"Nesmíme ztroskotat"

Slučování zemí do skupinek, které projednávají určitá témata, je podle dánského premiéra Anderse Fogha Rasmussena běžné. Podle konzervativního politika proto není třeba mít strach z jakéhosi jediného centra Evropy.

hb: Schválí šéfové států a vlád v Bruselu evropskou ústavu?
Věřím tomu, že dosáhneme uspokojujícího kompromisu. Nemůžeme si dovolit znovu ztroskotat.

hb: A v čem spočívá tento kompromis?
Zdá se, že je nyní každý pro princip dvojité většiny. Ústava navrhuje, že by pro návrh musela hlasovat nejméně polovina členských zemí a že tyto země musí reprezentovat nejméně 60 procent obyvatelstva EU. O výši v procentech se dá ještě diskutovat. Byl předložen nový návrh...

hb: ... od irského předsednictví rady?
Ano, že by to možná bylo 55 a 65 procent. Možná budou i jiné návrhy, ale já si myslím, že se zájem bude soustředit na toto rozložení.

hb: Jaké je postavení Dánska?
My jsme flexibilní, ale máme své zásady. Zaprvé: systém musí být transparentní. Zadruhé: procentní výše by neměly být příliš vysoké, protože to ztěžuje rozhodování. Zatřetí: procentní sazby by se neměly příliš lišit, protože se jedná o rovnováhu mezi malými a velkými členskými státy.

hb: Kdy budou Dánové hlasovat o ústavě?
Jasné jen je, že Dánové o ústavě hlasovat budou. Tak je to dáno naší ústavou. Dnes ale nemohu představit přesný časový plán. To závisí na různých faktorech. V příštím roce máme parlamentní a regionální volby, které musíme zohlednit.

hb: Dojde na další referenda, například o zavedení eura v Dánsku?
Ano, někdy ano. Definitivně to nebude jen jedno referendum.

hb: Přijme Dánsko euro?
Dánsko už de facto součástí eurozóny je. Naše koruna je přímo s eurem svázaná. Jenom jí neříkáme euro. Před čtyřmi lety jsme referendum prohráli, musíme být tudíž velmi opatrní, kdy jej budeme chtít uskutečnit znovu. Jsem pro, aby Dánsko bylo plně integrovaným členem EU a průzkumy veřejného mínění dokazují, že jde správným směrem. Jsem přesvědčen: po volbách v Dánsku nastane konstruktivní debata o evropských tématech.

hb: Musíme si zvyknout na jisté jádro Evropy?
V rozšířené Evropě je přirozené, že různé země mezi sebou probírají určitá témata. To samé děláme se severskými a baltskými zeměmi. Co ale nejde, je velký proti malému a malý proti velkému. Aliance by neměly být pevné, jejich složení by se mělo obměňovat.

hb: Co je největší výzvou nové Evropské komise?
Od roku 1992 diskutujeme o smlouvách o EU, nyní se musíme zaměřit na jejich obsah.