Migrace v unii: stát je bezmocný


Pokud by se po 1. květnu slovenští Romové, jejichž životní podmínky patří k nejhorším v Evropě, rozhodli stěhovat do sousedního Česka, nemohou jim v tom zdejší úřady účinně zabránit. Takový je obsah zprávy, jejíž vypracování zadal kabinet po nedávných nepokojích mezi Romy na východním Slovensku ministrům Stanislavu Grossovi a Zdeňkovi Škromachovi. Její text, který mají HN k dispozici, se dnes chystá projednat vláda.
Ministr vnitra Gross se však chystá své kolegy uklidnit. Přes neustálé zhoršování situace tamních Romů se - podle expertů - hromadná migrace do Česka v nejbližší době nechystá.

Romové jsou nyní apatičtí

Ministr vychází ze studie, kterou si objednal u renomované Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Konstatuje se v ní, že po sociální reformě bratislavské vlády státní dávky, z nichž většina Romů žije, často nedosahují ani tisíc korun na osobu. V některých osadách je stoprocentní nezaměstnanost.
"Hlavní reakcí na snížení dávek je ale apatie," píší autoři studie. "Reforma tak snižuje jakoukoli mobilitu nejchudších obyvatel Slovenska," dodávají. Také po tvrdých policejních zásazích v únoru se Romové bojí opouštět svá bydliště.

První možný cíl: Česko

To se ale může změnit stejně nečekaně, jako přišlo v únoru rabování, varuje IOM. A pokud se slovenští Romové začnou stěhovat, bude hlavním cílem Česko, dodává. To potvrzuje i slovenská odbornice na otázky Romů Elena Krieglerová z Institutu pro veřejné otázky v Bratislavě: "V Čechách se dá čekat vyšší nápor než v ostatních zemích unie. Romové zde mají vlastní rodiny a jsou zde zaměstnáváni načerno." Masový útěk ale neočekává.
V totéž věří české Ministerstvo vnitra. "Těžko ale předpovědět, kolik Romů přijde," říká mluvčí ministra vnitra Věra Dušková. Obavy podle ní rozptylují oficiální statistiky: letos o azyl požádalo jen 97 Slováků, čtyřikrát méně než v loňském roce. Kolik Slováků tu žije načerno, ale nikdo přesně neví.
Vláda přitom nemá nástroje, jak občanům unie bránit ve volném pohybu. V materiálu sice Gross navrhuje kontroly na přechodech, prakticky jim ale vstup do země nemůže zakázat. Úřady podle něj budou také dohlížet nad tím, zda se Romové nenastěhovali k příbuzným. Pokud bude v jednom bytě žít více rodin, bude možné cizince vystěhovat. Zpřísnit se má i kontrola černé práce.
Vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab přiznává, že vláda je prakticky bezmocná. "Pokud mají být opatření proti migraci účinná, nebudou právně ani eticky přijatelná," shrnuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist