Co ženy chtějí? Platy mužů
Jedno je jisté - v budoucnu bude třeba zmenšit rozdíl mezi platy žen a mužů, tvrdí nejvlivnější dáma v Evropě, alespoň co se týče sféry financí, Gertrude Tumpel-Gugerellová. Jedenapadesátiletá Rakušanka je členkou výkonné rady Evropské centrální banky. O feminismu říká: "Jako řadu žen mé generace mě v šedesátých a sedmdesátých letech tento směr ovlivnil."
V Evropě se platy mužů a žen liší o dvacet až třicet procent. V Česku si žena vydělá v průměru pětasedmdesát procent platu muže a již několik let zůstává tento poměr zhruba stejný.
Jak to změnit? Jedním z řešení je prosazení žen jako nejvyšších manažerek. Podmínkou je podle Tumpel-Gugerellové jejich kvalitní vzdělání a mezinárodní zkušenosti.
Ve třech nejdůležitějších centrálních bankách světa pracuje ve vrcholném vedení nyní vždy jen jedna žena. Kromě Tumpel-Gugerellové je to v americkém Fed Susan Schmidtová-Biesová a v japonské Bank of Japan pak Miyako Sudaová.
Podobně je to v Česku. I zdejší národní banka má v sedmičlenném vedení jen jednu dámu - Michaelu Erbenovou. Ta je však v současnosti na mateřské dovolené.
"Rozdíl v platech asi vyplývá z historického faktu, že prioritou žen je i přes jejich schopnost v profesi stále péče o dítě či rodinu. Větší spolehlivost pracovního výkonu tedy obecně nabízí muž, a je proto také více ohodnocen," myslí si opět jediná zástupkyně ženského pohlaví v prezídiu české Komise pro cenné papíry Lucie Anna Matolínová.
Proto nepřekvapí, že mezi největšími padesáti českými firmami je podle obchodního rejstříku znovu jen jediná dáma jakožto předsedkyně představenstva. A to Ivana Kulhavá z AAC. Firma, kterou vede, vynikla na trhu počítačů a spotřební elektroniky. Jedinou výjimkou, kde v představenstvu ženy nad muži převažují, je společnost Moravia Steel. V tříčlenném představenstvu pracují pod vedením předsedy dvě ženy, vyplývá z obchodního rejstříku. Seřadíme-li všechny země světa podle procentuálního zastoupení žen v národních parlamentech, je Česko se sedmnácti procenty na jedenapadesátém místě, spolu s Botswanou. I v Mosambiku a Trinidadu a Tobagu je poslankyní relativně více.
Proč by ale měli akcionáři či voliči upřednostňovat manažerky, respektive poslankyně? "Nerozkazuji direktivně, což šéfové-muži často dělají," naznačuje rozdíl v manažerském chování ženy a muže ministryně školství Petra Buzková. Matolínová zase poukazuje na to, že více naslouchá druhým, a využívá více empatie než muži okolo ní.
Zdali se platy někdy skutečně vyrovnají, je podle analytiků nemožné odhadnout. Samo od sebe to ale nepůjde, myslí si Buzková. "Je třeba o tom neustále mluvit, poukazovat na to," podotýká.
"Budou-li ženy pracovat stejně dobře jako muži, budou oceňovány stejně, a muži, kteří budou mít prioritu v péči o dítě a rodinu, nebudou společností chápáni jako neúspěšní či neschopní prosadit se v pracovní kariéře," dodává Matolínová.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist