Česko - Nizozemsko: fotbalové nebe

Sobotní drama, v němž čeští fotbalisté v Aveiru vyhráli 3:2 nad Nizozemskem ve skupině D nadchl i zástupce médií.
"I když Češi budou takhle pokračovat a za dva týdny vyhrají titul, těžko mohou předvést něco lepšího než v sobotu proti Nizozemcům," myslí si reportér agentury Reuters Mike Collett.
"Mohlo to skončit 10:9 nebýt úžasných brankářů," tvrdil zpravodaj AP. "Češi si za svou útočnou hru zasloužili vyhrát. Problém je v tom, že totéž lze napsat o Nizozemcích," dodal reportér AP Stephan Wade.
Podle britského listu The Observer to bylo fotbalové nebe, podle The Sunday Times zábava pro krále. Televizní komentátor BBC řekl, že oba týmy sehrály nejlepší zápas za posledních několik let. "Uvidíme, jak se s tím ostatní vyrovnají," uvedl.
The Sunday Times soudí, že Nizozemci se stali obětí neuvěřitelného, odvážného comebacku českých hráčů, který řídil jejich kapitán Pavel Nedvěd. Vysílal na nizozemskou branku jednu dělovou ránu za druhou a hnal tým do slavného a oslavovaného vítězství.
The Sunday Scotsman píše o "comebackových Češích" s narážkou už na jejich první zápas s Lotyšskem, v němž rovněž odvrátili prohru. Nizozemci podle listu prošli za šedesát vzrušujících minut od úvah o evropské koruně k hrozbě vyřazení.
Mnoho deníků soudí, že zlomovým momentem zápasu byla 25. minuta, kdy trenér Karel Brückner poslal na hřiště Vladimíra Šmicera. "I když dopad této změny byl v první půli zanedbatelný, ve druhé se zřetelně vyplatil."
Jméno liverpoolského záložníka se objevuje už v titulcích. "Šmicer omráčil Holanďany v závěru, který bral dech," píše The Sunday Independent. "Šmicer dostal Čechy mezi posledních osm," oznamují The Sunday Times.
"Liverpoolské eso Vladimír Šmicer završil jeden z největších comebacků v historii evropských šampionátů," píše The Sun.
Také druhý hráč Liverpoolu v českém dresu Milan Baroš si vysloužil pochvalu. Jeho vyrovnávací gól označil britský tisk za velkolepý. Úžas vzbudily také výkony brankářů Petra Čecha a Edwina Van der Sara.
Německý Bild zápas označil za to nejlepší, co bylo dosud v Portugalsku na evropském šampionátu k vidění.
České fotbalisty chválí i Die Welt. "Aspirant na titul se představil. Útočný, nabitý silou, nedotčený nepříznivým vývojem a v každé vteřině jako tým - tak hraje skutečný uchazeč o titul."
"Byl to ohromující comeback českého týmu. Jejich reakce na dvoubrankové manko připomínala zázrak," tvrdí britský Observer.
"Sobotní večer přinesl dosavadní vrchol mistrovství," míní rakouský internetový server ORF.
"To, co ukázali fotbalisté z Nizozemska a Česka, byl jednoduše fotbal světové třídy. Zápas patřil k nejlepším, které se kdy hrály na mistrovství Evropy," napsal list Kurier.
Nizozemský tisk kritizuje trenéra Dicka Advocaata, jenž brzy vystřídal Arjena Robbena.