Hanzovní město staré dvanáct set let je nabité architektonickými skvosty jako málokteré místo v severním Německu. Turisté z České republiky přesto Brémám nevěnují pozornost, jakou by si město na řece Veseře zasloužilo. Na vině je nejspíš jeho poměrně odlehlá poloha asi sedmdesát kilometrů jihozápadně od Hamburku, stranou od hlavních silničních tahů, které čeští turisté využívají při průjezdu severním Německem do Nizozemska nebo do Skandinávie. Brémy mají nádherné historické jádro a potěší vás osobitou veselou atmosférou se severským nádechem. Ačkoli za druhé světové války polovinu města rozmetaly bomby, většina vzácných starých budov zůstala jako zázrakem zachována.

90426_vikendZahr_bremy (Brémy)

Nejvhodnější doba k návštěvě Brém nastává v létě, kdy z truhlíků v oknech domů visí pestré hrozny kvetoucích pelargónií a zahradní hospůdky u řeky Vesery pulsují životem. Posezení na nábřeží anebo procházka podél vodního příkopu se vám postará o příjemný pocit z dobře prožitého letního odpoledne.

 

Říční radovánky

 

Nejzajímavější částí města je staré jádro, které leží na pravém břehu Vesery. V blízkém okolí historického centra je spousta parkovišť, kde byste i v nejrušnějším provozu měli najít volné místo. Tepnou Brém je řeka Vesera, proto procházku začněte na jejím nábřeží. Pravý břeh má jednu velkou přednost: nevede po něm žádná rušná silnice. Pobřežní promenáda Wesser-promenade je lemována zelení. Sousední promenáda Schlachte se v létě stává společenským centrem Brém. Setkávají se tu místní lidé i turisté, takže v zahradních hospůdkách většinou bývá nabito. Když na vás u stolků nezbude místo, jednoduše si se svým půllitrem piva sednete na kamennou zídku nad řekou. Přímo ze Schlachte vyplouvají lodě, na jejichž palubě se můžete vydat na okružní plavbu. Nabídka říčních radovánek je obrovská; z paluby parníku se lze jenom rozhlížet po památkách, ale můžete si také dopřát večeři při svíčkách anebo zábavnou „pirátskou“ plavbu pro děti.

 

Nejkrásnější radnice

 

Pokud se nejvíc těšíte na přehlídku památek, uspokojíte svoji touhu v městských čtvrtích Altstadt (Staré město) a Schnoor. Obě leží kousek od řeky a ze severovýchodu je lemuje pás zeleně a vodní příkop. Historická část Brém je opravdu nádherná a zaslouží si důkladný průzkum. Největší architektonické klenoty jsou rozesety blízko sebe na malém území, takže se můžete pohodlně přesouvat od jedné památky ke druhé. Srdcem Starého města je náměstí Marktplatz, které bývá označováno za nejelegantnější v celém Německu.

 

Vaši pozornost okamžitě upoutá nádherná gotická budova Staré radnice postavená v letech 1405 až 1410. Krásnější radnici byste sotva hledali. A pohled na její vznešené interiéry určitě stojí za čtyři eura, která zaplatíte za vstup. Brémy jsou nejmenší německou spolkovou zemí a její zákonodárci sídlí v Nové radnici z roku 1912, která stojí rovněž na náměstí Marktplatz. Před Starou radnicí si prohlédněte monumentální, pět a půl metru vysokou pískovcovou sochu krále Rolanda z roku 1404. Obě památky aspirují na zápis do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Čtyři muzikanti

 

Symbolem města je čtveřice muzikantů z Brém – osel, pes, kočka a kohout. Svérázná zvířecí parta vystupuje v pohádce bratří Grimmů, spjaté s Brémami, na kterou jsou místní obyvatelé náležitě hrdí. Nejznámějším vypodobením zvířecích hrdinů je bronzová socha, kterou v roce 1951 vytvořil místní sochař Bernard Marcks. Patří k nejfotografovanějším motivům ve městě a najdete ji na náměstí Marktplatz za západním rohem Staré radnice. Na témže náměstí se vypínají k nebi dvě 98 metrů vysoké věže dómu svatého Petra. Jeho raně gotická architektura pochází z první poloviny 13. století, přestavěn byl na začátku 16. století. K nejstarším a nejzajímavějším částem interiéru patří především impozantní varhany a západní a východní krypta. Ještě než opustíte náměstí Marktplatz, prohlédněte si řadu cechovních domů s krásnými štíty, například dům Schütting se dvěma štíty – západním pozdně gotickým a východním renesančním. Na sever od radnice, kousek od kanceláře turistického informačního střediska, stojí nejstarší dochovaný kostel ve městě, zasvěcený panně Marii. Unser Lieben Frauen Church je vybudovaný na základech kostela z 11. století. Současná stavba pochází ze 13. století a v její kryptě jsou o jen století mladší nástěnné malby. Když budete od kostela pokračovat dál ulicí Langenstrasse, po chvíli váš pohled přitáhne bohatě zdobená renesanční fasáda domu číslo 13. Bohužel se nejedná o originál. Dílo Lüdera von Bentheima z let 1586 až 1588 bylo za druhé světové války zničeno a zrenovováno v letech 1959 až 1961.

 

Nejútulnější ulice

 

Náměstím Marktplatz přehlídka brémských památek ani zdaleka nekončí. Vaše další cesta by určitě měla vést do útulné starobylé čtvrti Schnoor. Jakmile se vnoříte do jejích úzkých uliček, okamžitě propadnete svéráznému kouzlu tohoto místa. Podél chodníků se tísní domky jako z pohádky, v otevřených oknech září všemi barvami rozkvetlé pelargónie, po stěnách se pne psí víno, zapadlé dvorky lákají k bližšímu průzkumu. Schnoor je nejstarší dochovanou částí města a místní obyvatelé jí přezdívají Perla Brém. Líbivá čtvrť má jedinou chybu – stala se jakýmsi skanzenem a lákadlem pro turisty, ze kterého téměř vyprchal skutečný život. Ačkoli v horních patrech nádherných památkově chráněných domů se stále bydlí, v přízemí jsou samé kavárny, restaurace a obchůdky. Kromě krámků s bezcennými suvenýry tu naštěstí objevíte i zajímavé galerie, obchody se starožitnostmi anebo třeba butiky s uměleckými šperky. A zdejší restaurace patří k nejlepším ve městě. Po prohlídce Schnooru se projděte po ulici Am Wall, která lemuje starobylé jádro města. Na jejím místě kdysi stály městské hradby. Po pravé ruce budete mít pás zeleně a za ním vodní příkop. Cestou narazíte dokonce na větrný mlýn Mühle am Wall. Je v něm restaurace a u jeho paty si pod slunečníkem můžete dát oběd nebo kávu.

 

Svobodné město

 

Pokud vás zajímá historie Brém, zastavte se ve Focke Museum/Bremer Landesmuseum für Kunst und Kulturgeschichte v ulici Schwachhauser Geestrate. Dozvíte se úplně všechno o minulosti města, spjaté s touhou po nezávislosti a námořním obchodem. První zmínka o Brémách pochází z roku 782. Asi o dvě stě let později se v Brémách začalo čile obchodovat a osada se změnila v město. V roce 1256 se Brémy staly členem hanzy a díky strategické poloze na řece Veseře závratným tempem bohatly. Zlaté časy ale neměly trvat věčně. Koryto řeky se zanášelo a v 16. století už byla voda natolik mělká, že velké námořní lodě nemohly do brémského přístavu doplout. Musely vykládat zboží jinde a Brémám ucházely velké zisky. Hubené časy trvaly celá staletí, dokud se v 19. století nezačalo se stavbou nového přístavu Bremerhaven.

 

V roce 1731, v době, kdy přístav spal a ekonomický růst se poněkud zadrhával, získaly Brémy statut svobodného říšského města. Po rozpadu Německé říše v roce 1806 pak vyhlásily naprostou nezávislost a začaly používat název Svobodné hanzovní město Brémy. V roce 1815 pak spolu s jinými svobodnými německými městy vstoupily do Německé aliance a v roce 1871 se staly federálním státem nové Německé říše. Spolu s přístavem Bremerhaven si uchovávají svou nezávislost dodnes.

