Ministerstvo školství chce lépe hlídat miliónové dotace pro fotbalové kluby

Politici si začínají uvědomovat, že s rozdělováním státních miliónů do fotbalu není vše v pořádku. Recept, jak zprůhlednit systém dotací, však ještě nenapsali.
"Posledního půl roku velmi intenzivně přemýšlíme, jak změnit způsob rozdělování dotací pro sport," říká ministryně školství Petra Buzková, jejíž úřad vybírá, kdo z fotbalových klubů peníze dostane.
Ministr financí Bohuslav Sobotka, jenž má na starosti státní pokladnu, to vítá: "Měl by se hledat nějaký efektivnější systém podpory sportu, protože ve fotbale skutečně dochází k propojování čistě občanských sdružení a firem, které ve sportu podnikají a vydělávají na něm."
Jak HN upozornily již loni v prosinci, ministerstvo financí rok co rok posílá fotbalovým klubům mnohamiliónové dotace, z nichž zpravidla těží bohaté firmy. A co víc: úředníci přiznávají, že neumějí zkontrolovat, na co se ve skutečnosti peníze určené pro fotbal využívají.
"Změny systému ale nečekejte letos ani příští rok," upřesňuje náměstek ministryně školství Karel Hrdý. Jeho podřízení teprve analyzují dnešní praxi a hledají chyby. "Už víme, co nám vadí: Chybí jasná pravidla pro přidělování dotací a také například regionální přístup. Myslím si, že v Bruntále mají mít stejnou možnost sportovat jako třeba ve Vimperku."
V současnosti se mohou kluby spolehnout na jedno pravidlo: Pokud mají na své straně silného politika, mají téměř vyhráno. Uherskohradišťský poslanec za ODS Jaroslav Plachý tak například pomohl získat stomiliónovou státní dotaci na stadión, který užívá prvoligový Synot. "Když jsou pevná pravidla, dá se s nimi těžko hýbat," odpovídá Hrdý na otázku, zda chce ministerstvo omezit i vliv politiků.