V porotě přehlídky animovaného filmu AniFest, který o víkendu skončil v Třeboni, zasedli rovněž Rus Jurij Filipovič Norštejn (autor snímků Ježek v mlze či Pohádka pohádek) a scenárista Edgar Dutka. Animované tvorbě se dařilo hlavně v 60. a 70. letech, shodují se.

hn: Co dokáže animovaný film vyjádřit lépe než film hraný?

Jurij Norštejn: Síla gesta animovaného filmu je výraznější. Je osvobozen od zemské tíže a na rozdíl od filmu hraného nemusí dodržovat danou fyziologii postav. Nástup počítačů ale vše smíchal dohromady. K tomu, aby si animovaný film uvědomil své hranice, se potřebuje vrátit o nějaké dva tisíce let nazpět ke kulturním projevům dávných společenství. Naše kultura se totiž odtrhla od toho nejzákladnějšího, zapomněla na význam hry i rituálu.

Edgar Dutka: Animovaný film je ze své podstaty schopen nadsázky a zkratky. Díky stylizaci dokáže vyjádřit i filozofické myšlenky, které by v hraném filmu působily banálně. Další velkou výhodou je, že animovaný film pracuje nejen s příběhem, ale i s rukopisem výtvarníka. Tak může komunikovat hned na dvou různých rovinách, přičemž ta výtvarná je snad ještě podstatnější než rovina příběhu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.