplikovanou, šifrovanou, která nepočítá se zájmem širšího publika. Někde vítězily knihy snažící se oslovit široké publikum, jinde výlučná díla.
Pro některé bylo překvapením i vítězství práce historika Jiřího Suka Labyrintem revoluce v hlavní kategorii Kniha roku: za profesionálně nejlépe propracovanou byla z navržených odborných knih považována publikace Karla Srpa a Jany Orlíkové o Janu Zrzavém.
Celkové vítězství Sukovy knihy však není nezasloužené. Pětisetstránková monografie pojednávající o listopadovém převratu v roce 1989 je základní a u nás zatím nejlepší prací na toto téma. Prostřednictvím dějin Občanského fóra kniha vysvětluje obecnější proces přerůstání revolučního idealismu v profesionální politickou rutinu. Stejní lidé, kteří byli v listopadu 1989 nečekaně vyzdviženi k moci, o půl roku později, v červnu 1990, přivedli zemi ke standardním volbám. Suk sleduje, jaké má takový proces všeobecná pravidla.
Podobně jako loni, kdy se knihou roku stala práce historika umění Pavla Zatloukala o moravské architektuře 18. a 19. století, i letos zvítězila v absolutní kategorii práce obracející se spíš k odborníkům.
Ale už příští Sukova knížka, o níž se během galavečera zmínil, by taková nemusela být. Jejím tématem se má stát asi nejpalčivější období našich novodobých dějin: normalizace. Tedy téma, které se týká všech, jimž je dnes aspoň pětadvacet let.
Co ještě třetí ročník soutěže ukázal: třeba to, že mezi špičkovými nakladateli, jejichž autoři si pro ceny v soutěži přicházejí pravidelně, zbývá každoročně prostor i pro schopného vetřelce. Letos se tak v sousedství Mladé fronty, Knižního klubu, Karolina nebo Paseky umístil například Prostor Aleše Lederera, kde právě Sukova práce vyšla. Knihy z Prostoru, ať už jde o překlady Thomase Bernharda, dílo Milady Součkové nebo historické publikace, si vysokou úroveň drží už dlouho, teprve v poslední době (nedávno například v anketě Lidových novin o knihu roku) na sebe upozorňují ve větším počtu v médiích.
Podobným případem je cena za nakladatelský čin, kterou si v osobě Jana Lukeše, editora Deníků Pavla Juráčka, odnesl Národní filmový archiv. Dosud na sebe vydavatelská sekce této instituce upozorňovala hlavně kvalitními tituly z Knihovny Iluminace, kde vyšly například eseje Jiřího Cieslara Concettino ohlédnutí, filmové analýzy Iva Pondělíčka Svět k obrazu svému nebo Liehmovy Ostře sledované filmy, kniha rozhovorů s mistry české nové filmové vlny šedesátých let. O nové vlně se mimochodem - jako o tématu své budoucí knihy - při galavečeru zmínil i Jan Lukeš.
Ceny Magnesia Litera za rok 2003
n Objev roku: Jonáš Tokarský: Alchymické dítě a jiné povídky (Paseka)
[*] Nakladatelský čin: Pavel Juráček: Deník (NFA)
[*] Naučná literatura: Jiří Suk: Labyrintem revoluce (Prostor)
[*] Překlad: Mario Vargas Llosa: Vypravěč (Přeložila Anežka Charvátová, Mladá fronta)
[*] Kniha pro děti a mládež: Lucie Seifertová: Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí (Knižní klub/Petr Prchal)
[*] Próza: Antonín Bajaja: Zvlčení (Petrov)
[*] Poezie: Karel Šiktanc: Zimoviště (Karolinum)
[*] Cena čtenářů: Zdeněk Svěrák: Jaké je to asi v čudu (Fragment)
[*] Přínos české literatuře: Český rozhlas 3 - Vltava (za soustavnou podporu literatury)
[*] Kniha roku: Jiří Suk: Labyrintem revoluce (Prostor)
Zdroj:
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist