Jde o víc než jen o Volfa a Volfovou


Nejde o nic lichotivého: trend naznačuje stále častější problémy politiků se zákonem. Někteří se teprve potýkají s policejními vyšetřovateli, jiní jsou v péči soudů, výjimečné případy si již zkouší pruhovaný šat.
Není přitom třeba disponovat policejními svodkami. Stačí číst tisk.
Dnes již bývalý primátor Kladna Milan Volf je obviněn, že bez vědomí zastupitelů poskytl z městské pokladny hokejovému týmu jednačtyřicet miliónů. Exposlankyně Jana Volfová je podezřelá z nekalého hospodaření ve Střední škole pro administrativu EU v Horních Počernicích. Radim Kopáček, donedávna místostarosta Plzně, je vyšetřován, zda přiděloval byty za úplatek. Policie stíhá senátora Alexandra Nováka pro podezření, že coby první muž Chomutova za prodej městských akcií inkasoval čtyřicetimiliónové "všimné". Ivo Svoboda a Barbora Snopková již byli odsouzeni.
Nezodpovědnost, tunelování, korupce, podvody... Jeden hřích větší než druhý. Setrvalý nárůst trestné činnosti ale najdeme především v méně nápadné komunální sféře.
Nevládní organizace Transparency International umístila na špici žebříčku měst s nejhorší pověstí komunálních politiků Liberec (přidělování zakázek spřízněným firmám a podnikatelům) a Prahu (stamiliónové zakázky firmě prodávající radním luxusní byty). Následují Brno (špatně přidělované zakázky, pokutované antimonopolním úřadem) a Příbram (manipulace se zakázkami a uplácení). A také Karlovy Vary (podivně levné prodeje, které spolu s vazbami mezi místními politiky a podnikateli prošetřuje státní zastupitelství).
Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová tvrdí, že těžiště korupce a finančních machinací je v komunální rovině. Cesty k černému zisku jsou již osvědčené. Radnice, aby nemusely vypsat řádnou soutěž, rozepisují jednu zakázku na několik menších.
Jindy stačí zřídit samostatnou městskou firmu, do níž se příkazem starosty převedou peníze z rozpočtu obce, a pak s nimi firma, zpravidla reprezentovaná tímtéž starostou či jeho lidmi, mnohem volněji nakládá. Proti těmto způsobům jsou tradiční úplatky předpotopním buranstvím.
Je tudíž nejvyšší čas, aby antikorupční a protiklientelistické tažení zasáhlo i komunální scénu. Počínaje tvrdším zákonem o veřejných zakázkách a normou upravující střet zájmů konče.
Ostatně ta, co v České republice platí už dvanáct let, je notně bezzubá. Komunálních a regionálních politiků se netýká, je přehnaně pružná, k veřejným funkcionářům vstřícná a co odhalí, drží více méně pod pokličkou.
Novelizaci zákona iniciovala Transparency International, jednu verzi předložil senátor Zieleniec, druhou dokončuje vláda, za úpravy stávající legislativy bojuje poslanec Kala, jehož návrh již prošel prvním čtením dolní parlamentní komory.
Na stole leží spousta zajímavých podnětů: vysoké pokuty, veřejný registr střetu zájmů politiků, zabránění tomu, aby komunální politici byli honorováni za členství v řídících či kontrolních orgánech firem s podílem města, zřízení dohlížecího orgánu složeného ze zástupců nejvyšších orgánů soudní moci a tak dále.
Jenže. Přestože se snahou o průhlednější politicko-podnikatelské prostředí ohání kdekdo, úsilí Ministerstva financí, aby hospodaření obcí kontrolovali místo auditorů a krajů jeho pracovníci, vyšlo v Poslanecké sněmovně naprázdno. Úspěšně lobbující starosty pobuřuje představa, že by stát mohl zkoumat účelnost a hospodárnost jimi vynaložených peněz.
Čeho se ale bojí? Uvědomují si, že nesplnění přísných kritérií Evropské unie v této oblasti může vyústit ve stav, kdy regiony bez efektivních kontrol nebudou moci čerpat peníze z fondů unie?
Oficiálně ohlášenou prioritou vládní koalice na nejbližší období se stalo předkládání majetkového přiznání politiky a vysokými státními úředníky. Může být přímo součástí zákona o střetu zájmů.
Většinová vůle politických lídrů by tedy byla. Nyní jde jen o to, přenést ji též na převahu poslanců a senátorů.
Dokud se tak nestane, bude už dnes trestuhodně pasívní veřejnost, pravidelně zásobovaná zprávami o nepoctivých politicích a expoliticích, dále žít ve víře ve dvojí metr spravedlnosti. A také v sílícím nezájmu o politické dění, o kterém vox populi přece praví, že je "samá špína".
Autor, politický analytik, je poradcem předsedy vlády