AIDS ničí hospodářství celých zemí


Na nákaze virem HIV, původcem smrtelného onemocnění AIDS, je zvláště zákeřné to, že postihuje převážně lidi v nejproduktivnějším věku. To má značné ekonomické dopady nejen na jednotlivce a skupiny lidí, ale i na celé národy.
Největší hospodářské dopady nemá AIDS v zemích s nejvyšším absolutním počtem HIV pozitivních jedinců, například v USA, Číně a Indii, ale ve státech s největším procentuálním podílem nakažených. Ty jsou převážně v subsaharské Africe, v nejchudším regionu světa. Tam AIDS zabíjí nakažené a ty, kteří se nákaze vyhnuli, zahání do ještě hlubší bídy.
Dnes je už zřejmé, že rané studie o ekonomickém dopadu AIDS se na smrtelnou nákazu dívaly naivně. Připouštěly, že postižení velké části populace virem HIV snižuje hrubý domácí produkt, ale soudily, že příjmu na hlavu se to takřka nedotkne. Vždyť se produkt rozdělí na méně lidí...
Novější studie už tak naivní nejsou. Všímají si, že postižení zasahuje obvykle už plně kvalifikované a profesně zkušené jedince.
Od nákazy do smrti uplyne v průměru osmnáct až čtyřiadvacet měsíců, pokud není k dispozici odborná lékařská péče. To je případ nakažených v nejchudších zemích.
Po dobu nemoci se o umírající musí starat rodinní příslušníci, což obvykle vyčerpá i jejich poslední rezervy. Děti z takových rodin obvykle nechodí do školy, což má katastrofální dopady na jejich budoucí profesní vývoj.
Zvláště tvrdé následky to má v případech, kdy je postižený zároveň živitelem rodiny. A to i tehdy, když jde o rodiny zemědělců. Například ztratí v subsaharské Africe své místo na tržišti, na kterém mohou prodávat přebytky. Výpadek příjmu znamená nouzi pro celou rodinu.
AIDS zatěžuje zdravotní systém. Rostou státní výdaje a naopak klesá příjem z daní.
Snižují se úspory obyvatelstva i jeho reálný příjem. Chudí spadají do nouze, nuzní k vegetování na hraně existence.
Dnes je už prokázané, že tam, kde je možnost poskytnout lidem nakaženým virem HIV lékařskou péči, je možné rychlý skluz do nouze přinejmenším zbrzdit. Propuknutí AIDS se podaří alespoň zpomalit.
Mezinárodní organizace práce spočítala, že v zemích, ve kterých je nakaženo virem HIV kolem dvaceti procent obyvatel - to jsou právě některé země na jihu Afriky - je nákaza HIV příčinou propadu hrubého domácího produktu v průměru o dvě procenta ročně. Příjem na hlavu se sníží v průměru o 1,3 procenta.
V některých zvláště postižených zemích, mezi které patří i Jihoafrická republika, pociťují dopad AIDS i podnikatelé. Místní studie říká, že potíže z výpadku pracovníků už dnes má devět procent podniků a 43 procent jich očekává problémy do pěti let. V první řadě jde o absenci na pracovišti z důvodu nemoci nebo ošetřování nemocného či účasti na pohřbech.
Studie, které se věnovaly Botswaně a Keni, tvrdí, že takové výpadky už nyní dělají celou polovinu výrobních nákladů. Hrozivé je, že AIDS proniká, s výjimkou Jihoafrické republiky, také do managementu podniků. Vyvražďuje tedy beztak tenkou vrstvu vzdělaných a vysoce kvalifikovaných lidí.
AIDS je smrtelné samo o sobě. Ale jeho hospodářská metastáze zabíjí i tam, kde k nákaze nedošlo. Je zatím neléčitelné. S čím však lze pohnout, je hospodářský aspekt.