Nebezpečné sporty jsou moderní, úrazů přibývá
hn: Proč v létě stoupá počet případů poranění páteře?
Souvisí to s vyšším motoristickým provozem, a tudíž častějšími dopravními nehodami, dále se vzrůstající oblibou různých "prestižních" sportů, jako je jízda na koni, balónové létání či zorbing. Bez rizika nebývají ani sporty adrenalinové, jako jsou skoky z mostů na pružném laně, lety na padáku, rafting nebo motokros. Vzdor veškerým varováním také neubývá těžkých, mnohdy smrtelných úrazů lidí, kteří po hlavě skočí do neznámé vody nebo příliš mělkých bazénů.
hn: Jaké nebezpečí představuje pro páteř její případné poranění?
Nejen pro páteř, ale pro celý organismus. Páteř je nosný pilíř lidského těla. Vývojem se na něm vytvořily dvě křiviny v oblasti krční a bederní. Tyto úseky jsou nejpohyblivější a nejzatěžovanější. Proto bývají také nejčastějším místem úrazů. Páteř má ovšem kromě mechanické také funkci ochrannou - v páteřním kanále chrání míchu a z ní vystupující nervové kořeny, jež jsou nejdůležitější spojnicí mezi mozkem a periferními nervy. Prostřednictvím nervových drah probíhajících v míše jsou přenášeny vzruchy z celého těla do mozku a naopak z něj převáděny pokyny ke kosternímu svalstvu.
Při úrazech páteře mohou být v lepším případě poškozeny pouze některé obratle, v horším případě také i mícha. Ta bohužel nemá schopnost regenerace, takže při úplném přerušení její funkce nelze již její činnost obnovit. Udává se, že u 40 procent poranění krční páteře a u 20 procent postižení hrudní či bederní páteře bývá současně poškozena i mícha. Porušení míchy je buď funkční - zhruba v 90 procentech případů - a to znamená, že je zachována její anatomická kontinuita, ale je zastavena její funkce, nebo anatomické, kdy dojde k jejímu rozdrcení či úplnému roztržení.
hn: Nehody na silnicích jsou v létě na denním pořádku. Co při nich hrozí páteři?
Právě při dopravních nehodách bývá u páteřních úrazů nejčastěji poškozena i mícha, a to až asi v polovině případů. Nejvíce dopravních úrazů vzniká v osobním autě, následují nákladních vozy, motocyklisté, cyklisté a nakonec chodci. Mechanismus úrazů spočívá u upoutaných řidičů ve švihovém momentu hlavy a krční páteře, kdy může dojít k poranění vazů či meziobratlových plotének, eventuálně až k vymknutí krčních obratlů.
U neupoutaných účastníku nehody jsou následky závažnější, zejména po úderech hlavou do konstrukce automobilu dochází ke zlomeninám až k roztržení páteřních obratlů, takřka vždy spojených s nezvratným poškozením míchy. Motorkáři jsou často katapultování proti pevným objektům a vznikají zde častěji zlomeniny hrudní páteře. U cyklistů, byť chráněných přílbou, může při přepadnutí přes přední kolo dojít ke zlomeninám krčního úseku páteře často spojeným s poraněním míchy.
hn: A co poranění, která vznikají při pádech z koně?
Jak se zvyšuje počet komerčních koňských farem, stoupá i počet vážných úrazů, způsobených pádem z koně. Častá je situace, kdy se kůň něčeho ulekne, nebo trucuje a náhle z klusu zastaví. Jezdec přeletí koni přes hlavu a na svou vlastní padá. Jelikož se snažil zvířete do poslední chvíle držet, nestačí leckdy dát před sebe jako nárazník ruce. Instinktivně stáhne hlavu mezi ramena a schoulí ji k hrudníku. Náraz pak zasáhne nejvíce horní krční obratle.
Při pádu na obličej je častá zlomenina prstence druhého krčního obratle, jíž se říká "katová". Stejným mechanismem totiž dříve končila život oběšence zepředu uvázaná smyčka. Toto poranění může znamenat smrt, jestliže je navíc porušena mícha. V místech pod druhým krčním obratlem totiž sídlí nervové centrum řídící dýchání. Záchrana pak existuje pouze v případě, že pacientovi do pěti minut někdo poskytne první pomoc umělým nebo řízeným dýcháním, neboť on sám dýchat nedokáže. Díky včasné pomoci takový pád z koně přežil americký herec Christopher Reeves, ženami obdivovaný filmový Superman. Ten je dnes zcela ochrnutý, upoutaný na vozíku a dýchá za něj přístroj.
Říká se, že jen zkušený jezdec dokáže předvídat náladu koně a spíše ho zklidní. Kůň navíc pozná, jak sebevědomého člověka nese na hřbetě a v případě, že vycítí slabost, lehce si s ním poradí. Proto není od věci zhodnotit před případným usednutím na koně své vlastní síly. A majitelům koní, kteří půjčují zvíře na projížďku, aniž by se zajímali, zda na něm člověk někdy seděl, je dobré se v zájmu vlastního zdraví vyhnout.
hn: Jak si medicína dokáže poradit s léčbou zlomenin páteře?
Pokud si člověk poraní páteř, putuje ihned pod rentgen, který prokáže, zda a jak byly poraněny obratle, a při doplněné magnetické rezonanci se rozpozná postižení vazivových struktur, plotének nebo i míchy. Ve všech případech se však jedná o závažné zdravotní poškození, které musí být řešeno operativně. Obvykle tedy pacient končí v rukou páteřních chirurgů. V případě, že zlomenina je stabilní a v dlouhodobém horizontu nehrozí vznik páteřní deformity, přikláníme se k léčbě konzervativní, která spočívá ve zpevnění páteře zevní fixací. Dnes jsou k dispozici řady speciálních protetických pomůcek ke stabilizaci krční, hrudní i bederní páteře pomocí límců, korzetů či stahovacích pásů.
V případě nestabilních poranění obratlů či páteřních vazů je metodou volby operační léčba. Aby zabránili deformitám páteře a posunu zlomených částí obratlů do páteřního kanálu, kde by hrozilo poškození nervových struktur, a aby zajistili co nejlepší podmínky pro hojení zlomenin, musí chirurgové provést zpevnění neboli stabilizaci obratlů a poraněnou část páteře znehybnit. K tomu mohou využít přímou nebo nepřímou osteosyntézu.
Přímá osteosyntéza znamená přišroubování zlomených částí obratle k sobě a provádí se jen u některých typů zlomeniny druhého krčního obratle. Nepřímá osteosyntéza se provádí při zlomeninách obratlových těl, kdy lékaři znehybní sousední obratlová těla, eventuálně odstraní celý rozdrcený obratel, který nahradí titanovým implantátem vyplněným vlastní kostní tkání, odebrané z pánve, či umělou kostní drtí a zabezpečí poraněné místo dlahou nebo vnitřním fixátorem.
[*]
Jaké bývají následky poranění míchy?
Záleží na tom, v jaké výšce je mícha zraněna - podle toho dochází k omezení hybnosti a citlivosti pacienta.
Poranění nad čtvrtým krčním obratlem: odtud vybíhá brániční nerv, přestane-li fungovat, člověk nemůže dýchat ani hýbat končetinami a svaly trupu.
Pátý krční obratel: při jeho poranění je zachována jen funkce deltového svalu, člověk pouze dokáže zvednout ramena, jinak se nehýbá.
Šestý krční obratel: poranění znamená, že je zachována i funkce bicepsu, člověk ohne ruku v lokti, ale nedokáže ji vrátit zpět. Jinak se nehýbá.
Sedmý krční obratel: zachován triceps, člověk ohne ruku v lokti tam i zpět, ale nehýbe prsty - těmi pohne, pokud není přerušena funkce nervu, vybíhajícího z části míchy ještě o kousek níže. Jinak se nehýbá.
Hrudní část páteře: je nejzranitelnější a postižení míchy je zde nejčastější - lidé ochrnou na dolní polovinu těla.
První bederní obratel: zde končí mícha
Druhý bederní obratel: zde odstupují nervové kořeny a jejich poranění může znamenat poškození funkce svalstva dolních končetin, člověk není schopen samostatného stoje a chůze, má omezenou citlivost dolních končetin a svěračů.
Nižší bederní oblasti: poškození nervových kořenů ovlivňuje hybnost chodidel a svěračů (vylučování moči a stolice, erekce, citlivost genitálií a konečníku).
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist