Názory poněkud jednoduché

V článku Petra Holuba Průmysl žádá změnu vzdělávací politiky (HN 27. července) jsou citovány názory viceprezidenta Svazu průmyslníků Karla Šperlinka a předsedy představenstva automobilky Škoda Vratislava Kulhánka. Jestliže pan Šperlink říká: "U nás zatím vědci ani nevědí, že průmysl existuje", a dále "stát dnes podporuje vědu naprosto nevyhovujícím způsobem", a dokazuje to tvrzením, že čeští vědci napsali 115 tisíc spíše průměrných odborných článků, získali ale pouze 300 patentů a nabídli 700 technických řešení, pak směšuje nesourodé pojmy.
Podobně je tomu i u Vratislava Kulhánka, když říká: "Je nutné převést dotace na vědu z Akademie věd do technických univerzit. Pokud se to podaří, začnou růst technologická centra jako houby po dešti."
Z citace slov obou pánů plyne, že popírají právo na existenci základního výzkumu, bez nějž se však žádný rozvoj nedá zajistit. Nevím, do jaké míry je Karel Šperlink povolán posuzovat kvalitu prací zřejmě z oblastí základního výzkumu. Stejně tak je vedle Vratislav Kulhánek. Takový krok by ve svém důsledku zcela zlikvidoval základní výzkum, bez nějž se aplikovaný výzkum neobejde.
Takové zjednodušené přístupy k řešení situace nepovedou. Především je nutno dostat školství - a to i základní - na úroveň, která v mladých lidech vzbudí zájem o vědecké poznání a o techniku. To znamená vybavit školy dobrými pedagogy a zařízením. Podařený fyzikální a chemický pokus často otvírá cestu k dalšímu poznávání. Státní politika musí podpořit školy, učitele, univerzity, ale i tu Akademii věd, protože to dohromady vytváří základ prosperity, o niž se nám všem jedná. A odložit jakousi stavovskou zášť, která se projevuje upíráním něčí existence.
Jestliže se někdo odvolává na nedostatek prostředků, měl by si všimnout, že těch je všude dost. Jenže se propadají do reklamy, do výstavby zbytečných zařízení, nebo se prostě rozkradou.