Boj s korupcí není politická konspirace


V souvislosti s případem kladenského primátora Milana Volfa, který byl obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, označila nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová starosty a primátory za gubernátory propojené s podnikatelským prostředím. Rozčeřila tím politické vody na všech úrovních. Vedení ODS dokonce přispěchalo se zatím nepodloženou teorií, že jde o konspirační politický boj.
Jaká je realita, si občané mohou sami logicky vyvodit. Komunální sféra dává veliký prostor pro korupci, neboť právě zde se uděluje většina povolení pro občany i podnikatele. Obrovské částky rozpočtů jsou přerozdělovány prostřednictvím veřejných zakázek.
Proto názor Benešové podporují nejen výroky kontrolních orgánů, ale také mezinárodní organizace, zabývající se monitorováním korupčního prostředí v Česku.
Například ve výzkumu Světové banky o stavu udělování veřejných zakázek v minulém roce odpovědělo více než 70 procent dotázaných společností, které soutěží o zakázky v zemích Evropské unie, že nemusí uplácet. Ovšem v Česku to bylo pouze šest procent.
Alarmující je i výše úplatků. Ve srovnání s ostatními nově přistupujícími zeměmi dopadáme hůře než Slovensko či Lotyšsko.
Průměrný úplatek za získání zakázky se údajně pohybuje okolo osmi procent, zatímco v zemích EU mezi jedním a dvěma procenty. Na Slovensku představuje zhruba pět procent. To jsou čísla nelichotivá a rozhodně nemají nic společného s politickým bojem.
Ukázkou neprůhledného hospodaření se státními prostředky je i audit veřejných zakázek na pražské radnici. Byl uveřejněn už v předminulém roce, ale dodnes nebyla důsledně vyvozena osobní odpovědnost úředníků a politiků, kteří za špatný stav udělování zakázek odpovídali a za jejichž přispění město přišlo o milióny korun.
Naopak, došlo k typické situaci připomínající chování kocourkovských radních, kdy se takzvaně měnil systém, ale nikdo nebyl potrestán.
Přitom je i dítěti jasné, že bez trestu nemá projít žádná lumpárna. Systém zadávání zakázek byl podle auditora tak neprůhledný, že se nedal téměř kontrolovat. Proč tomu odpovědní lidé nezamezili? Odpověď je jednoduchá: asi k tomu měli velmi pádný důvod.
Politici se vymlouvají, že jsou nevinní. Přitom je zřejmé, že volení zástupci práci úřadů přímo ovlivňují. Svědčí o tom další korupční kauzy, které se objevují v médiích. Je proto dobře, že se policie konečně odhodlala k razantnějším pokusům očistit komunální politiku.
Autorka je místopředsedkyní protikorupční komise rady hlavního města Prahy (Evropští demokraté)