Urostlá, šlachovitá těla plná dynamiky či neobyčejně precizně prokreslené portréty a studie lidských tváří. Vídeňská galerie Albertina přichystala výstavu věnovanou vrcholné éře renesanční kresby. Výstava nazvaná Michelangelo a jeho doba (Michelangelo und seine Zeit) byla otevřena v centru Vídně na konci minulého týdne. 

Sbírka kreseb a grafik rakouské Albertiny patří k nejobsáhlejším a také nejcennějším na světě. Přesto aktuální výstava, která ukazuje sedmdesát renesančních prací, může některé návštěvníky zklamat. Ne, že by výběr nebyl dostatečně kvalitní, ale název vzbuzuje větší očekávání, než jaké může nová expozice na první pohled naplnit. 
Albertina totiž přes bohatost svých sbírek nevlastní více než pouhých osm prací slovutného Michelangela Buonarrotiho (1475 - 1564).

Zdá se tedy, že notoricky známé jméno italského mistra posloužilo spíše jako marketinkový trik. 
"Tématem naší výstavy je obdivuhodný vliv Michelangena na jeho současníky a mladší tvůrce," obhajuje pojetí expozice tiskový mluvčí Albertiny Klaus Albrecht Schröder, jak ho citovalo na svém webovém portálu DeutschlandRadio.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se