USA a EU: dohoda o systému Galileo

/od našeho zpravodaje/
Satelitní systém Galileo a sankce na americké zboží budou hlavním ekonomickým tématem summitu Spojených států a Evropské unie na irském zámku Dromoland. Setkání amerického prezidenta George Bushe s unijními státníky se koná dnes a zítra. "Podařilo se dosáhnout dohody, která umožní existenci Galilea vedle amerického navigačního satelitního systému GPS. Smlouvu podepíšeme v Irsku," řekl mluvčí komisařky pro dopravu Loyoly de Palacio Gilles Gantelet. "Galileo bude významným projektem z hlediska ekonomického rozvoje unie a nic nebrání jeho spuštění v roce 2008."
EU soudí, že v oblasti satelitní navigace na ni čekají miliardové zakázky. Objem peněz v této oblasti se v posledních dvou letech zdvojnásobil. Zatímco v roce 2002 se v sektoru satelitní navigace točilo deset miliard eur, v roce 2003 to bylo dvacet miliard. Za deset let by podle odhadu odborníků mohla satelitní navigace dosáhnout obratu až sta miliard eur.
"Galileo vytvoří sto padesát tisíc nových pracovních míst a zajistí větší efektivitu evropské dopravy. Unie bude mít vlastní systém a navíc ho ekonomicky zhodnotí," říká komisařka de Palacio. Americká vláda dlouho Galileo kritizovala a zvlášť se obávala, aby unijní projekt nenarušoval práci tajného systému s názvem M-Code, který provozuje prostřednictvím satelitů Pentagon. Větší porozumění se vedle Galilea na summitu očekává také u sankcí na americké zboží. Americký Kongres přijal nové daňové zákony, které umožní zrušení výhodného exportního režimu pro velké firmy. WTO povolilo loni unii uvalit na americké zboží tarify až do výše čtyř miliard eur. Brusel sankce uplatňuje od března a letos by se měly vyšplhat až na 335 miliónů eur. Pokud USA nové daňové zákony schválí, unie tarify odvolá.