Internetovou adresu http://galileo.imss.firenze.it spravuje Institute and Museum of the History of Science sídlící v italské Florencii. Najdeme tu v několika sekcích online expozice, které přibližují některé význačné osobnosti renesance prostřednictvím jejich děl z méně známých oblastí působnosti, například Leonardo da Vinci jako vynálezce. Kromě toho máme možnost nahlédnout do reálných výstavních prostor Palazzo Castellani. Zajímavá je i nabídka sedmnácti videosekvencí, stejně jako třírozměrné prezentace. Ve školách může být tento web využit v hodinách fyziky, dějepisu i výtvarné výchovy.
Jazyk: Stránky jsou v italštině, většina rubrik i v angličtině. V rámci mezipředmětových vztahů je proto možné stránky projít i při jazykovém vyučování.
Charakteristika: Vstupní strana působí kompaktním dojmem. Na horní liště je umístěna volba jazyka a možnost vyhledávání. Pod ní se stránka dělí vertikálně do tří sloupců. V levém jsou anoncovány plánované semináře a výstavy, pravý upoutává některá témata z obsahu, proto je oživen fotografiemi. Uprostřed je umístěno nabídkové menu s pěti rubrikami (General Information, The Institute, The Museum, Library and Archives, Exhibits and Learning). Každá z nich je představena piktogramem a podrubrikami. Text je zvýrazněn díky bílému podkresu, krajové sloupce jsou barevně odlišené (šedý a světle hnědý podkres).
Rubrika: Exhibits and Learning.
Stručný popis: Rubrika nabízí tři možnosti - online exhibits, online learning, educational workshop. Pro potřeby školy je nejužitečnější prvně uvedená možnost. Kliknutím se nám otevře nabídka šestnácti témat, vždy s piktogramem, názvem a krátkou anotací. Volbou jednoho z nich, například Leonardo and the Engineers of the Renaissance se dostaneme k další nabídce, v níž je vždy zahrnuto krátké představení, podrobný životopis se zaměřením na objevy a vynálezy v jednotlivých etapách života umělce či vynálezce, modely a nákresy. Nejobsáhlejší je část Models, ve které je abecedně podle názvu seřazeno šedesát šest technických zařízení a dopravních prostředků. Označíme-li si některý z nich, získáme fotografii modelu s podrobným popisem, který byl podle originálního schematického nákresu zhotoven.
Doporučení: Většina z nás ví, že Leonardo da Vinci byl vpravdě renesanční člověk, který se kromě malířství zabýval například také mechanikou a technikou, ale mnohé možná udiví šíře jeho zájmu a dokonalost některých jím navržených zařízení.
[*]
autorka je učitelkou na základní škole
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist