Snímek: Archiv
Jen několik kroků z centra města se nachází vchod do podzemní jeskyně, kde vás oslní průzračně čistá voda a bizarní tvary sádrovce, tmavého mramoru, vápence, železa a jiných hornin tvořících vnitřek jeskyně. Na druhou stranu sotva dohlédnete. S délkou 300 metrů, šířkou 20 metrů a hloubkou 10 metrů se jezero pyšní evropským prvenstvím co do velikosti vodní plochy v podzemí.
„Jsou tři hodiny odpoledne a sluneční paprsky, pronikající do jeskyně, šikmo dopadají na hladinu klidné vody, od které se vzápětí odrážejí, aby obarvily podzemní klenbu tisíci záblesky. Dokonalé ticho je impozantní; světlo našich lamp probodává tajemné přítmí; jako bychom pluli mrtvými vodami...“ Takovými slovy popisoval Jean-Jaques Pittard jeskyni St. Leonard, když ji v roce 1943 jako první prozkoumával.
Turistům se podzemní jeskyně otevřela až o několik let později, v roce 1949. V následujících letech byla přetvářena a upravována, např. dominanty jeskyně na stěnách i pod hladinou zvýraznilo osvětlení. Zajímavé úkazy lze od roku 1952 sledovat z lodi, jež celý podzemní prostor projíždí. I přes osvětlení si jeskyně stále zachovává podzemní přítmí a tajemnou atmosféru, kterou dotváří šplouchání lodivodových vesel a ozvěna jeho hlasu při vyprávění o původu a historii jezera.
Život v jeskyni
Jeskynní prostředí neposkytuje příliš přívětivé podmínky, a tak se zde vyskytuje jen velmi málo živočišných druhů. Jediné známky života si lze povšimnout hned po několika minutách jízdy. V průzračné vodě, jejíž teplota činí pouhých 11 stupňů Celsia, se prohánějí ryby. Byly sem však nasazeny uměle. Potravu si v ledové vodě sotva najdou, a tak je nutné je každý den krmit.
Had s končetinami?
Život v jeskyni zkoumali přírodovědci hned po jejím objevení. V roce 1944 se od jednoho z místních obyvatel dozvěděli, že o několik let dříve byl u vchodu do jeskyně nalezen had s dvěma končetinami, něco mezi hadem a ještěrkou. Zvíře bylo údajně posláno do muzea v Sionu, kde se mělo stále nacházet. Vzrušení vědci se domnívali, že narazili na stopu vzácného jeskynního živočicha, který byl zatím objeven pouze v jeskyních na Istrii. Vydali se tedy s napětím do sionského muzea. Svůj vytoužený objev zde ovšem nenašli. Muzeum totiž upravovalo a přehodnocovalo své sbírky a mnoho z exponátů trvale vyřadili. Po mnohaletém pátrání a bádání se ukázalo, že skupinu vědců zmýlila obyčejná užovka s menšími výstupky na těle, které připomínaly končetiny. Zklamání vědců, kteří doufali v převratný biologický objev, si asi každý dovede představit.
MICHAELA FRIČOVÁ
Jak se tam dostat
Podzemní jezero St-Leonard se nachází v kantonu Valais, na půli cesty mezi městy Sion a Sierre. Autem se tam dostanete po silnici Simplon, velmi dobré je i železniční spojení. Od 15. 3. do 1. 11. je zde otevřeno denně od 9 do 17 hodin. Za vstup zaplatí dospělý 10 CHF (6,66 eur), děti 3 CHF (2 eura). Prohlídky probíhají ve čtyřech jazycích: angličtině, francouzštině, němčině a italštině.
(IN)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist