Plavci nečekaně nejsou ve finále

Při ohlédnutí za dosavadním vystoupením špičkových českých plavců jsem tak trochu rozpačitý, od Svobody i Hlaváčkové jsem totiž čekal postup do finále.
Květoslav Svoboda se v závodě na 200 metrů volný způsob představil v dobrém světle, ale nakonec zůstal na devátém místě jen jediný krůček od vysněného souboje se světovou elitou. Dveře mezi osm nejlepších by mu otevřel nový český rekord, ale ten se mu vytvořit nepodařilo.
Ilona Hlaváčková odjížděla do Atén jako vicemistryně světa a evropská šampiónka. I když těchto poct se dočkala v závodě na 50 metrů znak a na olympiádě musela plavat na dvojnásobné trati, tak mohla také právem pomýšlet na finále. Řekla, že se svým umístěním na 12. příčce je spokojena, ale já jsem od ní čekal přece jen víc.
Prsař Daniel Málek má ve svých 31 letech zenit výkonnosti už za sebou. Pro české plavání toho udělal hodně, například před čtyřmi lety v Sydney skončil na 100 i 200 metrů pátý. Tentokrát se ve stejných disciplinách musel spokojit s pozicí na konci třetí desítky startujících.
Maximum v podobě osobního rekordu v závodě na 200 metrů volný způsob odvedla Jana Myšková. Na poloviční trati by měla dosáhnout ještě lepšího výkonu. Naopak Kristýna Kyněrová svého obvyklého času na 400 metrů volný způsob nedosáhla. Solidní vystoupení mají za sebou štafety mužů i žen.
Plavecké soutěže vstupují do své druhé poloviny, ale na postup do finále už nikdo z českých reprezentantů zřejmě nedosáhne. Pro Kateřinu Pivoňkovou i Sandru Kazíkovou by byla velkým úspěchem už účast v semifinále, těžko se bude prosazovat Jana Pechanová a teprve 17letý Michal Rubáček je spíš příslibem do budoucna. Jen na pozici ve středu pole mohou pak myslet Soňa Bernardová a Iva Bursová v synchronizovaném plavání.

sportovně-technický ředitel
Českého svazu plaveckých sportů