Rychleji, výše, silněji bude platit také v televizi
Řečtí organizátoři odhadují sledovanost olympijských přenosů a zpravodajství celosvětově na čtyři miliardy diváků, což by znamenalo nárůst o 300 miliónů lidí oproti Sydney před čtyřmi lety.
Mají padnout i další rekordy: čtyři tisíce televizních pracovníků a asi tisíc kamer přímo v Aténách vyprodukuje během příštích dvou týdnů přes 3900 hodin živého vysílání. Jen americká NBC předpokládá, že její zpravodajství bude třikrát obsáhlejší než v Sydney.
Podle magazínu Time má zvýšení televizní koncentrace důležitý efekt také pro samotné Atény. Velká část pořadatelských příjmů (podle informací Time 75 procent) totiž pochází z poplatků za televizní práva od vysílacích organizací jako je americká NBC. Ta investovala do olympijského vysílání v přepočtu více než 20 miliard korun.
Dát nejvíce nestačí
O vysílací práva pro olympijské hry se licituje s odpovídajícím časovým předstihem. Letos v březnu bylo zahájeno jednání se zájemci o práva na zimní hry 2010 ve Vancouveru a na letní hry 2012, o jejichž pořadateli se rozhodne v příštím roce. Televizní práva pro Evropu nakonec v červnu získala za 19,4 miliardy korun Evropská vysílací unie (EBU), skupina veřejnoprávních stanic jednapadesáti zemí, která zpravodajsky pokrývá olympijské hry od začátků masového rozšíření televize v padesátých letech.
Podle statistických dat Mezinárodního olympijského výboru (MOV) vykazuje Evropa dlouhodobě druhý nejvyšší podíl v ziscích MOV za televizní práva. Jak uvádí agentura Bloomberg, MOV generuje zhruba polovinu svého čtyřletého rozpočtu ve výši 62,4 miliardy korun právě z příjmů za televizní práva.
Přesto o držiteli práv vždy nerozhoduje nejvyšší nabídka. Před osmi lety, kdy se rozhodovalo o vysílání olympijských her 2006 a 2008, dal MOV přednost nabídce EBU ve výši 15,5 miliardy korun, ačkoliv News Corp. magnáta Ruperta Murdocha nabízela více. Činovníci MOV ale měli obavy, že Murdoch by vzhledem ke svým podílům ve společnosti British Sky Broadcasting mohl umístit část olympijského zpravodajství na placené kanály.
Internetová omezení
Novou otázkou, s níž se držitelé televizních práv i MOV musí vyrovnat, je otázka internetových přenosů. Kvůli ochraně mnohamiliónových investic držitelů televizních práv zakázal MOV živé přenosy olympijských soutěží na internetu, některé organizace si ale toto právo zajistily. I tyto výjimky si ale vyžádaly podrobné vymezení pravidel.
BBC bude na svých internetových stránkách poskytovat britským zájemcům servis běžící paralelně s televizním vysíláním. Ve Spojených státech bude možné videa z Atén vidět na stránkách NBC s časovým zpožděním oproti televizi, navíc se bude jednat jen o speciálně vybrané vrcholy programu. Také NBC přitom bude prověřovat, zda internetoví uživatelé usilující o přístup k záznamům nepocházejí ze zahraničí.
Řada jiných zájemců od internetového vysílání ustoupila. Úspěch či neúspěch zmíněných projektů BBC a NBC by tak měl naznačit, do jaké míry budou držitelé práv v budoucnu využívat alternativní možnosti internetového vysílání, které dosud většina z nich považovala spíše za ohrožení rozsáhlých investic v oblasti přenosových práv.
Podle listu London Free Press jsou přitom podobné obavy přehnané. Domácí uživatelé dávají při sledování olympijských sportů přednost spíše komfortu televizních přenosů, zatímco internetové video-přenosy by měly oslovit především počítačové uživatele v kancelářích a dalších místech mimo domov.
/OD NAŠEHO SPOLUPRACOVNÍKA/
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist