Na olympiádu pojedou dva zápasníci

Po světovém šampionátu a dvou kvalifikacích je o nominaci českých zápasníků na olympijské hry už rozhodnuto. V řeckořímském stylu si letenku do Atén zajistili Petr Švehla (55 kg), čtvrtý z MS, a David Vala (120 kg), bronzový z turnaje v Taškentu. Nic na tom nezmění ani evropský šampionát ve Švédsku. Kdo se do Atén už neprobojoval, tomu nepomůže ani případný titul mistra Evropy.
Nominační kritéria nebyla snadná. Účast na OH si zajistilo nejlepších deset zápasníků z mistrovství světa, pět z turnaje v Novém Sadu a čtyři z druhé kvalifikace v Taškentu. "Byli bychom spokojeni se startem tří zápasníků, stejně jako před čtyřmi lety v Sydney. Myslel jsem si, že cestu na olympiádu najde i zkušený Marek Švec, ale v Taškentu skončil až pátý, tedy o jednu příčku níž, než bylo třeba. Maličkou nadějí ještě zůstává udělení divoké karty. Neprosadil se ani žádný z mladších závodníků," prozrazuje původní představy i současnost trenér mužů Ervín Varga.
Z českých volnostylařů se nekvalifikoval nikdo, ale žádosti Luďka Buriana o udělení divoké karty by mohla Mezinárodní federace zápasu vyhovět. "Na loňském mistrovství Evropy skončil Švec pátý a vzhledem k tomu, že Česká republika nemá ve volném stylu ani jednoho zástupce, tak určitá možnost ještě existuje," myslí si Varga.
Na olympijských hrách se sejde ve všech váhových kategoriích obrovská konkurence, takže cenné bude jakékoliv vítězství. "Například ve váze do 55 kilogramů bude startovat 20 zápasníků, včetně medailistů ze světových či evropských šampionátů a olympijských her. Kdokoliv z nich se může v Aténách poprat o zlato, včetně Petra Švehly, i když papírově bude patřit mezi slabší závodníky, ale už dokázal velice mile překvapit. Budou rozhodovat nepatrné maličkosti," dodává trenér.
Ve volném stylu žen se největší šance vkládaly do Kateřiny Halové, které se však nedařilo na světovém šampionátu a v druhém kvalifikačním turnaji v Madridu její nadějný postup zastavilo zranění zad. "Je to velká škoda, chyběl nám lékař, který by jí pomohl vrátit se na žíněnku," lituje trenér Miroslav Jabůrek, který pro nejlepší českou reprezentantku také zažádal o přidělení divoké karty, ale naději, že jeho přání bude vyslyšeno, vidí jako pětiprocentní.
Pokud jde o rozdělování divokých karet, tak strategie Mezinárodní federace zápasu zůstává zamlžena. "Myslím si, že bude preferovat země, které nemají ani v jedné ze tří soutěží svého zástupce. Zároveň však může zohlednit závodníky, kteří v nedávné minulosti dosáhli vynikajících výsledků, ale letošní sezóna jim z různých důvodů zatím nevyšla. Třeba i kvůli zranění. Velkou váhu bude mít i zákulisní diplomacie. Neexistuje však žádný klíč, kterého by se federace musela držet," vysvětluje Jabůrek.