 

JAK SE TAM DOSTAT

Přes Teplice a hraniční přechod Cínovec pokračujte na Drážďany,  Lipsko, Magdeburg a Hannover. Odtamtud vás dálnice E45 a E234 dovede do Brém. Z Prahy do Brém je to asi 600 kilometrů.

 

TIP NA VÝLET

Přímořská zoologická zahrada

Lákadlem pro děti je Přímořská (ZOO am Meer), která se nachází na nábřeží Bremerhavenu v ulici Meier Strasse. Kromě tuleňů tu můžete pozorovat třeba lední medvědy, kormorány, polární lišky nebo šimpanze. Obrovskou atrakcí je také akvárium s nejrůznějšími mořskými živočichy. V létě tu mají otevřeno denně od 9 do 19 hodin. Na www.zoo-am-meer.bremerhaven.de si můžete zjistit, kdy se jednotlivá zvířata krmí, a jejich pozorování je tudíž nejzajímavější.

 

KAM S DĚTMI

Přímořská zoologická zahrada

Lákadlem pro děti je Přímořská (ZOO am Meer), která se nachází na nábřeží Bremerhavenu v ulici Meier Strasse. Kromě tuleňů tu můžete pozorovat třeba lední medvědy, kormorány, polární lišky nebo šimpanze. Obrovskou atrakcí je také akvárium s nejrůznějšími mořskými živočichy. V létě tu mají otevřeno denně od 9 do 19 hodin. Na www.zoo-am-meer.bremerhaven.de si můžete zjistit, kdy se jednotlivá zvířata krmí, a jejich pozorování je tudíž nejzajímavější.

 

KDE SE UBYTOVAT

- Jednoduše zařízené moderní pokoje za nízké ceny, určené nenáročným turistům nabízí Etap hotel Bremen (Borgwardstrasse 10). www.etaphotel.com

- Luxusní ubytování poblíž starého centra města poskytuje Intercity Hotel (Bahnhofsplatz 17-18), který byl postavený v roce 2003 a září novotou. www.intercityhotel.de

- Dvoulůžkový pokoj už od 35 eur a příjemné prostředí nabízí Hotel Falk (Osterholzer Heerstrasse 154). Kontakt: info@hotelfalk.de.

- Pokud chcete nocovat ve stanu, zakotvěte v kempu, který údajně patří k nejlepším městským kempům v Evropě. Najdete ho několik kilometrů od dálnice A27(E234) na adrese Hochschulring 1. Tel.: +49 (421) 21 20 02.

 

KDE SE NAJÍST

- Na oběd zajděte do restaurace Achims Beckshaus (Carl Ronning Strasse 1), kde objevíte jídla  německé kuchyně.

- Pokud máte chuť na ryby, najezte se na terase restaurace Amtsfischerhaus (Schnoor 31) v romantickém prostředí nejkrásnější brémské čtvrti.

- Na kávu a typický máslový koláč zajděte do Katzencafé (Schnoor 38).

- Příjemné posezení na nábřeží Vesery nad půllitrem nabízí pivnice La Paloma (Schlachtepromenade 30).

- Spoustu dalších tipů na gastronomické požitky v Brémách najdete na www.bremen.de/gastronomie.

- Německou nebo italskou kuchyni vaří v restauraci Camparino (Am Wall 136) v ulici, lemující bývalé městské hradby.

 

INFORMACE

- Kanceláře Turistického informačního střediska najdete v budově hlavního nádraží (Hauptbahnhof) a v ulici Obernstrasse, hned vedle kostela Panny Marie (Unser Lieben Frauen Kirche). Otevřeno je od pondělí do středy 9.30 až 18.30, ve čtvrtek a v pátek od 9.30 do 20 hodin a v sobotu a neděli od 9.30 do 16 hodin.

- Užitečné informace o památkách, zábavě či akcích na adresách:

www.bremen-tourismus.de  

www.bremen.de

Michaela Klevisová, IN magazín HN

bremy460 ()

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist