Priority komise bude mít v rukou lisabonská skupina

Prioritou je zlepšení evropské konkurenceschopnosti - tak označuje hlavní náplň nové Evropské komise na příštích pět let budoucí komisař pro podnikání a průmysl Günther Verheugen.
Jen tak je podle něj možné dosáhnout silného růstu ekonomiky, s nímž je spojeno také zlepšení na trhu práce. Doufá, že se podaří splnit na jaře roku 2000 v Lisabonu dohodnutý plán - učinit z Evropy do roku 2010 nejsilnější růstový region světa. Podle Verheugena je tím stanovena "jasná hierarchie priorit" ve prospěch hospodářsko-politických otázek.
Aby komise byla úspěšná, je třeba úzké spolupráce mezi evropskými institucemi a všemi členy Evropské unie. Podle Verheugena je tak třeba se vyhnout různým samostatným krokům zemí, závidění a blokádám reforem. Nová komise chce iniciovat inovace, podpořit vědu a výzkum a zvýšení konkurence.
Politik, který je členem německé strany sociální demokracie, poukázal v rozhovoru s listem Handelsblatt na plánované vytvoření tzv. lisabonské skupiny v rámci nové komise, která bude spravovat všechny důležité hospodářské resorty. Zákony, které porušují pravidlo konkurenčního trhu, jako například problematika z oblasti životního prostředí nebo ochrany spotřebitelů, podle něj v budoucnu nebudou mít "bez souhlasu lisabonské skupiny žádnou šanci".
Verheugen jako komisař pro podnikání a průmysl bude mít na starosti také jednání o politice EU v oblasti chemikálií. Podle dosavadních plánů komisařky pro životní prostředí Margot Wallströmové by mělo být zhruba 30 000 látek testováno na ohrožení zdraví a životního prostředí a posléze centrálně zaznamenáno. Firmy se obávají, že to pro ně bude znamenat dodatečné zvýšení nákladů a nevýhody v konkurenčním boji.
Budoucí evropská agentura pro chemikálie ECA, která bude za testování a licencování látek zodpovědná, přitom bude spadat do resortu Verheugena a ne do kompetencí nového komisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase.
Konzervativní Řek Dimas je považován za politika nakloněného hospodářství. Dimas pracoval pro Světovou banku a jako právník na newyorském Wall Streetu. Ve své zemi byl komisařem obchodu a průmyslu.
Firemním právníkem byl také Kypřan Markos Kyprianou, absolvent Harvardu a budoucí komisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů. Až do vstupu řecké části Kypru do unie prvního května byl na ostrově ministrem financí.
Právě kořeny obou komisařů v ekonomické sféře podle pozorovatelů nechají tušit, že tým Barrosa nebude narozdíl od jeho předchůdce Prodiho tolik "provokovat" s iniciativami v oblasti životního prostředí a ochrany spotřebitele.
Budoucího komisaře pro vnitřní trh, Ira Charlieho McCreevyho, naopak zřejmě čeká velmi konfliktní funkční období. Dosavadní irský ministr financí, který má pověst "keltského Thatchera", je stejně tak tvrdohlavý jako někdejší britská premiérka.
Podle odborníků je možné, že McCreevy i navzdory širokým protestům a nesouhlasu odborů prosadí spornou směrnici o službách, kterou již na jaře letošního roku předložil jeho předchůdce Bolkestein.