Pojistné zaplatíte tam, kde pracujete
Vstup do Evropské unie přinese významné změny v oblasti zdravotního pojištění. Zabývat by se jimi měli nejen pojištěnci, ale také zaměstnavatelé a osoby samostatně výdělečně činné jako plátci pojistného.
Důležité je totiž určit, ve kterém státě se pojistné bude platit. Základním pravidlem totiž je, že se na každého budou vztahovat předpisy jen jednoho členského státu, a to bez ohledu na počet zemí, ve kterých pracuje. Nemělo by se tak stát, že někdo bude platit pojištění dvakrát či naopak, že nebude ze svého příjmu odvádět pojistné vůbec.
Pojištění budou většinou lidé platit ve státě, kde pracují
Základním pravidlem je, že se pojištění platí v tom státě, ve kterém je vykonávána pracovní činnost. Pokud tedy česká firma zaměstnává cizince z Evropské unie, bude za něj platit pojistné české zdravotní pojišťovně. I z tohoto pravidla však existují výjimky.
Tou jednou jsou takzvaní vyslaní pracovníci. "Tyto osoby vykonávají sice výdělečnou činnost na území jednoho státu, ale jsou vysláni do jiné země EU, nejvýše na 12 měsíců, s udělením výjimky na maximálně 24 měsíců," vysvětluje Tomáš Červinka ze Všeobecné zdravotní pojišťovny. V tomto případě platí, že zůstávají pojištěnci v původním státě.
Při zaměstnání ve více státech se platí pojistné podle bydliště
Také v případech, kdy jsou lidé zaměstnáni ve více státech unie najednou, se postupuje odlišně. Člověk, který pracuje ve dvou zemích, z nichž v jedné bydlí, je pojištěn tam, kde má trvalý pobyt. "Pokud slovenský zaměstnanec pracuje v České republice pro českou firmu, odvádí se pojistné do České republiky. Jakmile se však stane zaměstnancem také firmy na Slovensku, bude muset český zaměstnavatel odvádět pojistné na Slovensko," vysvětluje Červinka.
Může se však stát také to, že zaměstnanec pracuje ve dvou státech a bydlí na území třetí země. Pokud se jedná o dva různé zaměstnavatele, budou oba odvádět pojistné do místa bydliště. "Není to nepředstavitelný případ. Například Slovák může klidně pracovat na Ostravsku a je pojištěný u české zdravotní pojišťovny. Pokud mu ale přibude zaměstnavatel v Polsku, musí obě firmy začít odvádět pojistné na Slovensko," uvádí jako příklad Červinka.
Podobná pravidla jako pro odvod pojistného za zaměstnance platí i pro osoby samostatně výdělečně činné, tedy živnostníky a drobné podnikatele.
Podnikatel bydlící v Německu, který si vydělává pouze u nás, bude platit zdravotní pojištění v České republice. Pokud by český podnikatel vykonával svou činnost vedle České republiky například v Německu, bude podléhat českým předpisům o pojistném. V případě, že by si však český živnostník vydělával pouze v Německu, platí odvody do Německa.
Mít živnost v ČR a zaměstnání v zahraničí znamená dvojí odvod
Výjimkou jsou však osoby, které v Česku podnikají a současně jsou v jiné zemi Evropské unie zaměstnaní. "Osoba, která má příjmy ze samostatné výdělečné činnosti u nás a bude pracovat také v Německu, bude pojištěna jak u nás, tak i v Německu," říká Červinka a doplňuje, že toto řešení obecně EU nezná.
Při komunikaci se zdravotní pojišťovnou se po vstupu do EU nemusejí zaměstnavatelé bát nárůstu počtu formulářů. Co se týče zdravotního pojištění, budou se používat stále stejné tiskopisy, pouze bude nutné rozlišit tři kategorie zaměstnanců. Nově se totiž bude muset uvádět, zda firmy zaměstnávají pracovníky s trvalým pobytem v České republice, zda jde o cizince ze států Evropské unie, nebo o cizince ze třetích zemí.
Pokud pro firmu začne pracovat cizinec z Evropské unie, bude nutné označit jej na tiskopise Hromadné oznámení zaměstnavatele novým kódem E. Tento kód se bude používat nejen pro pracovníky z EU, ale také pro zaměstnance z Islandu, Švýcarska, Lichtenštejnska a Norska.
Pro tyto osoby platí, že společně s nimi jsou pojištěni i nezaopatření rodinní příslušníci. Zaměstnavatel by pak svého nového pracovníka z Evropské unie měl upozornit na to, že musí navštívit úřadovnu zdravotní pojišťovny a členy rodiny sám k zdravotnímu pojištění přihlásit. "Ačkoliv nemusí zaměstnavatel zajišťovat registraci rodinných příslušníků, měl by být zprostředkovatelem," doporučuje Červinka. I cizinci, kteří u nás budou podléhat pojištění, si mohou zdravotní pojišťovnu vybrat.
Základní pravidla pro určení země pro odvod pojistného
[*] Pojištění se ve většině případů platí ve státě, kde zaměstnanec pracuje
[*] Zvláštní pravidla platí pro vyslané pracovníky (firma vyšle pracovníka do zahraničí např. do své dceřiné společnosti) - pojištění se odvádí v původním státě
[*] Pokud člověk pracuje ve více státech najednou, pojistné odvádí v zemi bydliště
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist