Bleskosvod Prokopa Diviše jeho farníci strhli
Obec Přímětice u Znojma dostala 15. června 1754 novou dominantu. Tamější duchovní pastýř Prokop Diviš vztyčil na zahradě své fary nejméně 15 metrů vysoký sloup (údaje o jeho výšce se liší) zakončený ježatým monstrem, které nazval "machina meteorologica" čili povětrnostní stroj.
Sliboval si od něho, že bude z mraků průběžně odčerpávat elektřinu a předcházet tak bleskům, nicméně díky bytelnému uzemnění fungoval i jako regulérní hromosvod. Vůbec první, avšak ještě neuzemněný, postavil v roce 1752 v Americe Benjamin Franklin. Už dva roky předtím však Diviš princip stahování elektrického náboje znal, což dokázal kuriózním způsobem: během návštěvy císařského dvora ve Vídni překazil svému příteli předvádění jisker; nastrkal si do paruky železné hřebíčky, a když se sklonil nad nabité leydenské lahve, všechnu elektřinu z nich vysál.
Vyčkával jsem...
Na jiné než žertovné využití své myšlenky si však Prokop Diviš neudělal čas. Jednak právě v roce 1753 sestrojil složitý přístroj, který napodoboval hlasy řady hudebních nástrojů, jednak zaváhal. Později napsal: "S plánem svým závažným jsem však nějakou dobu vyčkával, abych viděl, co ostatní učenci zmohou..."
Zřejmě rozhodující impuls přinesla smrt fyzika Georga Richmanna, kterého v létě 1753 při pokusech s atmosférickou elektřinou zabil v Petrohradě blesk.
Později byl Diviš sám se svým dílem spokojen, což také napsal do Prahy, kde o tom vyšla zpráva v novinách. Míň nadšení ovšem projevili místní lidé, kteří po několika marných protestech u Diviše i jeho nadřízených přístroj na jaře 1760 strhli, prý mohl za loňské sucho.
Elektrická "teorie všeho"
Machina meteorologica zapadala do Divišovy teorie, podle které elektřina je hlavní podmínkou běhu světa i života. Zvídavý velebníček napřed elektřinou zkoušel urychlovat růst rostlin, posléze jí začal i léčit lidi. Domníval se totiž, že ve zdravém těle proudí elektřina volně a že příčinou nemocí je překážka, která jejímu průtoku brání. Proto je třeba ji do chorého těla přivádět zvenčí. Takže pacienta usadil do židle izolované od země a nabíjel ho z leydenské lahve. Poněvadž psychika je věc ošidná, v řadě případů to fungovalo.
Nedosti na tom. V Divišově myšlenkové konstrukci se elektřina stala mostem, který měl překlenout rozpory odhalené v biblické legendě o stvoření. A právě těžkou filozofií a fantaskními domněnkami prošpikovaná "elektrická teorie" zřejmě v očích učených kolegů znehodnotila i to, co mělo v Divišově práci skutečnou hodnotu.
Prokop Diviš až do své smrti v roce 1765 marně čekal alespoň špetku vědeckého uznání; jeho hlavní spis Magia naturalis, věnovaný Marii Terezii, dokonce nedostal v monarchii povolení k tisku a vyšel až v roce autorovy smrti v německém Tübingenu.
Dnes se jméno Prokopa Diviše připomíná především při kulatých výročích. Před půlstoletím vyšel na dvou známkách, letos na stříbrné pamětní minci.
[*]
Autor je spolupracovníkem redakce
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist