PRAHA – Pražský hrad

Více než tisíciletou historií se pyšní Pražský hrad, monumentální komplex paláců, kostelů, kaplí, nádvoří, náměstí a uliček, hradeb a věží středověkého opevnění a katedrály, zasazený uprostřed rozsáhlých zahrad. Založen byl již v 9. století jako sídlo českých knížat a králů. Od té doby tu zanechaly stopy všechny architektonické slohy. Bazilika sv. Jiří a Starý královský palác pocházejí z doby románské. Gotika za vlády Karla IV.  přinesla založení katedrály sv. Víta. Z její Svatováclavské kaple vede vstup do Korunní komory, kde jsou uloženy české korunovační klenoty. Perlou zaalspké renesance je Letohrádek královny Anny v Královské zahradě. Baroko, to je třeba Jízdárna a moderní architekturu přinesl Josip Plečnik. Pražský hrad je celoročním dějištěm výstav a dalších akcí.

Reprezentační prostory Hradu jsou přístupné jen dva dny v roce. Střídání stráží každou hodinu u bran Hradu, ve 12 h s fanfárami a výměnou standarty na I. nádvoří.

Vstupné a další informace na adrese: www.hrad.cz

 

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Karlštejn

Nejen díky nádherné stavbě, majestátu a položení zaujímá Karlštejn mezi českými hrady výjimečné postavení. Vrcholně gotický hrad založil v roce 1348 český král a římský císař Karel IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Od roku 1355 již Karel IV. dohlížel na dostavbu a na výzdobu interiérů osobně. Stavba dokončena r. 1365 vysvěcením Kaple sv. Kříže ve Velké věži. Na počátku husitských válek sem byly převezeny české korunovační klenoty. Po roce 1480 hrad upraven pozdně goticky, v 16. století renesančně. Působivé je zachované původní stupňovité uspořádání hradních budov. Od nejníže položených provozních částí Předhradí, Studniční věže a Purkrabského paláce stavba pokračuje pětipodlažním Císařským palácem a nad ním stojící Mariánskou věží. Na nevyšším místě skalního ostrohu stavba hradu vrcholí monumentální, 60 m vysokou Velkou věží a mohutným opevněním. Ojedinělá původní nástěnná výzdoba ze 14. stol., soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli sv. Kříže (největší na světě), největší portrétní galerie českých panovníků, replika Svatováclavské koruny českých králů, unikátní hradní studna.

Otevřeno: denně kromě pondělí do 21. 11., 26. – 31. 12. Červenec a srpen 9 – 18, září do 17 h. Přestávka 12 – 12.30 h.

Vstupné: I. okruh (prohlídka hradu): dospělí 120 Kč, děti 6 až 15 let 60 Kč, do 6 let 20 Kč. Rodinné vstupné (rodiče a děti do 15 let) 300 Kč. II. okruh (včetně Kaple sv. Kříže): 300/100 Kč. Nutná rezervace!

Kde: 10 km JV od Berouna

www.hradkarlstejn.cz

 

Jihočeský kraj – Hluboká

Zámek Hluboká je považován za nejkrásnější obytné panské sídlo v Čechách vůbec. Tyčí se na kopci nad řekou Vltavou v někdejší obci Podhradí, která koncem 19. století přejala jméno zámku. Na místě zámku stál původně královský hrad z první poloviny 13. století. Z něho se dochovala jen strážní věž v jádře nejvyšší zámecké věže. V 15. století se Hluboká stala centrem vznikající rybníkářské oblasti. Koncem 16. století přestavěl hrad Baltazar Maggi na renesanční zámek. Počátkem 18. století byl zámek přestavován podruhé, tentokrát barokně A. E. Martinellim. Byl připojen skleník zimní zahrady a rozsáhlý anglický park. Do současné podoby byla Hluboká upravena v období vrcholného romantismu v letech 1839 – 1871 vídeňským architektem F. Beerem ve stylu tzv. tudorské gotiky po vzoru anglického královského zámku ve Windsoru. Hluboká patří od roku 1660 – s přerušením po druhé světové válce, kdy byla zestátněna – rodu Schwarzenbergů, který na zámku uložil mnohé cennosti a zajímavosti. Proslulá je sbírka koberců, v zámecké kapli je uložena tzv. Netolická archa z 15. století. Kromě toho jsou zde sbírky obrazů, keramiky, porcelánu, skla, zbraní atd. Rozsáhlá a cenná je též hlubocká knihovna. Od roku 1956 je v bývalé zámecké jízdárně umístěna Alšova jihočeská galerie s expozicemi vlámského a holandského malířství 17. století, gotického umění jižních Čech a dalšími.

Otevřeno: červenec a srpen denně 9 – 17 h, září a říjen denně mimo pondělí 9 – 16.30 h.

Vstupné: 1. okruh 80 Kč, snížené 40 Kč, cizí výklad 150/80 Kč. 2. okruh 90/50 Kč, cizí výklad 200 Kč. 3. okruh 50/25 Kč, cizí výklad 110/60 Kč. 4. okruh 90/50 Kč, cizí výklad 200/100 Kč.

Kde: 10 km severně od Českých Budějovic

www.hluboka.info

 

Karlovarský kraj – Loket 

Na skalnatém ostrohu v meandru řeky Ohře sedí opravdový klenot, raně gotický hrad Loket. Patří k nejpůvabnějším a nelépe zachovalým středověkým českým památkám. Jeho současná podoba je z doby krále Václava IV., který z něj udělal jednu z nejlépe opevněných pevností ve střední Evropě. Hrad však byl založen již ve druhé polovině 12. století v románském slohu. Jako tříletý chlapec tu byl vězněn Karel IV. Po přestavbě začátkem 19. století hrad sloužil jako vězení, používané s přestávkami až do roku 1948. Hrad tvoří komplex budov na oválném půdorysu, dominantou je hranolová věž z poloviny 13. století. Hejtmanský dům nabízí expozici archeologie (vykopávky z hradu a okolí kostela Sv. Linharta u Karlových Varů), meteorit, zbytky románských hradeb, gotické zdivo, zbytky renesanční černé kuchyně, busty W. Goetha, pozdně gotické fresky, obrazy města a hradu. Část hradu dnes slouží jako muzeum se stálou expozicí porcelánu a skla.

Otevřeno: duben až říjen denně 9 – 17 h, zbytek roku 9 – 16 h. Poslední prohlídka 30 minut před uzavřením hradu.

Vstupné: s průvodcem dospělí 80 Kč, snížené 50 Kč, s textem 70/40 Kč, mimo otevírací dobu po rezervaci 200 Kč.

Kde: 13 km JZ od Karlových Varů

www.loket.cz

 

Plzeňský kraj – Rábí

Působivá hradní zřícenina je největší svého druhu v Čechách. Hrad Rábí byl založen patrně již ve 13. století, avšak o prvních majitelích neexistují žádné písemné zmínky. Patří mezi objekty s bohatou architektonickou minulostí, prodělal řadu přestaveb a rozšiřování. Nejstarší částí hradu z doby po roce 1300 je mohutná hranolová věž s úzkým parkánem a zevním ohrazením. Na přelomu 14. a 15. století vznikly další obytné a hospodářské budovy, hrad byl opevněn druhým předhradím. V poslední fázi přibylo rozsáhlé dělostřelecké opevnění s baštami. Přestože zůstalo nedokončeno, patří k nejvyspělejším obranným systémům své doby ve střední Evropě. V roce 1420 hrad dobyl Jan Žižka a o rok později zde přišel o druhé oko. V hradním sále je umístěna expozice středověkých kachlů s replikou pozdně gotických kachlových kamen a dále archeologické nálezy z přelomu 15. a 16. století.

Otevřeno: červen až srpen denně mimo pondělí 9 – 12,

13 – 17 h, září do 16 h, říjen o víkendech 9 – 12, 13 – 15 h (všední dny kromě pondělí jen ohlášené skupiny nad 10 osob)

Vstupné: dva okruhy (Palác a Věž) dospělí 60 Kč, děti, důchodci, vojáci 35 Kč, rodinné 150 Kč, jeden okruh 35/20/90 Kč.

Kde: 10 km SV od Sušice

www.hrady-zamky.cz

 

Ústecký kraj – Střekov

Romantický hrad vypínající se na strmé skále přímo nad Ústím nad Labem je jednou z nejlépe dochovaných zřícenin u nás. První zmínky o hradu jsou z roku 1319. Tehdy se český král Jan Lucemburský rozhodl postavit nad Labem strážnici. Neměl však dost prostředků, a tak dal pozemky a skálu v léno pražskému měšťanovi Peškovi z Veitmile s podmínkou, že na skále vystaví hrad. Pešek začal se stavbou a dokončil pouze tzv. Velké stavení, dvoupatrovou budovu, která byla dlouho jednou z nejobývanějších částí hradu. Po roce koupili hrad Vartenberští. Ti se nad řekou Labe usídlili téměř na sto let. Střekov pak často přecházel z rukou do rukou. Roku 1563 jej získal Václav Popel z duchcovské větve Lobkowiczů. Majetkem rodu zůstal hrad až do roku 1953.

Objekt hradu je velmi dobře zachován, zejména proto, že nebyl válečnými útrapami nijak zvlášť poničen nebo vypálen. Vojenským a obranným účelům však poměrně často sloužil. Od konce 17. století přestal být Střekov trvale obydlen a zůstal opuštěn.

Otevřeno: květen až srpen denně kromě pondělí 9 – 17, září a říjen do 16 h, pak pouze víkendy. Předem lze domluvit i prohlídku mimo otevírací dobu.

Vstupné: základní (vstup do objektu, galerie, terasa) 5 Kč, s průvodcem 40/děti 20 Kč, rodinné vstupné 100 Kč.

www.hradstrekov.cz

 

Liberecký kraj – Trosky 

K symbolům Českého ráje patří silueta zříceniny hradu Trosky ze 14. století. Někdejší opevněné sídlo tvořily dvě věže, mezi nimiž byly obytné a hospodářské budovy. Celou stavbu chránily trojité hradby a systém bran, což ji v kombinaci s umístěním na dvou skalních výběžcích činilo téměř nedobytnou. Se stavbou se začalo asi kolem roku 1380. Po smrti zakladatele Čeňka z Vartenberka připadl hrad králi Václavu IV. Pak se majitelé střídali poměrně často. V roce 1438 se hrad stal kořistí dvou záškodníků, Kryštofa Šofa, zvaného z Helfenburka, a jeho druha Švejkara. Stali se postrachem celého kraje. V roce 1440 se východočeský landfrýd rozhodl k ráznému činu. Jeho vojska oblehla Trosky, ale hrad opět odolal. Obráncům prý pomáhala tajná chodba pod hradem.

Až roku 1469 byly Trosky dobyty královským vojskem. Postupně pustl a chátral. Teprve pozdní romantismus 19. století objevil zapomenutou zříceninu. Malebné Trosky se stávají stále častější inspirací malířů i básníků. Věže dostaly díky tvarům jména Panna a Baba.

Otevřeno: květen až srpen denně mimo pondělí 8.30 – 18 h, září do 16 h, říjen o víkendech do 16 h.

Vstupné: dospělí 35 Kč, zlevněné 20 Kč, děti do 6 let zdarma, psi 10 Kč.

Kde: 10 km JV od Turnova

www.trosky.cz

 

Pardubický kraj – Litomyšl

Renesanční zámek z druhé poloviny 16. století je významným dokladem arkádového zámku vycházejícího z italských podnětů. Jako takový se stal památkou UNESCO. Přes úpravy interiérů především na konci 18. století si zachoval téměř nedotčený vzhled z dob renesance. Veškeré vnější zdi i komíny zámku jsou pokryty malbami „psaníček“, tzv. sgrafity. Traduje se, že ani jeden motiv vyskytující se na nich se neopakuje. Dochována řada hospodářských budov a zahrada. První zmínka o existenci hradu v Litomyšli je již v Kosmově kronice. Dříve to byl dřevěný hrad. Teprve po husitských válkách byl postaven nový kamenný hrad. V roce 1581 byla ukončena přestavba na zámek, jak si přál tehdejší majitel Vratislav z Pernštejna se svou španělskou chotí. Na stavbě je vidět příklady tzv. moravské renesance. Ital Giovanni Battista Aostalli, který se podílel také na stavbě Belvederu Františka I. v Praze, zde působil především jako architekt a stavební mistr. Zámecký areál doplňuje rozlehlá zahrada, která byla založena současně se zámkem a upravena a rozšířena v 18. století. Její součástí je i přírodní amfiteátr, kde se odehrávají některá představení operního festivalu Smetanova Litomyšl.

Otevřeno: květen až srpen denně kromě pondělí 9 – 12, 13 – 17 h, září do 16 h, říjen jen o víkendech, mimo otevírací dobu možno objednat 3 dny předem.

Vstupné: Dva prohlídkové okruhy – každý stojí 60 Kč dospělí, 50 Kč důchodci, 30 Kč studenti a děti.

www.litomysl.cz/zamek

 

Královéhradecký kraj – KOST

Uprostřed pískovcových skal v krásném prostředí Českého ráje se nachází středověký hrad Kost. Jeho jádro vzniklo kolem poloviny 14. století na objednávku Beneše z Vartemberka. Hrad dostavěl na konci století jeho syn. Silueta Kosti se vzácnou shodou okolností již od této doby nezměnila. Dominantou stavby je pětipatrová obytná věž, zvaná Bílá. Asi roku 1414 získali hrad Zajícové z Hazmburka. V letech 1497 – 1524 sídlili na hradě Šelmberkové, kteří přestavěli západní křídlo. Do poloviny 16. století byl ještě při cestě do hradu vystavěn tzv. Bibernštejnský palác. Za Lobkoviců (do roku 1576) vznikly v předhradí hospodářské budovy, opevněné a přičleněné k vlastnímu hradu. Po třicetileté válce byl hrad využíván už jen k hospodářským účelům. V rozlehlých síních zaujmou především četné zbraně ze 17. až 19. století. Pozoruhodná je dále černá kuchyně.

Otevřeno: červenec a srpen denně 9 – 18, září denně kromě pondělí 9 – 11.30, 13 – 16.30, říjen pouze víkendy do 15.30 h.

Vstupné: 1. okruh (rodinné portréty a obrazy Kinských, zbraně, nábytek, černá kuchyně) dospělí 80 Kč, snížené 40 Kč, 2. okruh (trestní právo  16. – 18. století) 80/60 Kč. Oba okruhy: 140/60 Kč.

Kde: 5 km SZ od Sobotky

www.pruvodce.com/kost/

 

VYSOČINA – Pernštejn

Hrad Pernštejn, tyčící se na vysoké skále nad soutokem řeky Svratky a Nedvědičky, patří k nejlépe zachovaným gotickým hradům v Evropě. Důmyslný obranný systém, který činil stavbu takřka nedobytnou, se osvědčil zejména během třicetileté války. Při renesanční přestavbě v 16. století byl použit bílý mramor z nedalekého lomu, jenž dodnes dává hradu až pohádkový vzhled. Proto se občas Pernštejnu také říká mramorový hrad. Vnitřní prostory jsou propojeny křivolakými chodbami a točitými schodišti, místnosti jsou zařízené dobovými doplňky a nábytkem z pozdní gotiky a renesance. Od poloviny 13. století byl sídlem rodu pánů z Pernštejna, který dlouhá staletí hrál důležitou roli v politickém dění českého království. Od 17. století se majitelé hradu poměrně rychle střídali. V roce 1818 jej získal rod Mitrovských, který hrad vlastnil až do roku 1945. Mitrovští zabránili stavebním úpravám v duchu romantismu.

Otevřeno: červenec až srpenn denně mimo pondělí 9 – 17, září do 16 h, říjen jen o víkendech do 15 h.

Vstupné: dospělí 65 Kč, děti 40 Kč, děti do 6 let a invalidé 5 Kč, výběrová prohlídka včetně interiérů z 19. století 160/100 Kč.

Kde: 10 km JV od Bystřice nad Pernštejnem

www.nedvedice.cz/pernstejn.php

 

Zlínský kraj – Buchlovice

Zámek je skutečnou perlou moravské architektury. Barokní zámecký areál tvoří dvě proti sobě stojící půlkruhové budovy s bohatou výzdobou, vystavěné ve stylu italské vily. Součástí komplexu je unikátní terasovitá zahrada francouzského typu a anglický park s vzácnými starými stromy, který se rozkládá na 18 hektarech. Na nedaleký hrad Buchlov (nádherná ukázka středověké pevnostní architektury) si Jan Dětřich z Petřvaldu přivedl roku 1692 italskou manželku a aby jí dodal komfort, postavil pro ni nový zámek. Stavba vznikla pravděpodobně podle plánů D. Martinelliho a byla dokončena roku 1710. Adaptačními úpravami prošel buchlovický zámek ve 20. letech minulého století. Buchlovický zámek se zahradou a parkem se dochoval jako příkladná ukázka barokního „celkového díla“ (Gesamtkunstwerk), na jehož podobě se souběžně a vzájemně podílely všechny obory výtvarné kultury – architektura, sochařství, malířství, umělecké řemeslo, zahradní a vodní umění.

Otevřeno: červenec a srpen denně 9 – 18 h, září denně kromě pondělí do 17 h, říjen o víkendech do 16 h.

Vstupné: dospělí 50 Kč, důchodci 40 Kč, děti do 15 let, studenti, vojáci a invalidé 25 Kč. Zámecký park 20/10 Kč.

Kde: 10 km západně od Uherského Hradiště

www.zamek-buchlovice.cz

 

Olomoucký kraj – Helfštýn

Mohutná zřícenina hradu se rozkládá na skalnatém hřebeni nad Lipníkem nad Bečvou, dnes je známá hlavně každoročním setkáním kovářů z celého světa „Hefaiston“. Původně nevelký hrádek bez věží založil po roce 1306 loupeživý rytíř Friduš z Linavy. Již po několika letech mu král Jan Lucemburský hrádek odebral. Páni z Kravař a ze Sovince do konce století Helfštýn podstatně rozšířili. Dalšími přístavbami a především mohutným opevněním opatřil hrad Vilém z Pernštejna a jeho syn Jan. O kvalitě obranného zabezpečení se při marném obléhání přesvědčili například Uhři a v době třicetileté války Švédové. Na konci 18. století byl Helfštýn opuštěn, ale již o století později byl částečně rekonstruován. Hradní areál obklopují hradby s okrouhlými a hranolovými věžemi. Součástí defenzívního systému je i několik příkopů.

Expozice historické mincovny v suterénu hradního paláce, expozice Železná cesta (ze sbírek Městského muzea v Ybbsitz v Rakousku), expozice uměleckého kovářství v suterénu hradního paláce.

Otevřeno: květen až srpen denně kromě pondělí 9 – 12.15, 12.45 – 18, září a říjen do 17, listopad o víkendech do 16 h.

Vstupné: 1. okruh dospělí 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma. 2 okruh 5 Kč.

Kde: cca 5 km JV od Lipníku nad Bečvou

www.helfstyn.cz

 

Jihomoravský kraj – Vranov nad Dyjí 

Na skále 80 m vysoko nad kroutící se řekou Dyjí se vypíná Vranovský zámek. Předcházela mu románská stavba z 11. století, kterou připomíná již Kosmova kronika. Vranov patřil mezi nejstarší osady moravské, které vznikaly z podhradí  důležitých moravských pohraničních hradů proti Dolním Rakousům (Bítov, Vranov, Znojmo, Hardegg). Původní hrad byl majetkem Přemyslovců, roku 1323 byl dán do zástavy Jindřichu z Lipé, pak jej získali Lichtenburgové a ti jej prodali pánům z Boskovic. Za třicetileté války byl vypleněn a v roce 1665 vyhořel. Honosná přestavba z období baroka byla financována rodem Althanů, realizována byla vídeňským architektem Janem Bernardem Fischerem z Erlachu. V novodobé historii prošel zámek rozsáhlou opravou v 70. letech minulého století. Hlavním lákadlem zámku je tzv. Sál předků – monumentální prostor eliptického půdorysu, zaklenutý kupolí. Interiéry salónů mají klasicistní ráz s dekorativními malbami a bohatým štukovým zdobením. Zámek obklopuje klasicistní park s oborou.

Otevřeno: červenec a srpen denně kromě pondělí 9 – 12, 13 – 18, září do 17 h, říjen o víkendech do 16 h.

Vstupné: dospělí 60 Kč, důchodci 40 Kč, děti a studenti 30 Kč, invalidé 10 Kč.

Kde: 20 km na západ odZnojma

www.pruvodce.com/vranov

 

Moravskoslezský kraj - Hukvaldy

„Ač v troskách, dojímá dosud svojí rozlohou, i v sutinách je velkolepý,“ nemýlil se jeden starý text. Zřícenina hradu Hukvaldy patří k nejrozsáhlejším u nás. Leží na protáhlém kopci nad údolím řeky Ondřejnice, je 320 metrů dlouhý, obvod přes 800 metrů, má 8 válcovitých bašt a 3 hranolové věžovité brány, přes 200 střílen, 4 nádvoří, 3 vyhlídkové trasy. Tento středověký hrad nebyl nikdy dobyt, ač byl několikrát obléhán. V ruinách se ocitl až po požáru roku 1762. Hrad založil kolem roku 1230 Arnold z Hückeswagenu. Jeho syn ho ale prodal olomouckému biskupství. Původně stávaly na hřebeni hrady dva, spojené v jeden celek byly až ve druhé polovině 16. století. Nejstarší částí hradu je patrně jihovýchodní část opevněná zdí se štíhlou válcovou věží. V hradních prostorech se pravidelně koná letní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy na počest skladatele Leoše Janáčka, který se narodil ve stejnojmenné obci pod hradem.

Otevřeno: květen až srpen denně mimo pondělí 9 – 18 h,

září do 17 h, říjen o víkendech do 16 h. Obora celoročně.

Vstupné: dospělí 30 Kč, studenti, důchodci 25 Kč, děti od 6 do 15 let 10 Kč.

Kde: 15 km JZ od Frýdku-Místku

www.hrad-hukvaldy.zde.cz

            (ad)

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist