Vstup do země
Členství České republiky v Evropské unie nemá vliv na vízovou politiku ČR vůči Ruské federaci.
Nadále se uplatňuje oboustranný vízový režim. O vízum je nutné požádat na velvyslanectví RF v Praze nebo generálních konzulátech RF v Brně či Karlových Varech. Nejjednodušší je získat vízum na základě ověřeného pozvání. Při vstupu se vyplňuje ještě tzv. migrační karta. Jedna část se odevzdá hned při příjezdu, druhá až před odjezdem ze země.
Dovoz a vývoz valut
Cizinci mohou mít u sebe částku nepřevyšující deset tisíc amerických dolarů.
Hotovost nad tři tisíce dolarů je nutné na hranicích nahlásit a vyplnit celní deklaraci. Velvyslanectví RF v Praze ale doporučuje, aby návštěvníci deklarovali i nižší částky. Podrobné informace o vývozu a dovozu valut najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR www.mzv.cz.
Cestování
Do Sankt Peterburgu se lze bez přestupů dostat vlakem a letadlem.
Posledně jmenované spojení je samozřejmě nejpohodlnější a ostatní varianty lze pro jejich zdlouhavost doporučit spíše pro soukromé cesty než pro byznys. Přímé spojení z Prahy je leteckými společnostmi zajišťováno čtyřikrát do týdne. Na kompletní seznam nabízených služeb se můžete podívat na stránkách www.pulkovo.ru., a to v ruštině i angličtině.
Vlak odjíždí z Prahy - hlavního nádraží každý den, vždy ve 22.21, a v Sankt Peterburgu je třetí den ve 12.47. Zpáteční jízdenka stojí 5042 korun, a protože jde pouze o lůžkové vozy, je třeba si zakoupit za dalších 800 korun jedno lůžko. Za cestu tam a zpět tak dáte celkem 6642 korun.
Přímá autobusová linka mezi Prahou a Sankt Peterburgem neexistuje. Cestovat je ale možné například s jedním přestupem v Rize. Spoj odjíždí každý pátek v poledne, v Rize je následující den kolem třetí odpoledne. Autobus Riga - Sankt Peterburg jezdí dvakrát, v létě třikrát, denně. Cesta autobusem stojí přes tři tisíce korun.
Do Ruska je možné přicestovat i lodí. Potom je dobré obrátit se na některou z dopravních společností, jako jsou Sea Terminal, Baltic Line nebo Silvya Line. Například čtyři dny dlouhá plavba lodí z Lübecku přes Sassnitz, Kaliningrad až do Sankt Peterburgu stojí kolem 290 USD. Nabídky společností a kontakty na ně naleznete na www.travel.spb.ru/theguide/sea.html.
Místní doprava
Systém veřejné dopravy je sice levný, ale ne zrovna efektivní, co se týká přesnosti.
Poměrně hustou síť metra, tramvají, autobusů a trolejbusů ještě doplňují služby soukromých minibusů. Přesto bývají městské linky často přeplněné.
Metro je bezesporu nejrychlejším způsobem dopravy. Místní metro má celkem padesát pět stanic na čtyřech trasách, které jsou rozdělené podle barev na červenou, modrou, zelenou a žlutou. Je levné, jezdí často a některé stanice stále překvapují okázalou výzdobou z dob socialismu. Například na červené trase najdete stropy dekorované pozlacenými listy, lustry, mramorové podlahy, mozaiky a nejrůznější sochy. Metro nejezdí pouze od půl jedné po půlnoci do půl šesté ráno. Stanice jsou označeny velkým modře svítícím písmenem M, jinak jsou všechny popisky v azbuce.
Před každou jízdou je třeba zakoupit žeton odpovídající délce jízdy a počtu přestupů. Možné je také použít magnetickou kartu platící 1 až 3 měsíce. Ta je k dostání před vchodem do podzemí, kde jsou také umístěny turnikety. Mezi osmou a devátou hodinou ráno a pátou až sedmou večer je lepší metro nepoužívat. V době dopravní špičky jsou totiž vagóny doslova přecpané.
Autobusy nebývají přesné a často vůbec nejezdí podle jízdních řádů. Čekat můžete deset minut nebo také hodinu, hlavně večer. Zastávky označuje písmeno "A" na žlutém podkladě. Jízdenky se prodávají přímo v autobuse, platí pro jednu jízdu a jsou výhodnější než magnetické karty. Po městě jezdí také T-autobusy (taxi) a E- autobusy (express), které jsou pohodlnější a méně plné. Kopírují trasy klasických autobusů se stejnými čísly. Takže T-22 a E-22 jezdí jako autobus číslo 22. Jako i v jiných zemích východní Evropy slouží k přepravě tzv. maršrutky - menší autobusy pro deset až dvanáct osob. Je možné odchytit je kdekoli na ulici, chcete-li zastavit, řekněte řidiči: "Ostanavitě zděs."
Tramvaje a trolejbusy mívají kratší intervaly než autobusy a patří k lepšímu způsobu přepravy po městě.
Oficiálními vozidly taxislužby jsou žluté volhy. Objednáte-li si taxi po telefonu přes centrálu, cena bude taková, jakou ukáže taxametr. Jinak je dobré cenu vyjednat předem. Platí zde také pravidlo: Nikdy si neberte taxi, ve kterém vedle řidiče sedí ještě někdo jiný. Taxíky mají na dveřích a na střeše černé čtverce nebo nápis TAXI. Celkem jich je v Sankt Peterburgu dvanáct set. Hodně taxikářů dnes už mluví anglicky.
Další možností je zapůjčení auta, a to i s řidičem, který vás bezpečně zaveze, kam budete chtít. Budete-li řídit vůz sami, obrňte se trpělivostí a nervy, ruští řidiči jsou agresívní a často bezohlední k chodcům. Navíc mezinárodní řidičský průkaz ani zelenou kartu tady neuznávají, měli byste mít překlad všech českých dokumentů do ruštiny. Informace o nabídce a odkazy na autopůjčovny jsou na www.biracs.ru.
Obyvatelé hrdě prohlašují, že nejlepším dopravním prostředkem, jehož prostřednictvím výborně poznáte město, je loď. Zapůjčit si lze i jeden ze soukromých motorových člunů. Sankt Peterburgu se říká město mostů a právě na jejich otvírání a zavírání je třeba dát pozor. Přesný časový rozpis je možné získat na webové adrese www.travel.spb.ru/theguide/transportation.html. stejně jako další detailní informace o všech způsobech dopravy v Sankt Peterburgu a okolí i s kontakty a jízdními řády.
Stravování a ruská kuchyně
V ruské kuchyni se střetává staré kulinářské umění Západu i Východu.
Přestože si to většina Čechů asi nemyslí, ruská kuchyně je rozmanitá. Vychází především z hojnosti místních surovin, jako jsou ryby, drůbež, houby či lesní plody a med. Recepty jsou postavené na řepě, bramborách, kapustě, pohance, zpracováváno je hlavně hovězí, jehněčí i zvěřina.
Na výrobu chleba se používá vedle mouky z pšenice i ječmen, žito a proso. Hodně zajímavých receptů pochází z ruských středověkých klášterů, kde mniši připravovali například rybu na klášterní způsob, sele opékané v těstíčku, medové koláčky a ovocné likéry.
Nápojem pro všechny příležitosti, prevencí proti nastydnutí a pro zahřátí je v Rusku bezesporu vodka.
Při nákupu potravin v obchodech počítejte s tím, že ceny potravin jsou u některých druhů o 20 až 100 procent vyšší než u nás. Dražší je také jídlo v restauracích. Za točené ruské pivo v restauraci zaplatíte zhruba 30 rublů, za české pivo 90 rublů, za zmrzlinu kolem deseti. Kurs se přitom dá orientačně přepočítávat zhruba jedna ku jedné.
Na stránkách petersburgcity. com najdete informace a odkazy na celou řadu restaurací rozdělených podle nabízených kuchyní, včetně jejich umístění, cen a aktuální nabídky.
Ubytování
V santpetěrburgských hotelích je ubytování poměrně drahé.
Poplatek za jednu noc v hotelích se standardním vybavením se pohybuje v rozmezí od 150 do 300 amerických dolarů. Aktuální nabídka nejrůznějších druhů ubytování od čtyřhvězdičkových hotelů až po hostely a penzióny v Sankt Peterburgu je například na stránkách www.hostel.ru, www.hotels.spb.ru a www.travel.spb.ru nebo www.lodging.ru. Rezervovat ubytování je také možné přes celosvětové databáze www.reservations. ru, www.1001hotels.ru nebo www.nbportal.com.
Peníze
V Sankt Peterburg najdete směnárny doslova na každém kroku.
Vyměnit americké dolary nebo eura tady není problém, naopak jiná zahraniční měna může způsobit potíže. Kursy v jednotlivých směnárnách se liší jen málo. Je dobré ponechávat si do svého odjezdu doklady ze směnáren a neměnit peníze na ulici.
Cestovní šeky a eurošeky bez problémů přijímají v bankách, ve většině hotelů, restaurací i velkých obchodních domů. Bezproblémové jsou kreditní karty jako MasterCard, American Express nebo Visa. V každém případě je dobré mít u sebe také menší hotovost, bez které se nelze obejít při platbě taxi, jízdenek na místní dopravu či v malých obchůdcích, restauracích a obecně mimo město. V některých restauracích se dá zaplatit přímo i v eurech či dolarech. Častěji přitom uspějete s evropskou měnou, zatímco ještě před nedávnem to bylo přesně naopak.
Nakupování
Hlavní městská tepna protkaná obchody, butiky a nákupními středisky se jmenuje Něvskij Prospekt.
Sankt Peterburg, vedle Moskvy nejdražší město Ruské federace, nabízí širokou paletu výjimečných výrobků od hodinek, vína přes kožešiny, keramiku, šperky a hračky až po populární matrjošky, šachy a ruční výrobky ze dřeva. Poslední tři jmenované suvenýry je nejlepší koupit v Ruském muzeu nebo Muzeu etnografie. Při nákupu nějakého uměleckého originálu si nechte vystavit potvrzení, že nejde o starožitnost. Při odjezdu ze země se tak vyhnete potížím.
Jedním z největších nákupních center je Gostinyj Dvor, původně z 18. století. Nachází se hned u stejnojmenné stanice metra, blízko Něvskij Prospekt. Přímo naproti leží sto padesát let staré nákupní centrum "Passazh", více podobné západnímu stylu. Jen o kousek dál, v čísle 56, najdete "Yeliseev's delicatessen", což bylo jedno z vůbec nejprestižnějších obchodních center už v dobách carů. Dnes se snaží tuto prestiž znovu získat.
Vedle honosně vyhlížejících středisek je možné koupit zajímavé suvenýry i na místních trzích. Stánky jsou přeplněné matrjoškami, šperky a uměleckými předměty. Trhy najdete na několika velkých náměstích od osmi do sedmi večer, v neděli zpravidla končí už kolem čtvrté.
Většina obchodů má obvyklou otevírací dobu od deseti do sedmi až osmi večer. Některé z nich ( menší obchody s pultovým prodejem) zůstávají otevřené po celých 24 hodin. Obchody podél Něvského prospektu nezavírají ani o víkendu. Platí se většinou hotově v rublech, kreditní kartu přijímají jen v těch větších.
Komunikace
Komunikační služby se za poslední roky v Rusku hodně zlepšily.
Také v Sankt Peterburgu jsou dnes k dispozici kvalitní společnosti zajišťující expresní doručení zásilek po celém Rusku i do zahraničí. V případě použití veřejného telefonu je nutné zakoupit si telefonní kartu. Jsou k dostání v trafice nebo na poště. Vedle toho jsou zde ještě telefony na mince. Městské hovory jsou zdarma, v hotelech je ale třeba zaplatit i za ně. S použitím mobilních telefonů tady také není žádný problém, internet je nejlevnější v internetových kavárnách a barech. I větší hotely mají tzv. business centra, kde je k dispozici internet, fax a další služby.
V Rusku je jen málo turistických informačních kanceláří. Užitečné informace vám ale rádi poskytnou na recepci v hotelu. Jedním z nejlepších informačních zdrojů jsou také anglicky psané The St. Petersburg Times.
Média
V Leningradské oblasti a Sankt Peterburgu je vydáváno asi 200 novin a přes tři stovky různých časopisů.
Působí zde 32 rozhlasových stanic, včetně poboček celoruských médií, a 18 televizních stanic. Sankt Peterburg byl prvním ruským městem, kde začaly pravidelně vysílat rozhlas i televize. Mezi nejpopulárnější noviny tady patří Kommersant, Izvestia nebo Komsomolskaja Pravda. Jedním z nejspolehlivějších a nejkvalitnějších místních deníků pro obchod a ekonomiku je Dělovoj Petěrburg nebo třeba Petěrburgskije vedomosti, nejstarší ruské noviny založené už za Petra I. Velikého. Podrobné ekonomické informace přináší rovněž Smena nebo týdeník Ekonomika i vremja. Deník Vedomosti (www.vedomosti.ru) je asi nejkvalitnějším podnikatelským deníkem s tématy zaměřenými na obchod a ekonomiku.
Aktuální informace o dění v Rusku a státech SNS také snadno zjistíte na stránkách ruské informační agentury RIA Novosti
www.rian.ru nebo na internetové adrese agentury ITAR-TASS www.itar-tass.com, která patří mezi největší světové agentury.
V Sankt Peterburgu vychází několik periodik v angličtině. K těm nejkvalitnějším se kromě již zmíněných The St. Petersburg Times (www.sptimes.ru) řadí také ekonomický týdeník Expert-Severozápad a informačně-analytický týdeník Gorod.
Sídlí zde jedna z největších ruských informačních agentur Rosball, která se zaměřuje na předávání aktuálních informací z celého Severozápadního regionu Ruska.
Zdravotnictví a důležitá telefonní čísla
Výdaje při možných zdravotních potížích a náklady na hospitalizaci a léky jsou v Rusku velice vysoké, je proto na místě uzavřít pojistnou smlouvu ještě před odjezdem.
Asistenční služba potom sama vybere vhodné zdravotnické zařízení a využít lze i doporučení pracovníků Zastupitelského úřadu ČR. Vyšší standard je poskytován na soukromých klinikách.
Lékárny ( Apteka ) mívají dlouhou otevírací dobu a jsou velmi dobře vybaveny, a to i západními druhy léčiv. Jsou rozpoznatelné podle symbolu zeleného kříže. Kontakty na lékárny a jejich otevírací dobu, obvykle od devíti do osmi večer, poskytují na recepci hotelu, nebo je možné se podívat do Žlutých stránek.
Kvůli možným střevním potížím se nedoporučuje pít vodu z kohoutku, měli byste si také dávat dobrý pozor na to, co jíte. Ruská kuchyně totiž nabízí řadu vydatných, ale těžce stravitelných jídel, třeba krémových omáček a polévek.
Pro případ, že byste se ocitli v nesnázích, je dobré zapamatovat si alespoň telefon na místní policii - 02. Hasiči mají jedničku - 01.
Služby
Ve velkých městech jako je Sankt Peterburg úroveň poskytovaných služeb rychle stoupá a cizinci tak mohou očekávat slušný standard.
Jde hlavně o kadeřnické, poštovní, bankovní, poradenské a konzultační služby. Rozšiřuje a zkvalitňuje se také síť čerpacích stanic, služby motoristům, a to hlavně na trasách do Moskvy, Tallinnu a Vyborgu.
Bezpečnost
Na ulicích ruských měst jsou stále poměrně běžné drobné krádeže.
Pokud se stanete obětí kapsářů, je vhodnější obrátit se na policii v ruštině, například se slovy "Menja abakrali", než hned začít komunikovat v angličtině. Příslušníci policie, milicija, jsou oblečeni do modrošedých uniforem, někteří jsou ozbrojeni. Stejně jako pro celé Rusko i tady platí pravidlo nenosit s sebou velkou peněžní hotovost a chcete-li mít jistotu, pořiďte si před cestou i kopie důležitých dokladů jako víza, cestovního pasu a dokladu o zaplacení zdravotního pojištění. Do některých oblastí je pro cizince nutné speciální povolení. Aktuální seznam těchto regionů je na stránkách www.mzv.cz.
Užitečné adresy
Kontakt na zastoupení ČR
Generální konzulát České republiky v Sankt Peterburgu
Tverskaja 5, Sankt Peterburg
193 015
tel: 007812/2710459, 2714612, KO-2716101 (záznamník), hospodář-2750950, kultura, školství, OEÚ-2753495
fax: 007812/2714615
e-mail: petersburg@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/petersburg
Působnost konzulátu je pro oblasti: Sankt Peterburg, oblast Archangelskou, Leningradskou, Murmanskou, Novgorodskou, Pskovskou a Republiku Karélie.
Zastoupení RF v ČR
Generální konzulát Ruské federace
Hlinky 142 b, Brno 603 00
tel: 543 232 157
fax: 543 244 429
e-mail: gkbrno@iol.cz
Generální konzulát Ruské federace
Petra Velikého 18, Karlovy Vary
360 01
tel: 353 221 325
fax: 353 226 261
Velvyslanectví Ruské federace
nám. Pod Kaštany 1, Praha 6-Bubeneč 160 00
tel: 233 374 100,
233 375 358 /Protocol/,
233 371 548, 233 371 549
fax: 233 377 235
e-mail: rusembassy@cdnet.org
Kancelář obchod. představitele
Sibiřské nám. 1027, Praha 6-Bubeneč 160 00
tel: 233 321 487, 233 323 705
fax: 224 311 543
Konzulární oddělení
Korunovační 34, Praha 6-Bubeneč
160 00
tel: 233 375 650, 233 379 473
fax: 233 371 492
Kancelář vojenského a leteckého přidělence
nám. Pod Kaštany 1, Praha 6-Bubeneč 160 00
tel: 233 371 548
fax: 233 377 235
Další informace o celé Ruské federaci jsou k dispozici v prvním čísle magazínu Exportér ze září 2003, které bylo věnováno právě této zemi.
Užitečné internetové odkazy
www.russia-tourism.com - velké množství turistických informací, odkazy na zajímavosti a památky.
www.infoservices.com - obsahuje sekci věnovanou Sankt Peterburgu. Jsou zde důležité rady pro turisty, seznamy restaurací, kaváren, hotelů atd.
www.museum.ru - aktuální informace o muzeích po celém Rusku.
www.geographia.com/russia - oficiální stránky Ruské turistické kanceláře, nepříliš aktuální, ale obsahuje podrobné informace o historii a cestování.
www.trans-siberian.co.uk - informace o možnostech jízdy po známé ruské železnici.
petersburgcity.com - kompletní a aktuální informace a novinky ze Sankt Peterburgu - doprava, památky, kultura, seznam 27 klubů a jejich programů, ubytování, jídlo, zajímavosti, události z obchodu a další. K dispozici je i služba ruské klávesnice, která pomůže při psaní textu v azbuce.
www.travel.spb.ru - základní informace o dopravě v Sankt Peterburgu, historie, průvodce. Výběr a rezervace ubytování, odkazy na další internetové stránky.
www.petersburg-russia.com - tipy kam v Sankt Peterburgu zajít a co si prohlédnout, rozdělené podle ročního období.
www.i-ru.cz - databáze informací, nabídky, poptávky a služeb pro spolupráci s rusky mluvícími regiony.
www.wunderground.com - podrobná předpověď počasí a aktuální stav v češtině.
http://rata.travel.spb.ru - stránky pobočky Ruské asociace cestovních agentur v Sankt Peterburgu.
www.hotels.msk.ru - stovky hotelů v Sankt Peterburgu, Moskvě a dalších ruských městech rozdělené podle cenové kategorie.
Jak se vlastně jmenuje město na Něvě?
O názvu města panují jisté nejasnosti. Město bylo založeno 16. května (nově 27. května) 1703. Přestože o tom neexistují žádné záznamy, od roku 1712 do 14. března 1918 bylo v podstatě hlavním městem Ruska. Od 30. let 18. století do počátku I. světové války se nazývalo Sankt Peterburg, tedy město Svatého Petra. Tento název vycházel z názvu chrámu sv. Petra a Pavla na Petropavlovské pevnosti. Na počátku I. světové války v roce 1914 byl název poruštěn na Petrohrad. Po úmrtí V. I. Lenina v roce 1924 byl na jeho počet přejmenován na Leningrad. V září 1991 bylo za působení prvního demokraticky zvoleného starosty města Anatolije Sobčaka obyvateli v referendu rozhodnuto o navrácení původního názvu - Sankt Peterburg.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist