UEFA chce rozšířit dopinkové kontroly

Evropská fotbalová unie (UEFA) hledá způsob, jak zdokonalit kontrolu používání zakázaných látek. Generální sekretář Lars-Christer Olsson v Lisabonu prohlásil, že organizace usiluje o rozšíření systému nečekaných namátkových kontrol i na ligové soutěže jednotlivých zemí. "Jde o to, aby kluby a hráči nikdy neměli jistotu, kdy budou testováni," vysvětlil Olsson, citovaný portugalským listem Público.
Před nedávno skončeným mistrovstvím Evropy zástupci UEFA vyslali přepadové kontroly do přípravných táborů jednotlivých reprezentací. Čechy například navštívili komisaři v rakouském Seefeldu. Výsledky byly negativní.
Po zápasech Eura se odběru moči podrobili vždy dva hráči z každého týmu. Podle Olssona je ale nemožné kontrolovat čtyři fotbalisty při všech 1500 zápasech, které organizace ročně pořádá. Kontroly se vlečou, protože organismus je po výkonu většinou dehydrovaný. Například po zápasech evropských pohárů ve večerních hodinách týmy pospíchají na letiště a podobně.
Řešení, které by mohlo vést k větší účinnosti antidopinkové politiky, tkví proto podle Olssona právě v rozšíření namátkových kontrol. Jednotlivé účastnické země kontinentálního šampionátu byly dopředu upozorněny, že komisaři je mohou navštívit kdykoli. Taková avíza by do budoucna odpadla, všichni by museli počítat s tím, že se odběru musí podrobit kdykoli.
Šampionát v Portugalsku podle UEFA nebyl vážným pozitivním nálezem poznamenán. Jediným problémem se stal případ Chorvata Ivici Oliče, u kterého test 17. června po zápase proti Francii prokázal nedovolenou hladinu zakázané látky. Šlo však o substanci, kterou je možné používat při léčbě zranění. Chorvatští lékaři ale dopředu nenahlásili, že hráči látku naordinovali, a UEFA proto hráče zprostila obvinění. Federace dostala pokutu a lékař výpravy varování.
V předchozím ročníku se počet kontrol na evropských stadiónech zvýšil o třicet procent. Pro tu další je cílem odebrat alespoň pět set vzorků. Evropská unie několik měsíců před mistrovstvím zavedla také testy na čerstvě objevený anabolický steroid THG. Zaměřuje se také na látku EPO, tedy takzvaný krevní dopink.