Přeji si alespoň maličko Spielberga
Díval jsem se onehdy na dokumentární film o tom, jak režisér Spielberg sháněl a zaznamenával výpovědi ještě žijících svědků o Schindlerově seznamu a o shoa. A poslouchal Spielberga, co říká o způsobech, jak zachovat paměť Židů, kteří TAM byli. Jak zachovat paměť, že totéž se dělo s Romy, homosexuály, mentálně postiženými, a vlastně i s příslušníky národů, kteří se postavili proti nacismu (včetně Němců).
Užasle jsem hleděl nejen na ty tváře dodnes v sobě nesoucí nejen utrpení vlastní, ale i paměť o utrpení všech, s nimiž je sdílely. Musel jsem sám sebe okřikovat za nepatřičnost, s níž se ve mně neustále opakovala otázka: A co my?
Myslel jsem na režiséra a kamaráda Milana Maryšku, který při natáčení dokumentu o holocaustu zemřel v Izraeli. Skoro jsem měl vztek, že teď na něj nechci myslet, že to chci, až dokument o Spielbergovi skončí. Mám totiž tisíc důvodů Maryšku se Spielbergem nejen porovnávat, ale i spojovat, a chci si to srovnat v hlavě. Nejen proto, že Spielberg mluvil o tom, že hodiny odtikávají poslední chvíle našich možností, jak zaznamenat paměť o nekonečnosti utrpení, o naprostém zbavování lidské důstojnosti, o totálním vyhlazování všech, které zrůdná a šílená nacistická ideologie označila za méněcenné. Ale i proto, že ta slova pojmenovávala i "výdobytky" další zrůdné a šílené ideologie. Komunismu.
Spielberg mluvil věcně a s obrovskou zkušeností, již při přípravě filmu Schindlerův seznam nabyl. Vyprávěl, jak využil nejmodernějších elektronických prostředků k tomu, aby se vše, co natočil, dostalo do škol a knihoven, jak se toho chopili žáci a studenti a prostřednictvím e-mailů posílali vše, co se dozvěděli, na dozvědění dál.
Bezděky se mi v hlavě načítaly obrovské finanční částky, které to umožnily. Nezbyla potom ve mně závist - spíš smutek z toho, že mnohonásobně vyšší než ony částky byl cíl statisíců: zaznamenat všechna svědectví o těch hrůzách až do toho posledního.
Spielberg o tom řekl, že jeho rozhodnutí vložit do tohoto projektu jakékoliv peníze, by bylo k ničemu, nebýt oněch tisíců a tisíců mladých lidí, kteří jeho úsilí vzali za své a posílali je dál a dál a dál. Řekl: "Můžete napsat sebegeniálnější dílo - bez těch, kteří je přečtou a nadchnou se a s tímto nadšením o něm budou hovořit před dalšími, zůstane jen ve vašem psacím stole či v paměti vašeho počítače."
Už mnohokrát se mi stalo, že mi volali kantoři, jak se dostat k filmu Bumerang či k seriálu Zdivočelá země. Důvod? Žádné učební materiály o "tamté" době nemají.
Milan Maryška natočil pět hodinových dokumentů s názvem Ztráta paměti. Jsou to výpovědi bývalých politických vězňů o důvodech i způsobech, jak byli zatčeni, odsouzeni na dlouhá léta, a jak ta léta prožili v Leopoldovech, Mírovech a Borech, a především kolik těch let strávili v uranových dolech.
Nic víc, nic míň. Mnozí jsou už mrtvi. Maryška oněch pět dílů sestříhal ze sedmdesáti hodin natočeného materiálu. V nejskromnějších podmínkách. Totéž udělaly režisérky Sommerová a Třeštíková, režiséři Nikolajev a Štern a další. Maryška ještě za totality pod jinou dokumentární "hlavičkou" natočil v tehdejším Sovětském svazu dokument o sovětských gulazích...
Kdo o tom ví? Kdo způsobí, aby si i u nás studenti rozšiřovali (a hlavně chtěli rozšiřovat) prostřednictvím e-mailů vědomost o "tamté" době?
Že bychom měli tak osvícené ministerstvo školství? V rodokapsech se na tohle odpovídalo Pche!
Tedy jinak (a spíš): kdo tomu brání? Je to jen obecný nezájem, lhostejnost, strach, že se znovu probudí tak dlouho uspávané špatné svědomí? Nebo špinavý pocit z vědomí, že u nás za komunismu - na rozdíl od nacistů - prováděli ta zvěrstva ti nejlepší bijci z třídního boje na vlastních spoluobčanech?
Nebo je to něco víc? Ale co víc? Nový strach? Naše jediné poučení z minulosti? Ale z čeho? Snad ne z toho, že když už se komunisti dostali i do Evropského parlamentu, dostanou se všude?
To jsme to dopracovali, což? Který že tvor se taky dostane všude? Správnou odpověď vylosujeme.
Autor je spisovatelem
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist