Magnesia Litera: esence překvapení a kvality

Průběh třetího ročníku knižní soutěže Magnesia Litera, jejíž výsledky byly v sobotu večer vyhlášeny v pražské Městské knihovně, říká jasně: byl to ročník zatím nejvyrovnanější a patrně nejlepší. Naznačily to už nominace v sedmi kategoriích. Nebyly mezi nimi výkyvy jako v předchozích letech, což je důkaz, že bylo z čeho vybírat.
Galavečer se přesto neobešel bez překvapení. Cenu v kategorii prózy si neodnesl Edgar Dutka za knihu U útulku 5, jak se dalo hádat z předchozího "hlasování" médií, ani Daniela Hodrová, která si cenu za některý ze svých formálně vycizelovaných románů zaslouží už dávno.
V kategorii poezie se zase sotva očekávalo vítězství sbírky Karla Šiktance Zimoviště - ne proto, že by nebyla dobrá, ale protože jde o poezii vnitřně komplikovanou, šifrovanou, která nepočítá se zájmem širšího publika. Někde vítězily knihy snažící se oslovit široké publikum, jinde výlučná díla.
Pro některé bylo překvapením i vítězství práce historika Jiřího Suka Labyrintem revoluce v hlavní kategorii Kniha roku: za profesionálně nejlépe propracovanou byla z navržených odborných knih považována publikace Karla Srpa a Jany Orlíkové o Janu Zrzavém.
Celkové vítězství Sukovy knihy však není nezasloužené. Pětisetstránková monografie pojednávající o listopadovém převratu v roce 1989 je základní a u nás zatím nejlepší prací na toto téma. Prostřednictvím dějin Občanského fóra kniha vysvětluje obecnější proces přerůstání revolučního idealismu v profesionální politickou rutinu. Stejní lidé, kteří byli v listopadu 1989 nečekaně vyzdviženi k moci, o půl roku později, v červnu 1990, přivedli zemi ke standardním volbám. Suk sleduje, jaké má takový proces všeobecná pravidla.
Podobně jako loni, kdy se knihou roku stala práce historika umění Pavla Zatloukala o moravské architektuře 18. a 19. století, i letos zvítězila v absolutní kategorii práce obracející se spíš k odborníkům.
Ale už příští Sukova knížka, o níž se během galavečera zmínil, by taková nemusela být. Jejím tématem se má stát asi nejpalčivější období našich novodobých dějin: normalizace. Tedy téma, které se týká všech, jimž je dnes aspoň pětadvacet let.
Co ještě třetí ročník soutěže ukázal: třeba to, že mezi špičkovými nakladateli, jejichž autoři si pro ceny v soutěži přicházejí pravidelně, zbývá každoročně prostor i pro schopného vetřelce. Letos se tak v sousedství Mladé fronty, Knižního klubu, Karolina nebo Paseky umístil například Prostor Aleše Lederera, kde právě Sukova práce vyšla. Knihy z Prostoru, ať už jde o překlady Thomase Bernharda, dílo Milady Součkové nebo historické publikace, si vysokou úroveň drží už dlouho, teprve v poslední době (nedávno například v anketě Lidových novin o knihu roku) na sebe upozorňují ve větším počtu v médiích.
Podobným případem je cena za nakladatelský čin, kterou si v osobě Jana Lukeše, editora Deníků Pavla Juráčka, odnesl Národní filmový archiv. Dosud na sebe vydavatelská sekce této instituce upozorňovala hlavně kvalitními tituly z Knihovny Iluminace, kde vyšly například eseje Jiřího Cieslara Concettino ohlédnutí, filmové analýzy Iva Pondělíčka Svět k obrazu svému nebo Liehmovy Ostře sledované filmy, kniha rozhovorů s mistry české nové filmové vlny šedesátých let. O nové vlně se mimochodem - jako o tématu své budoucí knihy - při galavečeru zmínil i Jan Lukeš.


Ceny Magnesia Litera za rok 2003


n Objev roku: Jonáš Tokarský: Alchymické dítě a jiné povídky (Paseka)

[*] Nakladatelský čin: Pavel Juráček: Deník (NFA)

[*] Naučná literatura: Jiří Suk: Labyrintem revoluce (Prostor)

[*] Překlad: Mario Vargas Llosa: Vypravěč (Přeložila Anežka Charvátová, Mladá fronta)

[*] Kniha pro děti a mládež: Lucie Seifertová: Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí (Knižní klub/Petr Prchal)

[*] Próza: Antonín Bajaja: Zvlčení (Petrov)

[*] Poezie: Karel Šiktanc: Zimoviště (Karolinum)

[*] Cena čtenářů: Zdeněk Svěrák: Jaké je to asi v čudu (Fragment)

[*] Přínos české literatuře: Český rozhlas 3 - Vltava (za soustavnou podporu literatury)

[*] Kniha roku: Jiří Suk: Labyrintem revoluce (Prostor)
Zdroj:

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist