I po konopí člověk může umřít. Proto nechci dělit drogy

Rozdělovat drogy na tvrdé a měkké je špatné, už nyní máme dost velké problémy s alkoholem a tabákem, říká poslanec Pavel Severa, který se podílel na tvorbě nyní platného protidrogového zákona.
"Nelze říci, že některé drogy škodí více a některé méně, když na konci jejich požívání může být smrt," míní Severa. Stát by podle něj měl spíše mladým lidem důrazněji vzkázat, že drogy jsou špatné. A to všechny.


hn: Nevadí vám, že se o víkendu na Letné sejdou lidé podporující mírnější přístup státu k marihuaně?
Pokud chtějí propagovat legalizaci marihuany, mají na to právo. Ale já s tím nesouhlasím. Už nyní máme ve společnosti dost problémů s alkoholem a tabákem. Rozhodně je nevyřešíme tak, že zlegalizujeme další drogu.


hn: Přitvrdil byste tedy spíše postup státu proti legálním drogám?
Je to skvělá myšlenka. Ale bohužel civilizace si na ně velice navykla a bude těžké změnit její myšlení. Určitě ale navrhneme zpřísnění reklamy, ať už na tabák nebo alkohol, která je cílena na mladé lidi.


hn: S legalizací marihuany nesouhlasíte. Ale proč nechcete rozdělit drogy podle nebezpečnosti?
Jak by se ale měly rozdělit?


hn: Asi budete souhlasit, že pervitin a heroin má horší dopady na zdraví konzumentů než marihuana...
To možná může platit dnes. Souhlasím, že existují drogy razantnější v následcích, než má marihuana. Ale nedávno jsem četl článek, že v Británii prokázali první smrt po dlouhodobém požívání marihuany.
A pokud je následkem smrt, nelze dělit drogy na měkké a tvrdé.


hn: Ale sám tvrdíte, že na marihuanu zemřel jediný člověk...
Nejsem si jistý, zda to byl opravdu první člověk. Když zemře například na zástavu srdce, neuvádí se, jestli to náhodou nebylo po dlouhodobém požívání drog. Proto jsou statistiky nepřesné.
Pokud bych ale přistoupil na filozofii, že nyní marihuana ani tolik neškodí, je to zhoubné pro budoucnost. Její kvalita se stále zvyšuje. Člověk nikdy neví, jaké konopí dostane. A třeba astmatik může mít problém, když dostane právě příliš silnou dávku.


hn: V Česku si ale kvůli podmínkám vypěstujete spíše horší rostliny, než jsou ty dovezené. Nepomohlo by tedy, kdyby si člověk mohl marihuanu pěstovat?
Nesouhlasím. Češi byli vždy velmi šikovní a určitě by si našli způsob, jak rostlinky přihnojovat a vypěstovat si tak velmi kvalitní.
Ale zase zde jde o princip. Nejde o to, jestli jsou více či méně kvalitní. Pokud ustoupíme nelegálním aktivitám, které produkují nelegální peníze, tak podpoříme organizovaný zločin, nepřímo podpoříme i obchodování se zbraněmi, se ženami. Protože to je vše propojené.


hn: Není to naopak? Když si lidé na zahradě budou moci vypěstovat marihuanu, tak si jí přeci nebudou kupovat od narkomafie?
To si nemyslím.
Považuji za zoufalé, že se u nás zlehčuje problém drog tím, že se říká, že některé škodí a některé méně. Měli bychom naopak říci mladým lidem, že drogy jsou špatné. Někdo je zkusí a stane se závislým. Pak na něj všichni budeme platit, aby se mohl léčit. Neměli bychom to brát jako normální fakt, se kterým se máme smířit.
Navíc nás drogy neohrožují jenom užíváním. Ale také například tím, že mohu přecházet na zelenou a řidič pod vlivem drogy si nemusí všimnout, že by měl zastavit na červenou. A i kdybych byl k drogám tolerantní, tak to už mě zajímá. To už je i můj problém. Ačkoli drogám neholduji, jsem jimi ohrožen.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist